2. EL KULUÇKA MAKİNASI

2.EL KULUÇKA MAKİNASI

  1. El kuluçka makineleri ekonomik olarak tercih edilir. 2.el kuluçka makinası güzel bir şekilde dezenfekte edildiği sürece kullanılabilir. Kuluçka makineleri 2. El olsa da kullanımı iyi olmalıdır. Şöyle ki iyi makine iyi bir çıkım demektir. Makineyi almadan önce bilgi edinip öyle alınmalıdır.

Kuluçka makineleri boyutlarına ve viyollerin sayısına göre değişir. Makine büyüdükçe viyol sayıları da büyür. Hobi amaçlı kuluçka makineleriyle başlayan üreticiler zamanla kendilerini ve makinalarını geliştirme imkanı bulurlar. Bu nedenle ellerindekileri 2.el olarak değerlendirirler.

Hobi kuluçka makineleriyle küçükten başlayıp büyütenler için seçeneklerden biride eski makinelerini ekonomik olarak değerlendirmektir. 2. El kuluçka makineleri temiz ve bakımlı olduğu sürece kullanım açısından da iyidir.

  1. el kuluçka makineleri ömürleri kısadır ve geçici olarak kullanılır. Plastik yani hobi amaçlı kuluçka makinelerinin ömrü 4 ila 5 yılken, çiftlik tipi kuluçka makinelerinin ömrü 10 yıldır. Çiftlik tipi kuluçka makinaları daha profesyonel makinalardır. İsminden de anlaşıldığı gibi çiftliklerde kullanılır. Evde kullanımı pek mümkün değildir. Çıkımı fazla olduğu için evde muhafazası zordur.

Hobi amaçlı kuluçka makineleri ise boyutları ve yumurta kapasiteleri daha küçüktür. Hobi amaçlı kullanılan makinalar evde de kullanılabilir. Çiftlik tipi kuluçka makinelerine göre daha küçük oldukları için fazla yer kaplamazlar. Çıkım sonrası makinelerin güzelce temizlenmesi ve diğer çıkıma hazırlıklı beklemesi şarttır. Makinenin temiz olması civcivlerinde sağlıklı olması anlamına gelir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.