Alternatif Besin Arayışları Başlıyor!

Dünya nüfusundaki hızlı artış beslenme sorununun önemini her defasında ortaya koymaktadır. İnsanların yeni kaynaklar arama ihtiyacı, alternatif besin maddelerine yönelik araştırmaları beraberinde getirmiştir. Yaşanılan yokluğun güçlü istekler ile bir araya gelmesi sonucu daha fazla üretimi daha iyi üretimi doğurmuştur. İsteklerin gerçekleşmesi ise ancak bilimsel çalışmalar ve teknolojik ilerlemelere ayak uydurulması ile mümkün olmuştur.

UÇMA YETENEĞİNİ KAYBEDEN SINIF

İnsanların sağlıklı ve yeterli şekilde beslenmeleri için hayvansal protein önemli bir ihtiyaçtır. Ülkemizde hayvansal protein açığının kapatılmasına katkıda bulunulması ve bilinen kaynaklara alternatif olması amacıyla, devekuşu yetiştiriciliği önem kazanmaya başladı. Her yönüyle ekonomik olan devekuşu, kanatları küçülen ve uçma yeteneğini kaybeden kuşlar sınıfına girmektedir. Eski zamanlarda Büyük Sahra’dan Orta Asya çöllerinde yaşadığı bilinen devekuşları, bugün Afrika’nın doğusu ile güneyindeki sıcak ve kurak bölgelerde yerini alır.

UÇAMIYOR AMA ÇOK HIZLI KOŞUYOR!

Yaklaşık 13-14 cm gaga uzunluğuna sahip olan devekuşlarının ağzında diş bulunmamaktadır kafa, vücuda oranla küçükken boyun uzundur. Boylar 2-2,5 m arasında değişiklik gösterir. Uzun ve güçlü bacaklara sahip bu türün tırnakları da iridir. Göğüs kemiği bulunmayan bu canlıda baş, boyun ve bacaklar sert, kanatlar ve gövde gösterişlidir. Erginlerin ağırlığı 125-150 kg arasında değişiklik gösterir. Gerektiğinde ortalama 60 km/saat süratle koşan bu tür, gerektiğinde 90 km/saat hıza dahi ulaşabilir.

TEKME VE GAGA EN GÜÇLÜ SİLAHLARIDIR

Her canlıda mevcut olan koruma içgüdüsü devekuşlarında kendisini tekme atma ve gaga vurmak ile kendisini gösterir. Ortalama 60-70 yıl yaşayan devekuşları, bakım ve besleme ortamına göre 20-30 yıl damızlıkta kullanılabilirler. Soğuk ve yağışlı ortamları pek sevmeyen bu canlılar, verimli bir üreme sezonu için sıcak ortamları tercih ederler. Kendileri için en uygun ısının 18-20 derece olan bu türün arzu edilen seviyede üretilmeleri için bakım, beslenme ve çevre ısıları oldukça önem arz eder.

KORKUYA VE SERT DAVRANIŞLARA GEÇİT YOK!

Yumurta veriminde düşüşlere neden olan etkenlerde mevcuttur. Stresli ortamlar, sevk ve idarede yumuşak davranılmaması, ani korku ve sert davranışlar üretim aşamasında olumsuz tablolar oluşturur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada dişi ve erkeklerin bir arada bulundurulma zamanlarıdır. Erkekler üreme mevsimi haricinde dişilerle bir arada bulundurulmamalıdır. Çünkü dişi ve erkekler birbirlerini göremedikleri takdirde daha yüksek cinsel aktiviteye sahip olurlar.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.