Asya Arowana

qx99jd

Asya Arowana bakımı meşakkatli ve zor bir balık türüdür. Daha çok büyük akvaryumlarda kendi doğasına uygun olan bir sekide bakılmaları faydalıdır. Asya Arowana 3 ve 5 yaşında olgunluk dönemine ulaşır. Asya Arowana balıklar zor üreyen bir balık türüdür. Asya arowana 30 ya da 80 tane yumurta yumurtlayabilir ve yumurtalara beş hafta erkek Arowana ağzında bakılır. Bu balıkların yumurtaların rengi kırmızı ve turuncu renkte olur. Yumurtaları çok hassastır.  Arowana türü balıklar saldırgan balıklardır. Tek bakılması daha iyi olacaktır. Akvaryumun üzerini açık tutmayın arowana çok iyi sıçrayan bir balıktır. Arowana yaklaşık olarak 1 metreye boyunda ve 7 kg ağırlığında olan bir balık türüdür. Akvaryum sıcaklığı 28 veya 32 derecede olması gerekmektedir. Akvaryum suyu tamamını asla değiştirmemelisiniz.  Asya arowana balığına günde 1 ya da 2 kez canlı yem verebilirsiniz.  

 Arowana Bakımı Nasıl Olmalı;

 * Güneş ışığı ve sık hareketlilikten kaçının,

* Haftada 1 ya da 2 kez su değişimi yapın ve suyun 1/3 değiştirin 

* PH ve suyun değişimi balığın ölmesine neden olabilir.
*  Kırmızı renk aydınlatma kullanılmalıdır.
* 15 cm küçük arowana balıklarına günde 3 kez orta boy olan arowanalara ise günde 2 kez büyük arowana günde 1 kez yem verilmelidir.

*  Arowana uzun zaman yemekten kesilmişse açlık duygusunu yitirmiş olabilir.
* Arowana yaşam sürecini daha çok iştahsızlık ve yem yemleri etkilemektedir.

 Balık Kuluçka Makinası Neden Kullanılmalı;


          Dişi balığın strese girmesi, yumurtaları kusması gibi nedenlerden çoğu kez balık kuluçka süresini ağızda tamamlayamaz.  Bu gibi durumlarda Kuluçka Makinası ‘na yavrular dişi baliği kusturularak yavrular alınır. Dişi balık yumurtaları ağzında çevirerek, havalandırır ve mantarlaşma olmamasını sağlar. Kuluçka makinası da aynı dişi balık gibi bu süreci yapay olarak tamamlanmasını sağlar. Normal şartlarda balığın doğal yollarda ağızda kuluçka yapması daha iyidir. Yanlız dişileri akvaryumda bulunan diğer balıklar sıkıştırarak yavrularını yiyebilirler. Bunun içinde dişi balık kusturularak yumurtalarını kuluçka makinası’na alarak büyütmek daha mantıklı olacaktır. 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.