Ayam cemani hakkında

ayam cemani kuluçka makinası
ayam cemani kuluçka makinası

Görmüş olduğunuz horozun adı Ayam Cemani’dir Dünyadaki en nadir horoz türüdür ve asıl doğal yetiştiği ortam Endonezya’dır.

Ayam Endonezya dilinde tavuk anlamına geliyor, Cemani ise tamamen siyah yani simsiyah demek.

Bu ayam Cemani Tavuğun bir tanesinin fiyatı, çok az bulunduğu için, 2000 ila 2500 Dolar arasında bir fiyat biçiliyor . Yani 2 tane Cemaniniz varsa ve onu üretmeye başladıysanız zengin oldunuz demektir. Kuşgillerden gelen horozun bu türünün vücudundaki bütün her yer siyah. Bacakları, dili, tırnakları, gagası, ibiği hatta tüyleri bile.

Hatta bu tavudugun eti, kemiği ve organları da siyah. Fakat Ayam Cemaninin kanı siyah değil. Kanı da siyah olsa galiba hayvanı 10 bin dolara falan anca satın alabiliriz. Ama yine de kanı oldukça koyuymuş

Ve bu tavuk ile ilgili bahsettiğimiz özellikler onu dünyada var olan en harika hayvanlarından biri yapıyor.

 

Dünyada çok ender bulunan bu özel tavuk cinsi ayam cemani tanesini 2.500 dolardan satacağını belirten Bradshaw;( ayam cemani yetiştiricisi) bu tavuklar için şimdiden bir bekleme listesi oluşturmuş durumda. Bekleme listesine girebilmek için 100 dolar depozito yatırılan tavukların en yakın teslim tarihi ise 2016 senesi!

Peki bu tavukları bu kadar özel kılan ne?

Ayam Cemani tavuklarını bu kadar özel kılan diğer tavuklardan ayıran  özelliği tamamen siyah olmaları. Yalnızca tüyleri, ayakları, gagası ve gözlerinden bahsetmiyoruz; bu tavukların etleri ve kemiklerine kadar her parçaları simsiyah. Kendi ülkelerinde de son derece ender bulunan bu tavukların etlerinin mistik özellikleri olduğuna da inanılıyor.

Resmi internet sitesinde ‘Karanlık tarafa geçin’ (Come to the Dark Side) sloganıyla tanıtılan bu tavuklar şimdilik üretim aşamasında. Tipik bir Ayam Cemani tavuğu ilk senesinde yaklaşık 60 adet yumurta bırakıyor. Normal bir yumurtlama dönemi tavuk için 20 ila 30 yumurta arasında değişiyor; sonrasında tavuk 3 ila 6 ay gibi bir süre boyunca yumurtlamayı kesiyor.

Üretim için ihrac edilen tavukların üretici ürünlerinin son derece sağlıklı ve yasal olduklarının garantisini veriyor. U tavuklardan bir tanesine sahipseniz hiç beklemeden bir kuluçka makinesi alıp üretimine başlamalısınız bu tavuğun fanatikleri çok fazla ve çok pahalı fiyatlardan satılmaktadır kısacası köşeyi döndünüz demektir.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

2 Comments

  • teoman

    çok ilğinç bir tavuk

  • Ahmet

    Yumurtası 10tl kendisi çıkım civciv halı 20 TL nasıl 2500 USD olur abartmayın .fiyatlar ayak altında 3+1 yumurtlar anac 350 400 arası fiyatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.