Ayam cemani özellikleri

kuluçka makinası cemani

Endonezya’ nın Java adasının Sura karta şehrine yakın olan cemani köyü  kökenlidir. Ayam cemani ilk önce Orta ve Doğu Java ve Sumatra ve Madura içinde yaygınlaştı. Ayam Endonez ‘ya dilinde tavuk manasına geliyor, Cemanı ise Javaca’ da simsiyah manasına geliyor.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Sıra dışı olan ayam cemani tavuğu nadir görülen bir tavuk türüdür.  Bu sıra dışı tavuğun gagası, ibiği, tüyleri, derisi, kemikleri ve hatta organları bile tümüyle simsiyahtır.  Ayam cemani tavuklarını ağırlıkları 1,5 veya 2,5 kg arasında değişe biliyor. Bu tavukların yıllık yumurta verimi 80 tane oluyor ve yaklaşık olarak 45 g ağırlığında olan yumurtaları   beyaz ya da krem renkli olur.

Diş ve içi görünüşü simsiyah olan ayam cemani tavuğunun bazı mistik güçleri olduğuna inanılıyor ve genellikle kurban olarak ya da dinsel tören amaçlı kullanıldıkları biliniyor.  Çok kişi ayam cemani’nin şans getirdiğini söylüyor.Çinliler ise bu tavuğu yüzyıllardır geleneksel tıpa yardım amaçlı olarak kullanıyor.

Ayam cemani tavuğundan 3500 yaşadığı sanılıyor. Ayam cemani’nin sırdaşı görünüşü olan bu tavuğu koleksiyoncular ve üreticiler için çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenden dolaylıda bir tane ayam cemani tavuğunun fiyatı 2000 dolar veya daha fazla fiyattan satılıyor. Bu dudak uçuklatan fiyatlarda bu sıra dışı tavuğu dünya’ nın en pahalı tavuğu yapılıyor. Ayam cemani diğer tüm tavuklara bakılınca daha değerli olduğu ve nadir olarak bulunduğu içinde bu tavuk türü çiftliklerde üretiliyor. Ayam cemani tavuğunun siyah etinin sebebi fibromelanosis olan karışık olan bir genetik özelliktir.

Ayam cemani üretimi

Kuluçka makinası ‘nda bu sıra dışı olan ve türü nadir görülen tavukları yetiştirebilirsiniz.  Üretimi çok özen isteyen ve yaygın olmayan ayam cemani kuluçka makinası sayesinde üretimi kolay olacaktır. Yalnız kuluçka makinası ‘nda ki hava koşulları ve yetiştirileceği yer itibari ile bu tür tavukların kuluçka makinası ‘nda üretimi nadirde olsa yapılmaktadır. Sizde bu türü nadir bulunan sıra dişi rengi ile dikkatleri üzerinde toplayan ve fiyatı ile cezp eden bu tavuk türünü kuluçka makinası ve uygun olan ısı, nem ve havalandırma ile rahatlıkla üretebilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.