Balık Kuluçka Makinası

balık kuluçka makinası
balık kuluçka makinası

BALIK KULUÇKA MAKİNESİ NASIL KULLANILIR

Döllenen yumurtaları dişi balığın ağzından kusturma yöntemi ile alarak yavruların gelişim sürecini sağlıklı şekilde sağlamak için kullanılan sisteme Kuluçka Makinesi denir.
Dişi balığın stresli olması genç ve tecrübesiz olması, yumurtaları kusması, yutması, akvaryumdaki diğer balıkların hamile olan dişi balığı sıkıştırıp zorlayarak yumurtalarını yemesi gibi nedenler ile çok kez kuluçka dönemini balık ağızın da tam olarak tamamlayamayabilir. Bu tür durumlarda hamile olan balık için Kuluçka Makinesi ‘ne ihtiyaç olacaktır.

Cichlid balıklarının artık kuluçka sürelerinin daha rahat geçmesi için kuluçka makine ‘sinin cichlidbalıklarına ne kadar önem sağladığı ve faydası olduğu bilinmektedir. Balıklar kuluçka süresinde yıpranma ve formdan düşme gibi şeyler olmaz.
Balıklar formdan düşmediğinden bir sonra ki kuluçka dönemi daha erken gelişecektir.
Kuluçka süresinde balık stres ya da başka olumsuzluklardan kaynaklı dolayı yumurtaları yutabilir ya da tükürebilir. Kuluçka makine ‘si sayesinde bu sıkıntı tamamen ortadan kalkacaktır. Balıklarınız için kuluçka makinesi ‘ni kullanarak bu tür yaşanacak sıkıntıların ortadan kaldırmış olursunuz. Balıklar için güvenle kullanılabilen iyi bir şekilde kullanacağınız bir ürünve kuluçka makinesi ‘nin içinden sorunsuz şekilde yavrular alınacaktır.
Balıklar için kuluçka makinesi

1: Toplam olarak 2 parçadan oluşan plastik tüpten üretilmiştir.

2:Toplam yüksekliği ise 27 cm dir. Ortada bulunan kısımdan açıldığı zaman 2 eşit parçaya bölünebilir.
3: Kuluçka makinesi ‘nin ürün çapı 5 cm dir.
4:Üzerinde bulunana hava hortumu, hava vanası ve vantuzları bulunmakta ve hava vanası sayesinde verilecek havayı zorlanmadan ayarlayabilirsiniz.

Ürün nasıl kullanılır:
Dişi cichlid balık ağzından sağılarak alınan ve toplanan yumurtalar 2.günden sonra kuluçka makinesi ‘nin içerisine bırakılır. Makineye bırakılan yumurtalar ve alt kısımda bulunan fileli bölümün altın kalacak pozisyonda yerleştirilir,üst kapak kapatılınca hava bağlantısı kontrol edilerek akvaryumun içinde bulunan sakin bir köşeye yerleşimi yapılır.Kuluçka makinesi ’ne bırakılan balıklar havalanırlar ve yumurtalar diğer yanında bulunulan balıkların zararından korunurlar, balık türleri özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir ortalama 10 ve ya 20 gün içerisinde yumurtadan çıkarlar.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.