Beç Tavuğu Yetiştiriciliği
24-yumurtalı-kuluçka-makinesi
24-yumurtalı-kuluçka-makinesi

Anavatanı Afrika olan Beç Tavuğu oyun ve süs kuşu olarak tüm dünya da ünlenmiştir. Ayrıca Beç Tavuğu’nun eti yağsız, esansiyel doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Afrika kıtasında milyonlarca yabani beç tavuğu bulunmasına rağmen günümüzde en çok Batı Avrupa’da yetiştirilmektedir. Batı Avrupa’da Fransa, İtalya ve Belçika’da entansif (yoğun) üretim yapılmaktadır.

Baş ve boyun derisi kırmızı tüyleri koyu boz üstüne beyaz beneklidir. Tepesinde bir ibik bulunur. Gagasının altından kırmızı ve mavi renkli deri parçaları sarkar. Doğu Afrika’da yaşayan tepeli beç tavuğunun tüyleri siyah üstüne mavi benekli olup, boyun kısmı mavi gırtlağı kırmızıdır. Başında uzun, kara bir ibik bulunur. Akbaba beç tavuğu tür içerisinde en iri ve en renkli tür olup; başı ve uzun boynu çıplaktır.

Yabani beç tavukları genellikle sürüler halinde yaşar. Genel olarak bütün beç tavuklarının çok kaba ve tiz bir ötüş şekli vardır. Ürkütüldüklerinde bütün sürü bir ağızdan çığlık atar. Gövdelerini yerden güçlükle kaldırarak ağır ağır havalanarak yakındaki bir ağacın dallarında tekrar bir araya toplanırlar. Beç tavukları genellikle geceleri ağaçların üzerinde tüneyerek geçirirler.

Beç tavukları otsu bitkiler, tahıllar, bitkilerin tohumları, meyveler ve böcekler ile beslenirler. Bu noktada yem açısından diğer kanatlılara göre maliyetleri daha azdır. Ergin bir beç tavuğu ortalama 1300-1500 gr ağırlığındadır. Ortalama 12 yıl yaşarlar.

Türkiye’de entansif beç tavuğu üretimi yapılmamaktadır. Ülkemizde son yıllarda münferit yetiştirilme girişiminde bulunulan beç tavuğu daha öncesinde birkaç hayvanat bahçesinde yer alıyordu.

Üretim Şekli

Yurtdışından elde edilen bilgilere dayanarak üretim hakkında bilgi vermek gerekirse üretim tüketici tercihi baz alınarak 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birisi kapalı barınaklarda geleneksel tip beç tavuğu yetiştirmek diğeri ise üretimin %37’sini oluşturan serbest dolaşımlı sistemde yetiştirmek.

Kuluçka süresi 26 ile 28 gün arasındadır. Beç tavukları nisan ve mayıs ayları arasında yumurtlama dönemine girerler. Kuluçkaya yatmak istemezlerse kuluçka makinesine almak ve elde olan yumurtaları zayi etmemek en doğrusu olacaktır.

 

Beç Tavuğu Verimi

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre geleneksel üretim teknikleri ile yılda birim m2 alanda 91,5 kg beç tavuğu üretilmiştir. Aynı alanda piliçten 219 kg, hindiden 162 kg verim elde edilmiştir. Bu noktadan yola çıkarsak entansif yetiştiricilik noktasında çok da verim getirmemekte diğer kanatlılar daha fazla tercih edilmektedir.

Share:

3 Comments

 1. Kerem 28 Ocak 2017 Reply

  Beç tavuğu be zaman çiftleşir ve ne zaman yumurtlar

  • Abdülkadir Yıldırım 18 Temmuz 2019 Reply

   Beç tavuğu diğer tavuklar gibi her gün çiftleşirmi mi

 2. Sezai GENÇ 29 Mart 2020 Reply

  Beç tavuğu gece görürmü.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X