Beyaz hindi yetiştiriciliği

 

beyaz-hindi-kuluçka makinası
beyaz-hindi-kuluçka makinası

 

Beyaz Hindi’ lerin tüyleri beyaz, sakalı siyah, bacak ve parmakları açık pembe olur. Kesim zamanlarında derilerinin üzerinde bulunan küçük hav tüyleri çoğunlukla belli olmaz. Beyaz hindi yumurtaları beyaz ve kahverengi beneklidir. Bu türler 26 haftalık olunca cinsel olgunluğa ulaşırlar. En popüler ırkları ise Avusturya, İngiliz ve Hollanda ırklarıdır.

Kuluçka Dönemleri ;
Beyaz hindi civcivleri genellikle kuluçka makinası ile çıkarılır. Beyaz hindilerin kuluçka süresi 28 gün olur.  Hindilerin çiftleşmelerinde 10 dişi hindi için 1 erkek hindi olması gereklidir.
Kuluçkalık olan yumurtalar folluklardan günde 4 kez toplanmalı ve daha sonra uygun ortamlarda bir hafta durdurulup fazla bekletilmeden kuluçka makinası ‘na yerleştirilmelidir. Yumurtaların sivri, yuvarlak, şekilsiz ve pis olanları kuluçka için uygun değildir. Yumurtaları kuluçka makinası’na yerleştirmeden önce makinanın içini iyice temizlemeli ve parazitlere karşı kesinlikle dezenfekte edilmelidir.
Kuluçka makinası ‘nda olgunlaşma ve çıkış bölümleri bulunur. Olgunlaşma bölümünde yumurtalar 24 gün muhafaza edilir.  Çıkış bölümünde yumurta 4 günden daha fazla tutulmamalıdır. Kuluçka makinası ‘nda yumurtaların çevrilmesi, havalandırma,  sıcaklığı ve nem ayarlarının hindiler için uygun olması çok önemlidir. Eğer kuluçka makinası ‘nın ayarlarını dikkatli ve uygun sıcaklıkta ayarlayamazsanız iyi bir verimde alamazsınız. Hindi civcivlerine ilk dönemlerinde  % 2-5 oranında şekerli su vermek iyi olacaktır. Hindi civcivlerinin sulukların günlük değiştirecek tazelemek gereklidir. Sularının yerlerini iyi ayarlamak gerekir yoksa civcivler suyu döküp ıslanabilirler.  İlk 3 gün kadar civcivler çok hassas olduğu için içme suyuna vitamin ve minarel katılarak civcivlere verilebilir. Bütün malzemeler kümesler dizilip altlık serildikten sonra kümes formaldehit ile fümügasyon yapılmalıdır. Fümügasyonun iyi yapılması için kümes içi sıcaklığının 24 oC olması gereklidir. Tüm temizlik ve dezenfekte işlemi bittikten sonra hindi civciv gelmeden en az 5 gün önceden bu temizlik ve dezenfekte bitmeli ve hindi civcivlerinin konulacağı    kümes dinlendirilmeye alınmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.