Beyaz keklik kuluçka

beyaz-keklik kuluçka makinası
beyaz-keklik kuluçka makinası

Beyaz keklik;  Kafası ve vücudu beyaz, gagası ve ayakları kırmızı renktedir. Erkek ve dişiler kafa yapıları ve ayaklarında bulunan mahmuzdan ayırt edilebilir. Erkeklerin kekliklerin kafası daha iri, ayaklar yapıları da   mahmuzludur. Dişi keklikler azda olsa mahmuz olur. Kafeslerde çift olarak ve ya bir erkek 2 ya da 3 dişi beslenmelileri iyi olur. Avlanmalar, zirai ilaçlamalar yüzünden beyaz keklik türünün azalmasına söz konusu olmuştur. Türkiye ‘de beyaz keklik üreten ve yetiştiren çiftlikler vardır. Keklikler en çokta lezzetli olan eti için besleniyor. Kekliklerin bakıldığı kafeslerin alt kısımlarının mutlaka ızgara bulunması, kekliklerin hastalık yaşamalarını önlemek için gereklidir. Kekliklerin bulunduğu kafes günlük havalandırılarak, 2 günde bir kesinlikle altlıkları temizlenmelidir. Kafesteki yemleri ve suları günlük tazelenmiş şekilde yerine tekrar konulmalıdır.

Beyaz keklik beslenme koşulları;

Beyaz kekelik buğday, darı, fabrika yemleri ve bazı böcek türleri beslenmelidir. Beyaz keklik için iyi olan arpağan da kekliklere verilebilir. Beyaz kekliklere yeşillik vermekte uygundur.

Beyaz keklik üreme koşulları;

Beyaz keklik üreme dönemi Mart ve Nisan ayılarında başlar ve Ekim ayına kadar devam eder. Keklikler eğer kümeste beslenecek ise doğal yaşam ortamının sağlanması önemlidir. Eğer keklik için uygun yaşam alanı sağlanmaz ise kuluçkaya yatmayacaklardır. Kafeslerde dişilerin yanında erkeklerde bulunmalıdır. Keklikler kuluçkaya yatmazlarsa kuluçka makinası yardımı ile yavrulatılabilirler. Dişiler keklikler 20 ya da 30 adet yumurta yapar ve kuluçka dönemi 22 veya 24 gündür. Keklik yavruları oldukça hareketlidir.

Keklik Civciv Bakımı Nasıl Olmalıdır;

Yumurtadan çıkan civcivleri kuruması için 24 saate kuluçka makinası ‘nın içinde tutulmalıdır. Yeni çıkman civcivler toplam 72 saate aç kalabilir. Kuluçka makinası ‘nda kuruyan civcivlere şerbetli su verilmesi faydalı olacaktır. Civcivlere 5 veya 6 saat sonrasında yem verilebilir.Kuluçka makinası ‘ndan çıkan civcivler için uygun olan sıcaklık ilk hafta için 35 °Cdir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • Yağmur

    Çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.