Bıldırcın Kuluçka Makinesi ile Üretim

Bıldırcın Kuluçka Makinası  ile Üretim

Bıldırcınlar 20-25 cm uzunluklarında, kısa kuyruklu kuşlardır sülüngiller familyasına ait olan kuşlardır. Ağırlıkları 120-150- gram civarındadır. Yapıları nedeniyle tavukgillerin içinde yer alırlar. Bıldırcınlar küçük boylu olmalarına rağmen hızlı hareket edebilen hayvanlardır. Genellikle yumurta üretmek için yetiştiriciliği yapılır. İyi şartlarda bir bıldırcından 200-300 yumurta alınabilir. Ayrıca 2 aylık oldukları zaman yumurta verimleri başlar.Yumurta ağırlıkları 9-12 gram arasında değişir.

Bıldırcınlar 5-6 haftalık oldukları zaman kesim çağına gelirler. Üretimleri kuluçka makinasına döllü yumurta konularak gerçekleştirilir. Makineye konulacak yumurtaların döllülük oranlarının yüksek olması gerekir. Bunun için kafeslerde her bir erkek bıldırcın için 2 veya 3 tane dişi bıldırcın bulundurulmalıdır. Bu şekilde yumurtaların döllülük oranları artırılabilir.

Kuluçka makinesine yerleştirilecek yumurtalar özenle seçilmelidir. Bu işlem için diğer kanatlı türlerinde de geçerli olan temiz, şekli düzgün, normal büyüklükte ve kabuğu pürüzsüz yumurtalar seçilmelidir. Kuluçka makinesine yerleştirilen bıldırcın yumurtalarında 7. günde foliküllerden tüyler çıktığı
gözlemlenmiştir.

Kuluçka SÜresi Devam

Kuluçkanın 14. gününde ise yumurta içerisindeki sarı tamamen tükenir.Bıldırcın yumurtaları için kuluçka süresi 17-18 gündür. Civciv çıkımları genellikle 17. günde başlar ve 1-2 gün içerisinde tamamlanır. Yumurtadan çıkan civcivleri kuluçka makinasından çıkarmadan önce tüylerinin kuruması sağlanmalıdır. Kuluçka süresi boyunca diğer kanatlıların kuluçkasında olduğu gibi bıldırcın yumurtalarının da çevrilmesi gereklidir. Bıldırcın yavruları için gerekli olan ortam sıcaklığı ilk başlarda 35-36 derece civarında tutulmalıdır. Daha sonra her hafta 3’er derece düşürülmelidir. Bıldırcınlar için en uygun çevre ısısı 20-25 derece arasındaki sıcaklıklardır. Sıcaklık düşürme işlemi 22 derecenin altına inmemelidir. Bıldırcın yavruları için en kritik
dönem ilk 15 gündür. Bu süre içerisinde gerçekleşecek ölümleri engellemek için yavruların bakım ve beslenmelerine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bıldırcınlar bir arada yaşayacakları zaman birbirlerini gagalamalarını önlemek amacıyla gaga kesimi yapılmalıdır.

Çesitli Yumurtaların Kululçka Makinasından Cıkımı

Bıldırcınlar tavuk ve sülünlerle  yakın akraba  cins kanatlı hayvanlardır. Bıldırcının evcilleştirilmesi 11. yüzyılda Çin ve Japonya ‘da gerçekleştirilmiştir. 12. yüzyıldan önce Japonya’da zevk için ve özellikle sesleri için yetiştirilmiş, sonraları et ve yumurta üretiminde kullanılmış ve son zamanlarda bir laboratuvar hayvanı olarak da önemi artmıştır. İkinci Dünya Savaşı esnasında birçok bıldırcın soyu kaybedilmiş, ötücü soy ise tamamen ortadan kalkmıştır. Savaş sonrası yeni bıldırcın soyları yetiştirilmek üzere yabani bıldırcınlardan da yararlanılmıştır. Sürüler vücut ağırlığı, yumurta verimi ve Küçük vücudu nedeniyle et üretiminde hiç bir zaman piliçler gibi popüler olamamış ancak özel yiyecekler sınıfında yerini almıştır.

Ortadoğu, Asya ve Avrupa’da yaygın olarak tüketiliyorsa da Kuzey Amerika ve Avustralya’da tüketim oldukça düşüktür. Gelişmekte olan ülkelerdeki hayvansal protein açığını karşılamak için pratik ve uygulanabilir bir seçenek olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü bıldırcınların vücut yapıları küçüktür, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesi mümkün olup, barınak ve binalarının yapımı ve gerekli malzemelerinin temin edilme maliyetleri ucuz olabilmektedir.Bıldırcın Kuluçka Makinası ile Üretim

Küçük vücudu nedeniyle et üretiminde hiç bir zaman piliçler gibi popüler olamamış ancak özel yiyecekler sınıfında yerini almıştır. Ortadoğu, Asya ve Avrupa’da yaygın olarak tüketiliyorsa da Kuzey Amerika ve Avustralya’da tüketim oldukça düşüktür. Gelişmekte olan ülkelerdeki hayvansal protein açığını karşılamak için pratik ve uygulanabilir bir seçenek olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü bıldırcınların vücut yapıları küçüktür, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesi mümkün olup, barınak ve binalarının yapımı ve gerekli malzemelerinin temin edilme maliyetleri ucuz olabilmektedir Rengi gibi faktörler bakımından selekte edilmiştir.

Dünyada bıldırcın Akımı Bıldırcın Kuluçka Makinası ile Üretim

Güney yarım kürede yaklaşık 70 bıldırcın ırkı olduğundan söz edilmektedir. Japon bıldırcını; coturnix bıldırcını, Faroah bıldırcını, ekin bıldırcını veya doğu bıldırcını adlarıyla da anılmaktadır. Bıldırcın ırkları arasında Manchurian Golden, British Range, English White ve Tuxedo gibi ırklar vardır,

Evcil bıldırcınlar tabii kuluçka içgüdülerini kaybetmişlerdir. Evcil bıldırcınların üretilebilmesi için suni kuluçka yolu kullanılmalıdır. Bıldırcın yumurtalarının kuluçka süresi yaklaşık 17-18 gündür. Döllü yumurtalar günde 2-3 defa toplanmalı yumurtaların ısısının oda ısısına düşmesi sağlandıktan sonra 10-13  °C’de ve % 70 nemli ortamda depolanmalıdır. Depolama ısısı 4 °C’nin altına ve 24 °C’nin üstüne çıkmamalıdır. Kuluçkaya konan yumurtaların depoda bekledikleri her 1 gün için çıkış gücünde % 3’lük düşüş tespit edilmiştir. Kuluçka öncesi embriyo ölümler 3 haftalık depolama süresini aşan hallerde belirgin şekilde artmaktadır.

Son yıllarda popiler olan bıldırcın eti Bıldırcın Kuluçka Makinası ile Üretim

Son Yılların Popiler kumes hayvanı die nitelendirebilecegimiz bıldırcınlar üretimi her gecengün artmakta bunun en buk sebebi ise yumurtasındaki ve etin deki yukse protein ve  her yasata insanin tuketmesinde bir sakınca olamasıdır.

Bildircin kulucka süreleri diger kumes hayvanlarına nazaran daha kısa ve üretimi daha basit bir kanatlıdır.kuluçkaya yatmayı sevmeyen budegerli kanatlılar son yılların en cok uretim ve tüketilewn kanatlılar arasına girmistir ve ihracatdegeri en yuksek et besin degerlerinden biridir. bıldırcın kuluckamakineleri bildircinlar için özel üretilmiş olup onlar için gereklı olan özel hassasiyetler deger olarak verilmiştir sistemimizdeki tüm makineler bildircin kuluçka maki,nesi olarak kullanılabilr.

Kuluçkamakineleri.com web sitesinden alacaginiz her kuluçka makinesi bilfdircin üretimi icin test edilmis ve onaylanmıstır  gerekli envarteller tamalandigfin da %80 altına düşmeyen bir cıkım elde edersiniz

Bildircinların kulucka süreleri 18 gündür  bunun 15 günü gelişim diger 3 ise cıkım günleridir.

öMELİ NOT : Bıldırcınlar kesinlikle dogal olarak üretilir zirai olarak uretimi yokturdur.

Mini Kuluçka Makina larının Çalışma Ortamı

1 Mini kuluçka makina yı direkt güneş görmeyecek, esinti olmayacak bir ortamda yerden en az 20 cm yükseklikte bir alana koyun.
2 Mini kuluçka makina sının çalıştırdığınız ortam oda sıcaklığı (minimum 20-25 derece) olmalıdır.

3 Kuluçka makina nızı balkon, bodrum, kümes . .. Vb.
ortamlarda çalıştırmayınız

Kuluçka sıcaklığı                Kuluçka nemi               Çıkım Süresi

Tavuk 36,5- 37,6 C                    40 -50 % RH                      21 gün

bıldırcın 37,6- 37,8 C                B 45 -55 % RH                   16-23 gün

Ördek 36,5- 37,6 C                    50-55 % RH                        28 gün

Sülün 37,6- 37,8 C                    40 -50 % RH                        23-27 gün

Kaz 36,4- 37,6 C                        50 -55 % RH                        28-32 gün

Hindi 37,5- 38 C                       50-55 % RH                          31 gün

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.