Bıldırcın kuluçka

BILDIRCIN KULUÇKA

Bıldırcın kuluçka  Bıldırcınlarda da diğer kuluçka ya yatan ve tavukgiller grubuna dahil olan kuşlar gibi genel kuluçka süresi üç haftadır. On yedinci günde civciv çıkışı başlar ve iki
üç gün içerisinde yavrular tamamlanır.Bıldırcınlar, sülün familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar arasında yer alan küçük ve tıknaz bir kuş türüdür. Bıldırcınlar genellikle yaşadıkları çevrelerde bulunan tohumlar ile beslenirler. Eti son derece lezzetli ve oldukça faydalıdır.

Dünya üzerinde yaşadıkları  bölge ve çevreye göre birçok çeşidi bulunmaktadır.Bıldırcınlar genellikle doğal yollardan yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar ancak bunun yanında suni kuluçka yöntemiyle  bıldırcın üretimi gerçekleşmektedir. Eğer Bıldırcın kuluçka ile üretiliyorsa kuluçka makinesinin dört koşulu uygun bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirmedir. Bıldırcın kuluçka süresi 17 – 18 gün arasıdır Bıldırcın kuluçka süresinin ilk on dört gününde yumurtalar iki veya dört saatte bir günde en az beş kez olacak şekilde çevrilmelidir.

Bıldırcın kuluçka süresi ve makine ile cıkımı

Civcivlerin yumurtayı kırıp kabuktan kurtulmaları beş ile on saat sürebilir. Bu durum takip edilmeli ve bıldırcının zarar görmesi  Bıldırcın kuluçka engellenmelidir. Yumurtadan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat gözetim altında olmalı ve vücutlarına uygun ısı ayarlanarak üşümeleri önlenmelidir. Bıldırcın kuluçka süresi, tavukgiller grubunda bulunan kuşlar gibi kuluçkaya yatar. Genel Bıldırcın kuluçka süresi üç haftadır. 17-18 inci günlerde civcivler yumurtadan  çıkmaya başlar ve 21. günde tamamı yumurtadan çıkar. Bıldırcınlar Kuluçkaya yatmadan önce arazide iyice kamufle olmuş yuva yaparlar.

Bu yuvaya dişi bıldırcınlar iki  günde bir yumurta bırakırlar toplamda 9-10 adet yumurtayı yuvaya bıraktıktan sonra dişi kuş kuluçkaya yatar. dan civcivler çıkıp kendini besleyecek duruma gelinceye kadar erkek kuş dişi kuşa besler dişi kuş da civcivleri besler. 21.günün sonunda civcivler çıkar.Bıldırcınlar, tavukgillerden olmasına rağmen kümeste  kuluçkaya yatmazlar. Kümeslerde yetişen bıldırcınlar kuluçka kabiliyetini yitirmektedirler. Bıldırcınlar çiftliklerde kuluçka makinesiyle üretilmektedir.

Kuluçka makinesine konan bıldırcın yumurtaları

döllü olması için itina ile seçilmelidir. Kuluçka makinesine konacak yumurtalar, önceden düzenlenen çiftleşme kafeslerinde iki dişi bir erkek olarak ayırt edilir ve bu kafeslerden elde edilen döllü yumurtalar kuluçka makinesine konur. Kuluçka makinesine konan bıldırcın  yumurtaları 38-39 derecede ve %65-75 arası nem oranında 18 ile 21 gün arasında civcivler çıkmaya başlar. Kuluçka makinesinden çıkan civcivler, soğuk ortama geçmeden ilk hafta 35 dereceli bir ana makineye alınır. İkinci hafta 32 derecede bekletilir ve üçüncü hafta 30 derecede bekletildikten sonra normal kafeslere alınırlar. Yumurtadan çıkan bıldırcın civcivleri çok küçük olduğundan beslenmesine dikkat edilmelidir. Yem iyice öğütülmeli ve su ile karıştırılarak hamur şeklinde verilmelidir. Olgunlaştıktan sonra ise ince, ince doğranmış yeşil ot ve sebze verilebilir. bıldırcın kuluçka.

BILDIRCIN KULUÇKA MAKİNASI FİYATLARI

Yılda 250-300 adet yumurta verirler.Yumurtaları 9-12 gr ağırlığındadır. Bıldırcın yumurtası küre biçiminde olup kabuk rengi, koyu kahverengiden maviye veya beyaza kadar ve siyah yada mavi benekli olarak çeşitli değişik karakterlerdedir.Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre fosfor ve demir bakımından daha zengindir. Ayrıca Bıldırcın yumurtasının tadı tavuk yumurtasına benzer.Bunlar genellikle Katı Haşlama , Salamura ,Kızartma yada omlet şeklinde servis yapılır. Ve büyüklükleri dolayısıyla Çerez yada Salata malzemesi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde Marketlerde bol miktarda satılmaktadır. Bıldırcın 5-6 haftalık olunca kesim çağına gelir. Canlı ağırlığı 120-150 gram arasında gelmektedir.Islah yolu ile bu ağırlıklar arttırılabilir. Bıldırcın etinin koyu renkli,yumuşak ve lezzetli olup ,yemek için Broiler tavukların kullandığı her türlü tarzda hazırlanması mümkündür. Kuşlar paketlenmeden önce normal olarak göğüs kemikleri alınıp, bacak kemikleri yerinde bırakılır ve satış noktalarına ulaştırılır.

Fiyat

Bıldırcın kuluçka makinasi fiyatları değişmektedir. Aldığı kapasiteye , kullanıldığı malzemeye ve verdiği sonuca göre fiyatında azalmalar yada artışlar görülebilir.
Bıldırcın kuluçka makinalarında kullanılan termostat çok önemlidir  bu yüzden kullanılan termostada göre de fiyatlarda değişiklik gösterebilir.  Ucuz olan bıldırcın kuluçka makinelerinin çoğunda alınan sonuç olumsuz sonuçlanmaktadır. kuluçka makinelerini alırken ilk olarak kullanılan meteryallerin neler olduğunu inceleyiniz. Pahalı olan kuluçka makinaları  diğerlerine oranla daha olumlu sonuç verip daha başarılı çıkımlar elde etmektedir.Malzeme bakımından kaliteli  olan bıldırcın kuluçka makinası döllenmiş yumurtalarınızın başarıyla civciv çıkımı vereceğinden emin olabilirsiniz. Kuluçka makinası alırken önce kullanılan malzemenin ne olduğunu araştırıp sonra fiyat bilgisi edinin.

BILDIRCIN VE YUMURTASI

Hem göçebe hem de yerleşik olarak yaşayan bu kuş türü, hızlı fakat kısa mesafe uçabildikleri için avcılar tarafından kolay avlanırlar. Ticari amaçlı da üretilen bu kuşlar iyi şartlarda yılda 200-300 yumurta verebilmektedir. Maliyeti düşük fakat getirisi olan bıldırcın yetiştiriciliği son yıllarda artış göstermiştir. Genelde kuluçka makinalarını kullanarak üretim yapılır. Yumurtaların döllü olmaları çok önemlidir. Dölsüz yumurtadan yavru çıkmaz. Kuluçka makinasına konan yumurtalar 15 gün kuluçka dönemi geçirir ve 15.günden sonra çıkım başlar ve çıkımda 18.günde biter. Civcivler çok katlı makinelerde veya yerde büyütülebilir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları:

Bıldırcın yumurtalarının cüssesi küçük fakat işlevi büyüktür. Yani normal bir yumurtanın vitamin ve protein değerlerine oranla bıldırcın yumurtasının vitamin ve proteinleri daha fazladır.

Bıldırcın yumurtalarında yağ bulunmaz ve kolesterol dolayı yaşlı-genç kimsenin yemesinde sakıncası yoktur.

Yumurtasında olduğu kadar etinde de bolca protein ve vitamin vardır.

Cilt bakımında da kullanılan bıldırcın yumurtası, kabuğu ince olduğundan küçük bir kısmı kırılıp içine rendelenmiş salatalık karıştırılır ve yüze 15 dakika maske olarak kullanılır. Düzenli kullanımlarda sivilce, siyah nokta ve izlerin geçmesine yardımcı olur.

Kuluçka Makineleri ile Bıldırcın Üretimi

Son yıllarda tüketimi oldukça fazlalaşan bıldırcın eti ve yumurtası protein açısından oldukça zengindir,ayrıca kolesterol içermediği için her yaştan insanlar için tüketilmesindede sakınca bulunmamaktadır.bu sebepten dolayı üreticiler  büyük ölcüde bıldırcın yetistiriciliği ve üretimene başlamışlardır. Bu besin değeri yüksek kanatlılar günümüzde raflarda besin olarak yerlerini almışlardır.

Tüketim çogaldıkca üretim yetmemeye başlamıştır. Üreticiler bunun kuluçka makinelerinde üretmeye başlamıslardır.Kuluçka makinası ile üretilen bıldırcınlar dogal ve natüreldir üretimde asla kimyasal kullanılmamakta aksine doğal olmayan yumurtalardan civ civ cıkmamaktadır.

Kuluçka süresi 18 gün olan bıldırcın 15 günü gelişim son 3 günü ise cıkım zamanıdır . Kuluçka makinesinde bıldırcın üretimi yaparken nem ve ısı degerlerini iyi ayarlamanız gerekmetedir. ısı ve nem kuluçkanın ana temasını olusturmaktadır.

Yumurta toplamak

Bıldırcın yumurtalarını Kuluçka Makinesine koymak için toplama ( Biriktirme )yapılmaya başlandıgı günlerde bekleyen her gün için yumurtalar günde en az bir kez olmak şartı ile devir daim yapılmalıdır. bekleme süresi uzadıkca yumurta sarısında beyaza çökme olmakta ve  makineye kondugu zaman enbiryo olumune neden oldugu icin gelisimi bitirememektedir .

Yumurtaların bekelmedeki devir dayimlerinin devamı olarak  makineye kondugu zamanda yine sallama ddigimiz olayin 15 gün boyunca devam etmesi ve civ civ  olusumuna yardımcı olması gerekmetedir. İki çesit makine var dır bunlardan biri manuel kuluçka makinesi yani dödürme ısı nem ve diger gerekli envartelleri sizin yaptiginiz makineler birde tam otomatik dediğimiz otomatik kuluçka makinası vardır .Tam otomatik kuluçka makinesinde gerekli olan tüm işlemleri sizin verdiginiz komutlar dogrultusunda makşnenin yapmasıdır.

Daha detatlı bilgilendirme icin bize sorularinizi yorum olarak gödrebilir ve bizden bilgi talebinde bulunabilirsiniz

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • Mustafa

    Slm kuluçkaya yatırmak için bıldırcın yumurtası lazım k.marastayim telefon irtibat için yardımcı olursan nız memmun olurum teşekürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.