BILDIRCIN VE YUMURTASI

BILDIRCIN VE YUMURTASI

Hem göçebe hem de yerleşik olarak yaşayan bu kuş türü, hızlı fakat kısa mesafe uçabildikleri için avcılar tarafından kolay avlanırlar. Ticari amaçlı da üretilen bu kuşlar iyi şartlarda yılda 200-300 yumurta verebilmektedir. Maliyeti düşük fakat getirisi olan bıldırcın yetiştiriciliği son yıllarda artış göstermiştir. Genelde kuluçka makinalarını kullanarak üretim yapılır. Yumurtaların döllü olmaları çok önemlidir. Dölsüz yumurtadan yavru çıkmaz. Kuluçka makinasına konan yumurtalar 15 gün kuluçka dönemi geçirir ve 15.günden sonra çıkım başlar ve çıkımda 18.günde biter. Civcivler çok katlı makinelerde veya yerde büyütülebilir.

 

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları:

Bıldırcın yumurtalarının cüssesi küçük fakat işlevi büyüktür. Yani normal bir yumurtanın vitamin ve protein değerlerine oranla bıldırcın yumurtasının vitamin ve proteinleri daha fazladır.

Bıldırcın yumurtalarında yağ bulunmaz ve kolesterol dolayı yaşlı-genç kimsenin yemesinde sakıncası yoktur.

Yumurtasında olduğu kadar etinde de bolca protein ve vitamin vardır.

Cilt bakımında da kullanılan bıldırcın yumurtası, kabuğu ince olduğundan küçük bir kısmı kırılıp içine rendelenmiş salatalık karıştırılır ve yüze 15 dakika maske olarak kullanılır. Düzenli kullanımlarda sivilce, siyah nokta ve izlerin geçmesine yardımcı olur.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.