BILDIRCIN

BILDIRCIN

Bıldırcın aksi olarak bilinen genellikle küçük sürüler halinde bulunan kuşlardır. Bıldırcın, kahverengi, siyah, beyaz, gri ve mavi tüylerle kaplıdır. Her kuş türünde olduğu gibi erkeği daha ön palandadır ve tüyleriyle renkleriyle dikkat çeker.

İlkbahar ve yaz aylarında üreme mevsimi başlar. Bıldırcın her zaman çiftler halinde görülebilir tek kuşlarıdır. Üreme mevsimi öncesinde erkek bıldırcın dişi bıldırcını etkiler. Genç bıldırcınlar 2 aylıkken olgunluğa erişirler. Bıldırcın çiftleşme döneminde sürüler halinde en az 8 en fazla 25 kuş ile gezerler. Dişi bıldırcın 23 gün kuluçka süresinden sonra yumurtadan 1 ila 12 (genellikle 6) açık renkli yumurta bırakır.

Küçük bir alanda yaşamak yerine gezip dolaşmayı çok seven bir kuş türüdür. Genelde bıldırcının uçuş hızı 30 – 40 km etmektir.

Ama göçebe olduğu kadar standart yaşayanları da vardır. Standart yaşayan bıldırcınlar ise ormanlık, çalılık ve açık alanlar ile kapalı alanlarda yaşarlar.

Bıldırcının 2-3 yıllık bir ömrü vardır.

 

Bıldırcın yumurtasının faydaları:

Her gün 10’dan fazla bıldırcın yumurtası tüketmek lazımdır. Bıldırcın yumurtasında tavuk yumurtasına oranla %10 daha fazla vitamin vardır. Özellikle A vitamini açısından çok zengindir.

Tutarlı bıldırcın yumurtası tüketimi cildinizin çok daha iyi görünmesi ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına yardımcı olabilir.

Karaciğer taşları, mesane taşları ve böbrek taşlarının vücudunuzdan kurtulmasını sağlar.

Vücut sıcaklığı, bir tavuk göre çok daha yüksek olduğu için zehirlenme riski yoktur.

Birçok uzman, yumurtayı çiğ tüketmenin veya sarısı ham kalacak şekilde az 30 saniye boyunca kısaca kaynatmamızı önerir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.