Bilimin Doğadan Öğrenecekleri Var

Bugün satın aldığı demonte ürünü bir araya getirmek, yapacağı işin süresini kısaltmak ve kusursuz bir görünüm elde etmek için kılavuza ihtiyaç duyan insanoğlunun doğadan öğrenecek çok şeyi var.

**

Doğada var olan, ‘kusursuz’ olarak nitelendirilen tasarımı örnek almak, teknolojik aygıtın en mükemmel şekilde oluşturulmasını sağlar. Yaratıcının doğadaki kusursuz canlıları artık yeni teknolojilere ilham kaynağı oluyor.

YENİ BİR BİLİM DALI DOĞDU

İnsanoğluna önemli bir ufuk açan bu bilim dalının adı ‘Biyomimetik.’ Teknoloji dünyasında da adından söz ettiren bu bilim dalı, ‘canlılarda bulunan sistemin yapısını taklit etme’ bilimi olarak da karşımıza çıkıyor.

BİYOMİMİKRİ DEMEK BİYOTAKLİT DEMEK

Doğadaki modelleri inceleyerek tasarımlardan ilham alınması ile insanların günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı amaç bilim dalının bir diğer ismi ise ‘Biyomimikri.’ Biyomimikri’nin isim babası bilim gözlemcisi Janine M. Benyus, doğadan öğreneceklerini 3 aşamada kaleme alır. Bunlar model, ölçü ve akıldır. Bu işe gönül vermiş tüm araştırmacılar ona göre tek iki ortak noktada buluştu. Bunların ilki doğadaki tasarıma gösterilen saygı ikincisi insanların karşılaştıkları problemlerin çözümünde bunları kullanarak aldıkları ilham.

HALA TAM OLARAK AYNISINI YAPAMADIK

Bugüne dek doğadaki mekanizmalar üzerinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki, pek çok yapı mühendisler ve tasarımcılar için fikir deryası oluşturuyor. Şüphesiz derinliği artma potansiyeli yüksek olan bu kaynağı doğru şekilde kullanmak ve teknolojiye geçirmek insanoğlunun oldukça hızlı bir gelişim sürecinde yer almasını sağlayacaktır. Zira, insanoğlu her ne kadar akıl ve zekası sayesinde bilime sahip olsa da bugün tavuk mucizesinin gerçekleştirdiği nem ve ısı kombinasyonu hala taklit edilebilmiş değil. Dünden bugüne geçirilen tüm sürece bakarsanız sadece uygulama yöntemleri farklıdır.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X