Brahma Bakımı Ve Kuluçka Dönemi

brahma-tavugu

Brahmalar ilk olarak 1846 yılında Hindistan’dan danAmerika ‘yagetirildi. Amerika ‘yagetirilen brahmaların kış mevsimlerin de vücutlarının direncini artırmak ve yumurta tavuklarının kanlarını yenilemek için kullanıldılar. Amerika ‘ya ilk gelenler 6,5 km kadar ulaştılar. Ama bugün bu ağırlıklar nadiren görülür. Normalde standart bir horozun ağırlığı yaklaşık 5 kg dur.  Brahma tavuğu ise yaklaşık 4 kg dur.İlk elde edilen brahmaların dışımda çeşitli renklerde brahmalar elde edilmiş ve tabi çalışmalar yapılırken brahma cinsinin ağırlığı da artırılmıştır.
1870 li yılllarda brahmalar çok ünlü bir ırktı.  American Poultry Associati on’s Standard of Perfectio n derneği brahmaları ayrı bir ırk olarak kabul etmiştir.

 Brahma özellikleri: Erkek 5,5 kg dişi olanları ise 4 kg civarındadır. Heybetli olan bir görünüşü ve paçalı olan ayakları brahmaları süs hayvanı yapmıştır.
KAFES ORTAMI: Tel tabanlı 2m2 kafes ya da 6m2 toprak tabanlı kafes olmalıdır.
BESLENME: Civciv ve yarka durumundayken etlik piliç yemi sonra da yumurta
yemi ve taneli yemler ve yeşillik verilmeli brahmalara banyo yapmaları kum kabı mutlaka konulmalıdır.
ÜREME YAŞI: 6 ay
ÜREME ZAMANI: Brahma uygu sıcaklık ve ışıkta tüm yıl boyu üreme yapabilirler.
YILLIK YUMURTA SAYISI: 120 ya da 180 adet olmaktadır.
KULUÇKA SÜRESİ: Brahmaların kuluçka süresi 21 gün ‘dür.

 

Kuluçka Makinası İle Civciv 
Kuluçka şartlarının yapay olarak yaratılmasını esas alan kuluçka makinası yapılmıştır. Kuluçka makinası geliştirilerek şimdi ki modern endüstri haline gelen tavukçuluk oluşmuştur.
Kuluçka makinası çeşitli büyüklüklerde yapılıyor ve içlerindeki sıcaklık ve nem derecesi belirli ölçülere göre ayarlanabiliyor.  Özel bölmeler yumurtalar konur ve kuluçka makinası çalıştırılır ve genellikle 37 ve ya 40 derece sıcaklıkta  % 65 ve 95 rutubette kuluçka süresi tamamlanan yumurtalardan civcivler çıkar. Civcivler kuluçka makinası ‘nın başka yerinde uygun koşullar altında muhafaza edilerek dış etkilere karşı korunur.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.