Brahma kuluçka makinesi
Vip-Kulucka-makinesi
Vip-Kulucka-makinesi

Brahma iri ve etkileyici bir kuştur, horozlarının ağırlıkları 4,5-5,5 kg’ları arasındadır. Sık sık kanatlı dünyasında nazik dev olarak adlandırılırlar, sakin iyi huyu ve hoşgörülü davranış tarzı birçok kişiyi kanatlı beslemesine yöneltmiştir

Brahma’lar Malay ve Cochin ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiş olan bir Asya ırkıdır. Yetiştiricilerin bu ırk üzerinde ABD’de yaptıkları çalışmalarla açık ve koyu renkli varyeteleri elde edilmiş, 1874’de bu varyeteler standartlara katılmıştır. Sarı varyete ise 1923 yılında Amerikan standartlarına alınmıştır. Ortalama canlı ağırlıkları, açık renkli varyetelerde horozlarda 5.4, tavuklarda 4.3 kg’dır. Diğer iki varyetesi biraz daha hafiftir. Deri renkleri sarı, yumurta kabuğu kahverengidir.

Brahmalar çeşitli renklerde bulunmaktadır. Light bir columbian desenidir, light sussex’le benzerlik gösterir. Dark renginde dişilerde narin kalemlenmiş desen vardır, her tüyde ince siyah çizgi bulunur. Buff columbian’da eşit dağılmış buff rengi Columbian desenindeki beyazın yerini almıştır. Dişi Gold Brahmalar zengin altın arka planın üstüne Darklardaki gibi kalemlemeye sahiptir. Bugünlerde Blue Partridge, Pile ve Blue Columbian gibi diğer renklerde geliştirilmiştir. Küçük bezelye ibik ve sarkık kaşlara bakın. Her şeyden önce Brahmalar gerçekten iri ve gösterişli olmalıdır. Irk bilhassa aktif değildir, kasılarak yürümeyi ve gösterişli durmayı tercih eder. İlk başlayanlar için biraz ekstra bakımla çok uygundur.

Brahma civcivleri erken yaşlarda cinsiyet yönünden ayrılabilirler, bu yavaş tüylenme geni tarafından olur, erkekler birkaç hafta seyrek tüylü olurlar.

Brahmalar yavaş gelişirler ve etliğe uygun değillerdir. Yumurta sayıları ne fazladır ne de iridir. Böyle bir iri kuştan beklentileri olanlar için tatmin edici değildir.

kuluçka-makinesi-iletişim

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X