Brahma Tavuğu Yetiştiriciliği

brahma kuluçka makinası
brahma kuluçka makinası

Brahma Tavuğu Yetiştiriciliği

İlk brahmalar Hindistan tarafındaki Brahma Pootra Nehri kıyısında yetiştirilmiştir. Adını da bu nehir nedeniyle aldığı düşünülmektedir. Brahmalar 1853 yılında İngiltere’ye gelmiş; 1874 yılında da Amerikan standartları tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir.

Brahmaların Özellikleri

Malay ve Cochin ırklarının karışımından elde edilen melez bir tavuk türüdür. Bu ırk üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve bu çalışmaların sonucunda söz konusu ırkın açık ve koyu renkli varyeteleri elde edilmiştir. Bilinen brahma türleri beyaz, siyah ve sarı brahma tavuğudur. Brahma cinsi yumurta tavuğunun ortalama canlı ağırlığı horozlarda 4 – 5 kg iken tavuklar söz konusu olduğunda ise 3 – 4 kg olarak belirlenmiştir. Bu ağırlıklar açık renkli varyeteler için söz konusudur. Diğer varyetede ise deri renkleri sarı, yumurta kabuğu renklerinin kahverengi olduğu söylenebilir. Aslında brahmalar et ırkıdır. Heybetli görünüşü ve paçalı ayakları onları süs hayvanı yapmıştır.

Oldukça fazla tüylü olan bacakları ve paçalı ayakları bulunan bu tavuk cinsinin küçük bir ibiği ve sakalları bulunmaktadır. İri ve sakin görünüşlüdür. Hem sıcak hem de soğuk iklim şartlarına dayanabilirler.

Kuluçka Dönemi

Brahmalar suni aydınlatma uygulaması ile yılın her mevsiminde yumurta almak mümkündür. Kuluçkadan gerekli verimi alabilmek anaçların bakımı, besleme şartları yumurtaların depolanması, dezenfeksiyonu ve kuluçka şartlarına riayet edilmesi gibi birçok faktöre bağlıdır. İdeal kuluçka sıcaklığı 37,5 derecedir. Bu noktada verimi artırabilmek için en doğru hareket uygun zamanda yumurtaları kuluçka makinesine almak olacaktır. Böylece kuluçkadan yüksek bir randıman elde edilebilir. Ortalama kuluçka süresi 24-26 gündür. Yıllık ortalama 100-120 yumurta yumurtlamaktadırlar.

Brahmalar civciv ve yarka iken etlik piliç yemi ile beslenmeli daha sonra yumurta yemi ve darı, buğday ve yulaf gibi taneli yemler ile beslenmelidir. Yeşillik unutulmamalı ve banyo için kum kabı konulmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

5 Comments

 • Dev bırahma cins ve pleymuht tavuğunu çok seviyorum varsa haberdar olun istiyorumhayvan

 • Lale

  Bharma Tavuk istiyorum nasil siparie ede bilirim?

  • Gökhan

   Yardımcı olalım layt brahma var 5358657622

 • Lale

  Bharma Tavuk istiyorum sipariwi nasil yapilir?

 • Ozgur

  Blue brahma var 7 aylik 05052074148

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.