Bülbül Yetiştiriciliği

kuluçka makinası kanarya

Sinekkapangiller familyasına ait güzel ötüşüyle bilinen bir kuştur. Birçok kaynak da Hezar, Seher kuşu ve Andelip olarak da bilinir. Akdeniz ülkelerindeki daha çok rastlanan bülbül ormanlarda, bahçelerde görülür. Geceleri daha fazla öter. Hiçbir ötüşü bir diğerine benzememektedir. 180-260 arasında farklı ötüş çeşitleri bulunmaktadır. Kısa ve tik bir sesi vardır. Ortalama 16,5 cm boyunda ve 21 gram ağırlığında olan bülbül, Kızılkuyruk kuşunu benzemektedir. Yalnız kuyruğunun orta kısmı ve bacakları kızılkuyruk kuşu gibi koyu renkte değildirler. Bülbülün boğaz kısmı çok canlı bir renge sahip değildir. Siyah, iri gözleri ve kır rengi kaşları vardır. Dişi ile erkek bülbülü ayırt etmek zordur, birbirlerine benzemektedirler. Erkek kuş dişiye göre sadece kanat boyunun uzun olması ile bilinir. Ayrıca geniş alanlara yayılmış göçmen kuşlar kategorisinde yer alırlar.

Beslenme

Bülbüller bitkilere ve fidanlara zarar veren böceklerle beslenir. Doğal yaşam ortamında böcek kurtçuklarını, böcekleri, mürver yemişinin tanelerini yiyerek beslenen bülbül, kafeste beslerken un böcekleri, karınca kurtçukları ve bülbüllere özel hazırlanan yemler kullanılabilir. Eğer elinizde imkânınız varsa doğal yaşam ortamlarında beslendikleri gibi yem vererek bülbülünüzü besleyebilirsiniz. Doğal ortamında, çeşitli böcekleri yiyerek hayatta kalan bülbül, ne yemesi gerektiğini yaşadığı, bölgeye ve coğrafyaya göre belirleyip uygulamaktadır. Ayrıca göç eden bir kuş oldukları için göç ettikleri yerde onların beslenmesine uygun böceklerde değişiklik gösterebilmektedir.

Bülbül Türleri

Bilinen bülbül türleri şu şekildedir. Nur, Nil, Ak Kulaklı, Tepeli, Çalı ya da Ötleğen kuşu. Bu türlerin hepsi dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Ve muazzam ötüşlere sahiptir.

Çiftleşme ve Üreme Dönemi

Çiftleşme döneminde erkekler ötüşünü değiştirir. Ayrıca yaşlı erkek bülbüller gençlere göre daha fazla çiftleşir. Ötüşleri çiftleşme döneminde erkeklerin fiziki kondisyonu gösterdiğinden, oldukça önemlidir. Dişiler eş seçimi erkeğin ötüşüne göre yaparlar. Yani güzel öten erkeklerin eş bulma şansları daha fazladır. Bir erkek kuş, çiftleşme döneminde sadece bir dişiyle çiftleşerek, onunla birlikte kalır. Dişiler kuluçkaya yatana kadar geceleri ötmez. Mayıs ayının ortaları çiftleşme dönemleridir. Doğada yuvayı dişi kuş, topladığı çalılarla yapar.  Kafes ortamındaysa yuvayı genelde erkek kuş yapar. Yaşadıkları ortama ve size alıştıktan sonra üreme faaliyetine geçerler. Hasır şeklinde yuva tercih ederler. Eğer birbirleriyle anlaşıyorlarsa bunu birbirlerine olan ilgi ve alakalarından anlayabilirsiniz. Çiftleştikten 4-5 gün sonra dişi yumurtlar. Doğal ortamında anne kuluçkaya yatarken kafes ortamında anne ve baba dönüşümlü olarak yatabilir. Fakat siz yine de bu kuluçka dönemini risk altına almadan yumurtaları kuluçka makinesine alabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.