Çiklet balığı kuluçka dönemi

kuluçka

ÇİKLET BALIĞI KULUÇKA DÖNEMİ

Kuluçka makinası çoğunlukla cikletbalığı türleri için kullanılır.Kuluçka makinası ‘nın kullanım amacının sebebi anne balığın ağzında bulunan yumurtalara zarar vermemesi ve yumurtalarınmantarlaşmadan oluşmasını sağlamaktır. Kuluçka makinası ‘nın iki kısma ayrılır. hava tepkili ve su tepkili olarak. Yeni bu işe başlayanlar içi hava tepkili olan kullanılmalıdır.

Hava tepkili olan kuluçka makinası ‘ndahavabasıncının iyi ayarlanması önemlidir. Diğer bir detayda alt ve üst ızgaraların düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.Bunun amacı yosuntutmasını engellemektir. Uzmanlarve üretimyerleri içinsu tepkili kuluçka makinası tercih edilmelidir. Su tepkili kuluçkalar su basıncının iyi şekilde ayarlanmasıçok önemlidir.Anne balığın ağzından çıkarılan yumurtalar alındıktan sonra içerisinde oluşmayan boş olan yumurtalar alınmalıdır. Ayrılan yumurtalar yüzmeye başlayana kadar yem verilmeden kuluçkada tutulmalıdır.

Kuluçka Makinası’nın kullanımda ki faydaları:

1: Anne balık aç bırakılmadığından yumurtalar daha uzun yaşar ve bünyesi dayanıklı olur.

2: kuluçka makinası sayesinde daha sık yavru üretimi sağlanacaktır.

3: Erkek balık çiftleşme içgüdüsü yüzünden kaynaklanan dişi sayısında azalma olmayacak ve kavgalar oluşmayacaktır.

Kuluçka makinası’ndan olumlu sonuç alınması için yapılması gerekenler;

1: Yumurtaların 3 gün anne ağzında bekletilip tam olarak döllenmesi gereklidir.
2: Suyun sıcaklığının yeterli olarak sağlanması gereklidir. (26 / 28 dereceler arasında olması önemlidir.)
3: Yumurtalar oluşmaya başlamasından sonra bakteri kültürünün suya boşaltılması gerekir.
4: Kuluçka döneminin düzenli periyotlarla temizliğinin ve bakımının yapılıp,akvaryum suyunu içine mutlaka dezenfektan eklenmesi gereklidir. Akvaryum içerisinde kullanılacak olan ısıtıcı, hava ve su pompası, kuluçkanın tarihinin geçmemiş olmaması önem arz eder.

NEDEN ÇİKLET BALIĞI BESLEMELİSİNİZ?

Ciklet balıkları akvaryum balıkları içerisinde en dayanıklı ve en gösterişli olan bir balıktürüdür. Ciklet balığı çok fazla renge sahip, olan sert suları, mağra ve karanlık olan yerde saklanmayı seven bir balık eğer akvaryumda Ciklet balığını beslemek istiyorsanız akvaryumu kayalıklardan geçebilecekleri ve rahatça saklana bilecekleri mağaralar ile dizayn edebilirsiniz. Cikletler gölbalıklarıdır. Cikletler akvaryumda kendi cinsleri hariç balıklarla iyi anlaşamaz ve diğer balıkları akvaryum içindebarındırmazlar. Cikletlerin boyutları türlerine göre 8-65 cm arasında değişebilir.Ciklet balıklarının akvaryum sıcaklıkları 26 derece olmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.