CİVCİV (1)

Evcil ve yabani kanatlı hayvanların bir kısmının, kuluçkadan (yumurtadan) yeni çıkmış yavrularına civciv denir. Bir haftalık olana kadar olan kanatlı yavrularının ismi civciv olarak geçer. Bir haftalıktan sonra isimler hayvanların yaşama biçimine ve yerine göre adlandırılır.

**

Apartman katı evde civciv bakımı düşünmeyin. Evde civciv bakımı sonuçta hem sizi hem de çocuğunuzu üzecektir. Pazardan alınıp evde civciv bakımı yapılarak yetiştirmek oldukça zordur. Hatta imkan dışıdır. Sonuçta evdeki civciv ölecektir. Bence sizi üzecek, evde civciv bakımından vazgeçseniz iyi olur. Civcivin de bir canı olduğunu düşünün. Bahçeli müstakil eviniz var, tavuk yetiştirmeye uygun durumda ise, belki düşünülebilir.

Biz burada tavuk civcivi olarak düşünürsek, Bir haftalıktan sonra piliç deyimi kullanılmaktadır. Tavuk yetiştirilme amacına göre ana grup olarak ikiye ayrılmaktadır:

1 – Yumurta Tavuğu Civcivi

2 – Etlik Piliçlerde Broiler Civcivi

Yumurta tavuğu civciv bakımı, broiler civciv bakımı ile yakın olmakla beraber birbirlerinden ayrılırlar.

YUMURTA TAVUĞU CİVCİV BAKIMI:

Civciv üretimi sektör olarak ayrıldığından, yumurta civcivi üreten işletmeler vardır. Bu işletmelerden yumurta yönlü civciv bakımı ayrı bir yöntemle gerçekleşmektedir.  Yumurta civcivi büyütme ya yerde yapılmakta yada civciv kafesi içerisine alınarak yetiştirilmektedir. Bunların en yaygını civciv kafesi kullanılarak yapılan civciv büyütmesidir. Ne şekilde olursa olsun civciv ortamı bir günlükten yedi günlüğe kadar kümes veya civciv kafesi içerisindeki sıcaklık değerleri şöyle olmalıdır.

* Birinci Gün 35 derece sıcaklık

* İkinci gün 34 derece sıcaklık

* Üçüncü gün 33 derece sıcaklık

* Dört ve yedinci gün 32 derece sıcaklık

Olmalıdır. Havalandırma muntazam olmalı kümeste uzun bir periyot kalacağından bakımı ona göre yapılmalıdır. Hem yerde ve hem de civciv kafesi içerisinde civciv yetiştiriciliği özenle bakılmalı ve beslenmelidir.

CİVCİV BAKIMINDA YEM SU VE IŞIĞIN ÖNEMİ:

Yumurta yönlü civciv yetiştiriciliğinde civciv yemi etlik civciv yemi ile ayrı ayrıdır. Yumurta yönlü civciv yemi üretimi itina ile yapılmalıdır. Civciv bakımında yem gibi suyunda önemi vardır. Yeterince civciv suluğu bulundurulmalıdır. Civciv bakımında ışığında önemi büyüktür. Ortalama olarak bir metre kareye 1,5 watt ışık hesap edilerek ışıklandırma yapılmalıdır. Civciv döneminde ışıklandırmaya dikkat edilmez ise sonrasında bazı problemler görülebilir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.