CİVCİV (2)

ETLİK PİLİÇ VEYA BROİLER CİVCİV BAKIMI:

Kuluçkadan çıkan etlik civciv, Etlik piliç olarak yetiştirileceği için bakım, beslenmesi ve aşı ile ilaç uygulanması farklıdır. Etlik civciv kuluçkadan çıkar çıkmaz cinsiyet ayrımı yapıldıktan sonra günlük olarak titizlikle hazırlanmış etlik piliç kümeslerine yerleştirilir. Etlik civcivin, etlik piliç olarak kesimhaneye gidene kadarki bulunduğu ortam faktörlerini dikkate almakta fayda vardır. Bu faktörleri ısı, ışık, havalandırma, kümes içi nem ve kümesteki hayvan sayısı olarak sıralayabiliriz.

KÜMESTE ISI:

Kümese günlük gelmiş olan etlik civciv özel altlıkla hazırlanan kümesin, perde sistemi ile bölünerek veya daraltılarak 35 C sıcaklıkta bulundurulmalıdır. Etlik civcivler büyüdükçe perde sistemi ortadan kaldırılır. Kesime gidene kadar Etlik pilicin yetişmesinde kümes içi sıcaklığı kısaca şu şekilde olmalıdır. Civciv bakımı olarak ilk günlerde ortam sıcaklığı şu şekilde olmalıdır.

1 . Gün 35 C

2 . Gün 34 C

3 . Gün 33 C

4 . 4-7 Gün 32 C sıcaklıkta olmalıdır.

Yumurta civcivi ve broiler civciv olarak düşündüğümüz zaman bu civcivlerin beslenmesi de ayrı ayrıdır. Yumurta civciv yemi ile broiler civciv yemi ayrı üretilmektedir.

CİVCİV YEMİ:

Civciv yemi civciv üretimi için önemlidir. Gerek etlik gerekse yumurta civcivi üreten firmalar civciv yemi ile ilgili üretecekleri civcivin özelliğine göre yem üretilmesini beyan etmek zorundadır. Civciv verimi ve yaşam koşulları için bu önemlidir.

CİVCİV BAKIMI:

Civciv bakımı bu kadar labirenti olan bir ortamda, evde civciv bakımını zorlaştırmaktadır. Evde civciv bakımı zordur, uğraş ister, en önemlisi civciv ölümü insanı yıkar.

 

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.