Civciv Kuluçka Makinesi

civciv kuluçka makinesi

Civciv Kuluçka makinesi kullanıp tam bir başarı yakalamak ev tipi kuluçka makinelerinde çok kolaydır. Fakat el yapımı makinelerde bu durum olumsuz denecek kadar yüksektir. Tecrübe büyük önem taşır. Makine en kıralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdehalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar.
Döllü yumurta her şey değil. Kuluçkanın son gününe kadar embriyo gelişiminin kusursuz olması da her şey değil. Esas önemli olan şey civcivlerin sağ salim ve tam zamanında yumurtalardan “çıkabilmeleri”dir.
Kuluçka makineleri çalışanları sizleri bu zahmetten kurtarmak adına makinelerini sürekli test ederek ve müşteri yorumlarını ve desteklerini dikkatli bir şekilde dinleyip takip ederek sizlerin kusursuz bir şekilde civciv kuluçka makinesi nden rahat bir şekilde çıkım almanız için sürekli destek vermektedir.Sizlerin memnuniyeti bizlerin mutluluğudur.

[su_button url=”https://www.vipkulucka.com/urun-kategori/ciflik-tipi-kulucka-makinalari/” style=”flat” background=”#2d45ef” color=”#ffffff” icon=”icon: arrow-circle-right”]Civciv Kuluçka Makineleri Detaylı Bilgi[/su_button]
DİKKAT. Civciv Kuluçka makinesi kullanımı hakkında bilgiler.
Tam otomatik profesyonel Civciv kuluçka makinesi ni bizden aldıysanız süper bir makineniz var demektir, yumurta çevirmekle uğraşmayacaksınız her şeyi makine yapacak. O kadar mükemmel bir makineye sahip değilseniz aşağıdaki bilgiler yardımcı niteliktedir. Kuluçka makinesi kullanarak yumurtalardan civcivlerin çıkmasına kadar önemli bilgiler ye almaktadır. Günler geçerken neler yapılacak, yumurtaların diziliş pozisyonu, çevrilmesi sıcaklık, nem oranları, havalandırma vesaire bilgiler. Tavuk, hindi, ördek, tavus kuşu gibi hayvanlar için ortak, ortalama bilgilerdir.
Yumurtalara sıcak su ile yeni yıkanmış ve güzelce kurulanmış ve yüzünüze gözünüze sürmediğiniz temiz ellerle dokunmalısınız. Eliniz yumurtalardan daha soğuk olmamalı.
Civciv kuluçka makinesi için yumurtaların seçimi biriktirilmesi ve saklanma koşulu
Yumurtaları koymadan 24 saat önce makineyi tam gerektiği gibi çalıştırın. Nemlendirme, havalandırma, sıcaklık derecesi her şey mükemmel çalışmaya başlamalı. Hiçbir şeyin eksik kalmamasına dikkat edin. Zaman zaman kontrol edin unuttuğunuz bir şey var mı, yanlış giden bir şey var mı
Termometre ayarları
Eğer yumurtalar yatay duruyorsa yumurtaların en üst seviyesi hizasında olmalı. Eğer yumurtalar diklemesine duruyorsa, yumurtanın en üst ile orta yüksekliği arasında hizada olmalı. Termometrelerden birine pamuktan bir bez parçası dolayarak diğer ucunu su kanalına değdirilmiş vaziyette bulundurun. Bez su çekmeli ve hep ıslak kalmalı. Makine çalışırken esas termometre 37,4°C derece veya buna aşağı yukarı çok yakın cıvarda sıcaklık gösteriyor olmalı. Sıcaklığı böyle kontrol edeceksiniz. Kuluçka makinesi nemliliği son 3 güne kadar ortalama % 55 düzeylerinde tutulmalı (ıslak termometre 29 – 30°C dereceler dolaylarında sıcaklık gösteriyorsa nem oranı doğrudur). Su haznesinde suyun fazlaca azalmasına bile izin vermeden hiçbir zaman susuz kalmamasına dikkat edin. Yumurtalar soğukta bekletilmişse, makineye koymadan önce oda sıcaklığında bir iki saat bekleterek soğukluğunun gitmesini bekleyin. Hemen koyarsanız yumurtalar ıslanır.
Yumurtaların dizilişi ve çıkım alımı
Her bir yumurtanın birbirine tam zıt iki yan yüzüne farklı işaretler koyun. A ve B gibi. Çoğu kişi bi tarafına X diğer tarafına Y işaretlerini kullanır. İşaretlemeyi kimyasallı madde içermeyen bir kalem işaretleyiniz ki zehirlemelere meal vermeyelim. İşaretler sayesinde yumurtaları her çevirişte 180 derece çevirmiş olursunuz yani tam önlü arkalı. Kuluçka makinenizin sağladığı zemine göre yumurtalar dik yada yatay durur. Dik pozisyon aslında tam dik değil biraz yanlamasınadır böylesi daha sağlıklıdır. İlk yerleştirdiğinizde her bir yumurtada aynı işaret aynı yönde olsun ki çevirmelerde karıştırmayın. Yumurtalar 24 saat içinde düzenli aralıklarla en az üç defa çevrilmelidir. 5 defa çevirebilirseniz, daha iyi sonuç elde edersiniz. Elektrik kesildiği zaman kapağı iyice açın, içerisi iyice hava alsın. Elektirkler tekrar gelene kadar kapatmayın. Sondan üçüncü güne geldiğinizde çevirme işini bırakın bir daha çevirmeyin. Böylece son güne kadar civcivler en rahat çıkış pozisyonunu alırlar ve çıkmaları kolay olur. Son üç gün boyunca nemlilik oranının %65 civarında olması gerekiyor. biraz daha yüksek olması daha iyidir fakat bu durumda havalandırma da hafifçe arttırılmalıdır. Böylece son üç günde nemlilik özellikle ördek ve kaz yumurtaları için %90 dolaylarına kadar çıkarılabilir. Havalandırma arttırılmazsa içerde oksijen yetersizliği baş gösterebilir. Tavuklarda 21, ördek ve hindide 28 gün tamamlandığında çıkışlar başlar. Civcivler çıkmaya başlayınca hareketlenerek henüz çıkım başlamayan yumurtaların pozisyonlarını bozabilirler. kontrol ederek eski hallerine geri çevirebilirsiniz. Civcivlerin yumurta kabuğunu kırarak kurtulmaları 5 ila 10 saat sürebilir, onun için çıkamıyorlar içerde takılıp kaldılar diye düşünmeyin sakin bir şekilde kendilerinin çıkmasını bekleyin elle her hangi bir müdalede bulunmayın. Yumurtadan yeni çıkan civciv ilk 24 saat veya en az 6 saat zaman içinde tüylerini kurutmakla dinlenmekle vakit geçirmeli. Sonra yeni yerlerine alıp yemlerini sularını verebilirsiniz. Yerleri geniş, iyi aydınlık ve sıcaklığı 32 ila 36°C derece aralığında olmalı. Mevsime göre yaşadığınız çografya iklimine göre sıcak ise ısıtıcıya gerek yok.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.