Civcivler neden Ölür

VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600

Civcivler neden ölür

civcivler-neden-ölür
civcivler-neden-ölür

Civcivler neden ölür Alınan civcivler eğer hastalıklı bir ortamdan alınıyorsa ya da bu şekilde herhangi bir hastalığın inkübasyon süresi içerisinde genellikle civcivler perakut denilen çok hızlı ölümler de olabilir. Herhangi bir hastalık etmenini aldıktan sonra 3-5 saat içerisinde ölebilirler. Akşam çok canlı, hareketli bir civcivimizi sabahleyin ölü bulabiliriz.

Aynı zamanda sürü halinde yaşadıkları için birden fazla varsa çok hızlı solunum yolları, nabızları, solunum sayıları, metabolizma hızları çok hızlı olduğundan dolayı bunla alakalı bulaşacak bir hastalığın seyri bu noktada çok hızlı olacak. Bulaşması çok hızlı olacak. Ölümü ile alakalı oluşabilecek bir negatiflikte bu noktada çok hızlı seyredecektir.

Civcivler neden ölür1

Neden öldükleri ile alakalı da eğer sağlıklı bir şekilde alıyorsak ve hastalanmadıklarından eminsek bununla alakalı burada bir civcivin beslenmesi ile alakalı en önemli şey, su tüketiminin ayarlanması ve su tüketiminin bu noktada kontrol edilmesidir. Çünkü civcivin günlük vücuda aldığı su, onun metabolizma hızı ile beraber vücut ısısının gün içerisinde düzenlenmesine yardımcı olur.

Eğer 48 saat içerisinde aldığı su miktarında negatif yönde yüzde 35’lik bir azalma varsa ve biz bunu kontrol edemiyorsak bu civcivin ölümü ile sonuçlanır. Normal periyodik hastalıkların haricinde bu beslenmeye bağlı ölümlerin en başında gelir. Bununla alakalı eğer tek bir civcivimiz varsa 50 cc’lik bir suluk kullanıyorsak ilk 3 ve 5 günlük periyot içerisinde 2-2,5 cm, günlük suda eksilme ve sonrasında bunun artan oranlarda devam etmesi gerekir.

Civcivler neden ölür2

Eğer birden fazla civcivimiz varsa bu 2-2,5 santimlik miktarı civciv sayısı ile çarparak günlük ne kadar su tükettiklerini ölçebiliriz. Burada yine en önemli kıstaslardan bir tanesi civcivlerin su tüketimi ile beraber hastalıksal herhangi bir probleminin olmadığını günlük kabındaki ya da suluğundaki suyun bitmesi, 24 saat içerisinde dökülmesi, suluğun fırçalanması ve tekrardan temizlenip içerisine su konulması yönünde gerçekleşmesi minik dostumuzun daha uzun yaşamasında önemli bir kriterdir.

Evde civciv beslemek kolay gibi görülse de önem ve özen gerektirir. Civcivlerini aldıktan sonra ölümlerine tanıklık eden birçok insan vardır. Civcivler çok hassas hayvanlar oldukları için hava sıcaklığı, fazla temas, soğuk hava koşulları, çok yem, susuz bırakılmak onların hastalanmalarına hatta ölümlerine neden olmaktadır. Bu nedenle civcivlerin bakımı temiz ortamda yapılmalı, ortam sıcaklığı ne çok soğuk ne çok sıcak olarak ayarlanmalıdır.

Civcivler neden ölür3

Civcivler kimi zaman daha temiz olması düşüncesiyle yıkanmaktadır. Bu çok yanlış bir yöntem olup zaten bünyesi hassas olan canlının hastalığına da davetiye çıkartmaktadır. Hayvanı sevmek, sıkmak, onun cilt ile temasını sağlamak kaçınılması gereken davranışlardır.  Bu tip davranışlar mikropların zaten hassas olan bünyelerine bulaşmalarına neden olmaktadır. Canlı ile mutlaka temas gerekiyorsa eller bol sabunlu ılık su ile yıkanmalı, elde oluşan sıcaklık geçmeden temastan kaçınılmalıdır. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde, yavru civciv bakımı kolaylıkla yapılabilmektedir.

Çocuklar için oldukça ilgi çekici ve tatlı olan bu canlıların ilk dönemlerinde sağlanması gereken bakım ve gösterilmesi gereken hassasiyet son derece önemlidir. Yavru civcivler, bu nedenle ilk zamanlarında ilgi ve bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklar, kendileri için en zararlı ortamları oluşturmaktadır.  Mevcut oda sıcaklığı, canlının ilk zamanları için en uygun koşulu sağlar. Kendilerini soğuk havalarda koruyacak kalın tüylere ve sıcak havalarda ise yüksek derecelere karşı dayanıklı olmayan yapılara sahip olmaları nedeniyle çok çabuk ölebilmektedir.

Civciv Bakımı nı Nasıl Yapmalıyız

Civciv bakımı nedir Civciv bakımı nasıl olmalıdır? Yumurtadan yeni çıkan civcivin bakımı nasıl yapılmalıdır? Civciv bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yumurtadan yeni çıkan civcivin bakımı dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir süreci de beraberinde getirir. Üreticilerin bu süreçte verim alması için önem göstermesi gereken hususları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Tavuk kendisi kuluçkaya yatıp civciv çıkarmışsa kendisinin bakması en doğrusudur. Çünkü ne ile besleneceğini öğretir. Nerede gezineceğini öğretir. Dış etkilere karşı korur. Yabancı hayvanlara karşı korur. Bu yüzden annesinin yanında bırakmak en doğrusu.

Civciv eğer kuluçka makinesinden çıkmışsa veya herhangi bir şekilde anneye zarar gelmişse veterinerlerin bakması gerekecektir. Bu durumda yumurtadan yeni çıkmış civcivleri belirli bir sıcaklıkta büyütmek en doğrusu olacaktır.

Civciv Bakımı1

Bu sıcaklık ilk çıkan civciv için 35 derecedir. Her hafta 1-2 derece düşürülerek 1,5 ayın sonunda 22-23 dereceye kadar, 20-23 derece ısıda bakabiliriz. Civcivler 1-1,5 ay olana kadar ısıya mutlaka özen göstermemiz gerekecektir. 1,5 aydan sonra civcivler zaten kendilerini kurtarmaya başlıyor. Eğer mevsimlerden yaz ise civcivlere dışarıda bakılabilir. Eğer kış ise evde yine belirli bir sıcaklıkta bakılabilir. Fakat bakılan yerin mutlaka ısıtılması gerekir.

Hayvan sayısı ile orantılı olarak kafese yem koymak gereklidir. Eğer çok sayıda civciv var ise bir yemlik yetmeyecektir. Zira tek yemlik bulundurulması durumunda hayvanlar yem yemek için birbirlerini ezebilirler. Aralarında aç kalan hayvanlar olabilir.

Bunun dışında mutlaka suluk sayısını da doğru orantılı olarak artırmak gerekir. Her gün suyun belirli saatlerde boşalıp boşalmadığı dökülüp dökülmediği kontrol edilmelidir. Çünkü suyun civcivler için hayati bir önemi vardır.

Civciv Bakımı2

Civcivler ilk dönemlerinde çok fazla yem yedikleri için çok fazla dışkılarlar. Bu durumda bakılan yerin hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Bulunulan ortamın hijyenik olarak pisliklerden arındırılması ve sürekli olarak uzaklaştırılması gerekir.

Civcivlerin bakımı özellikle bir kutuda yapılıyorsa kutu tabanının gazete ile kaplanması, bu gazetenin günlük olarak uzaklaştırılması gerekir. Civcivlere eğer kafeste bakılıyorsa yine kafesin günlük olarak temizliğine dikkat edilmesi önem gösterilmesi gereken bir diğer husustur.

Civcivin dişi mi erkek mi-tavuk veya horoz olduğu nasıl anlaşılır

Civciv cinsiyeti nasıl belirlenir : Birkaç hafta içerisinde civcivin cinsiyeti belli olmakla birlikte önemli olan hayvanın sağlıklı olmasıdır. Fakat civcivin tavuk olması horozlara oranla daha kıymetlidir.

Yeni doğan civcivlerin cinsiyetinin belirlenmesinin en pratik yolu hayvanın canını acıtmadan düzgün bir şekilde tutarak arka kısmından bakmaktır. Buradaki ana nokta şudur; hayvanın dışkısını yaptığı kısmı erkeklerde uzak bir nokta, dişilerde daha yakın kısmında bir nokta.

Bunu vatandaşın anlaması oldukça zordur. Çünkü birbirine karışan olaylar bunlar. Uzman bir kişiye götürüp ya da bu işi bilen birisine götürüp göstermeleri daha mantıklı bir hareket olacaktır. Çünkü cinsiyetleri ayırt etmek oldukça zor olacaktır. Ufak bir ince ayrım farkı vardır.

civciv cinsiyeti nasıl belirlenir

Bu nedenle yeterince tecrübesi olmayan yetiştiriciler civcivlerin cinsiyetlerini öğrenmek için bir uzmandan yardım alabilir.

Bazı hayvanlarda kuşlarda, tavuk türlerinde erkeklerde ayak kısımlarında mahmuz dediğimiz küçük oluşumlar oluyor. Bu bazı türlerin hem erkek hem dişilerinde de görülebilir. Fakat erkeklerde bu mahmuz daha keskin daha kuvvetlidir. Bunlar hep tecrübe ve görme ile alakalı olaylar.

Bunun dışında bazı türlerde de çok pratik oluyor tabii. Erkekler ve dişiler farklı renklerde oluyor. Bu daha en kolay yolu ama arka kısmından bakmak gereklidir. Bakan kişinin de konuya vakıf olması gerekir ki herhangi bir karışıklık yaşanmasın. Çünkü çok ufak bir nüans farkı var.

Tüm bunların dışında cinsiyet belirleme de farklı yöntemler de mevcuttur. Civcivlerin cinsiyet tayininde diğer uygulamalarda tüyler ve kanat uçları etkilidir. Hibrit türler, tüylere göre cinsiyet belirlenmesinde önem kazanıyor. Bu özellik çoğu türde etkili olmamaktadır. Konu eğer kanat uçları ise dikkat edilmesi gereken nokta tüylerin çıkma şeklidir. Yeni çıkanlarda gözlenen iğne gibi uzantılar dişilerde erkeklere oranla daha uzun görülür.

Ender de olsa bazı türler tüy renginden cinsiyetini belli etmektedir. Fakat sadece bazı türlerde gözlenmektedir. Tür olarak hibritlerde ve bazı orijinal yapılarda bu özellik gözlenir.

Kanat uçlarına bakıldığı zaman tek boğumlu olan erkek, iki ve üç boğumlular dişidir.

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.