VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600

Civcivler Nasıl Beslenir Leave a comment

Civciv nasıl beslenir

Civciv beslenmesi için uygunu piyasada satılan hazır civciv yemleridir. Fakat bunlar kalite kalite olduğu için özellikle enerji ve protein düzeyi yüksek olanını seçmekte büyük fayda var. Çünkü civcivler bu dönemde çok çabuk büyüdükleri için yüksek enerji ve proteine ihtiyaç duyarlar. Proteinin ise en az yüzde 20 olması gerekmektedir.

Bunun dışında civciv 1 aylık olana kadar yemi ile beslenir. Bir aylık olduktan sonra ekmek kırıntıları, evdeki bazı besinlerden azar azar verebilirsiniz. Fakat evde bakılan civcivlere tuzlu yiyecekler tuzlu yem verilmemesi gerekir.

Bunun dışında civcivler 1 aylık olduğunda palet yemler, buğday gibi besinler verilebilir. Burada şuna dikkat etmek gerekir. Çok büyük yemleri civciv yiyemediği için ağırlık kaybı olur. Fakat küçük yemlerde civcivler için sakıncalıdır. Bu sefer gagaya bulaştığı için civciv besinini yiyemez ve ağırlık kaybı meydana gelir. Biraz daha büyüdüklerinde buğday ve çeşitli besinler yavaş yavaş verilebilir.

Civcivler Nasıl Beslenir ikinci bolüm

Bunun yanı sıra civciv dönemindeyken haşlanmış yumurta da verilebilir. Haşlanmış yumurtayı kabukları ile birlikte ezerek küçük parçalar halinde verebilirsiniz. Bu sayede hem protein ihtiyacı sağlanmış olur hem de kabuğundan kalsiyum ihtiyacını da sağlarlar. Sayılan besinlerin dışında farklı besinlerin verilmemesine özen gösterilmesi gerekir.

Civcivle verilecek yemlerin çevirmenlerin içine yerleştirilmesi gerekir. Yemler civcivler kümese henüz girmeden daha önce kullanılmamış yumurta viyollerinin her tarafına eşit miktarda dağıtılır. Civcivler ilk birkaç gün içerisinde yem yemesinin öğrenirler. 1 adet yumurta viyoli 50 civcive yeterli gelmektedir.  Verilen yemler taze olmalı ve azar azar verilmelidir. Yumurta viyollerinden normal yemliklere geçiş süresi ortalama 7 gündür.

Civcivler Nasıl Beslenir ücübcü bölüm

Civcivlerin beslenmesinde önemli olan bir husus da besinlerin sağlıklı bir ortama sunulması için gerekli olan koşullardır. Bu nedenle yemler ilave edilmeden önce temliklerin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmesi gerekir. Haşerelerle mücadelede kullanılan ilaçların yemlere karışmaması için gerekli önlemler alınmalıdır. Civcivleri bakımı kafes içerisinde yapılacaksa kafes tabanına mutlaka kâğıt serilmeli. Kafes tabanına serilen kâğıtlar 10. gün (gaga kesimi) sonunda atılmalıdır.

Yemliklerin düzenli çalışıp çalışmadığı belirli aralıklarla kontrol edilmeli. Yemler ilk 6 hafta günde 2 kez verilmelidir.

Kış aylarında kanatlı hayvanların beslenmeleri nasıl olmalıdır?

Olumsuz hava şartları, yaşantımızı etkilemenin yanı sıra soğuk, don olaylarını da beraberinde hissettirmeye devam ediyor. Gündelik yaşamımızı etkileyen soğuk hava ise kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde gaga, ibiklerde, hayvan sularında donma olarak kendisini gösteriyor.Civcivler Nasıl Beslenir

Her türlü yaşam koşulunda ihtiyaçlarının karşılanması gereken kanatlı hayvanlarımızın bakımı için temiz ve her daim tüketebilecekleri suyu eksik etmememiz gerekirken, kendilerini kapalı kafesler ardına tıkmamak en doğrusu olacaktır. Hayvanların kapalı kafesler içerisine tıkılması onların strese girmesine neden olacaktır.

Kışın hayvanlar kümes ve kafeslerde vakit geçireceğinden kafeslerin kontrol ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Temizlik, hayvanların bakımında olmazsa olmazları oluşturmaktadır. Oda sıcaklığını ayarlamak, temiz hava dengesini oluşturmak ve ızgara bakımı genel temizlik unsurlarının başlıcalarını oluşturmaktadır.

Gerekli koşullarını sağladığımız kanatlı hayvanlarımızı soğuk havanın etkisi ile yiyecek ve içecek bulmak için kırsala inen canlılardan da uzak tutmalıyız.Civcivler Nasıl Beslenir.

Kış dönemi soğuk hava şartlarını içermesine rağmen sağlıklı bir civciv yetiştirmek için en uygun dönemdir. Soğuk hava şartlarında bir araya gelerek gruplar halinde toplanan ve hareketleri azalan kanatlı hayvanların tüylerini kabarttıkları gözlenir.  Ortam sıcaklığının düşük olması yem tüketimindeki artışı da beraberinde getirir.

Beslenme noktasında ise kolay sindirilebilen besinlerin kullanılması gerekir. Tavuklar kış mevsiminde diğer mevsimlere nazaran çevrede çok fazla böcek, solucan, sinek vs. bulamazlar. Bu nedenle vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gerekli proteinin eksikliğini çekerler. Soğuk hava nedeniyle enerji üretimi için de enerji verici besinlere ihtiyaç vardır.

Kanatlı hayvanlarımızın beslenmesinde sindirilme derecesi yüksek olan mısır, mısır proteininden daha kaliteli buğday, aminoasitler bakımından mısırdan daha zengin olan arpa, besin maddeleri içeriği bakımından buğdaya benzeyen çavdar, proteinin biyolojik değeri bakımından diğer tahıl ürünleri ile uyum gösteren yulaf, hayvansal protein kaynağı ile desteklendiğinde iyi netice veren soya, sindirilebilme oranı yüzde 80’lerde olduğu için en çok aranılan ürünlerin başında gelen balık ununun tüketimi oldukça yarar sağlayacaktır.

Yemler olarak; mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf, soya, balık ununun beslenme tablosunda önemli bir yeri vardır.

Kuluçka Makineleri için tıklayın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir