Civcivlerin büyütülmesi hakkında

kuluçka makinası yumurta
kuluçka makinası yumurta

Kuluçka Makinesi veya tavuk altında çıkmış civcivlerin büyütülmesi ilgi ister Civcivleri tel örgülü civciv büyütme kafesinde veya civciv büyütme sandık veya odalarında bakabilirsiniz  yeni çıkan civcivlerin bulundugu yerin oda sıcaklıgı çok önemlidir saglıklı büyümeleri için Isı dereceleri aşağıda verilmiştir.

 

1-2 günler                    31-33 c

3-4 günler                    30-32 c

5-7 günler                    29-32 c

2 hafta                        27-30 c

3 hafta                        24-28 c

4 hafta                        24-26 c

5 hafta                        22-23 c

7 hartadan sonra           18- 21 c

Civciv sıcaklığında çeşitli ısıtıcılarla ve ampulle sağlayabilirsiniz ampulun sıcaklıgıda kafes için yeterli olacaktır kafes boyutuna göre bu durum değişebilir. civcivlerin bulunduğu  Oda ve ortamda sıcaklık kadar havalandırmada önemlidir civcivlerin bulunduğu yerde rahat nefes alınacak şekilde havalandırma yapılması yada bulunması gerekir .

Havalandırma civcivlere hava ceryanı yapmayacak biçimde olmalıdır bulunduğu yerin havası civcivlerin temizliğiyle alakalıdır civcivlerin altları herzaman temizlenmelidir çıkarttıkları pisliklerden ortamı saran gaz kokusu havasız kalmalarına neden olacaktır oyuzden havalandırma çok önemlidir.

Civciv beslerken dikkat etmeniz gereken bir konu ise civcivler büyüdükçe alanı genişletmenız gerekmektedir aksi taktirde sıkışıp ölenler yada birbirini gagalayıp ölümlere neden olabilirler.

Civcivlerinizi beslerken saglıklarına dikkat etmelisiniz bilinçsizce bilmediğiniz ilaç takviyeleri yapmamalısınız birisi hastalanmışsa digerinede gecebilir unutmayın ve saglık konusunda bilinli davranınız.

Kanatlıların sağlığına zarar verebilen çok fazla hastalık mevcuttur bunların bilinmesi  kontrol altında tutulması ve bilinçli davranmak çok önemlidir

Civciv lerden bir tanesi  hastalandığı zaman bilinçsiz davranmayıp bir veterinerden yardım alabilirsiniz ne olduğunu bilmediğimiz hap, şişelenmiş sıvı,ilaç ve aşıları alıp hayvanlarımızın hayatını tehlikeye atmayalım

Hayvanları sağlıklı tutmak için korumanız sizin için hem kolay hem maddi yönden ucuz olacaktır .

Koruyucu önlemleri iki gurupta toplayabiliriz

1 – özel koruyucu önlemler

bu tür önlemler daha çok bir hastalık çıktığında hastalık mikrobunu yok etmeye hastalığı lokalize ederek etrafa yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri kapsar

2 – genel koruyucu önlemler

bu tür önlemler hastalık çıksın veya çıkmasın devamlı alınması gereken korumaya yönelik önleyici tedbirleri kapsamaktadır bunların bazıları şunlardır:

a – dışarıdan alınan hayvanları ayrı bir yerde karantina yapılarak 15 gün gözlemlenmesi

b – kümes içinde hasta görünümlü tavukların ayrılarak başka yerde bakılması

c – kümesler, kuluçka makineleri her türlü malzeme hastalık çıksın veya çıkmasın periyodik olarak dezenfekte edilmesi

d – aşı programının düzenli bir şekilde yapılması

e – kümeslere gelen ziyaretçilerin hastalık taşımaması için dezenfekteli su veya paspasla ayakkabıları dezenfekte edilmelidir

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.