Cochin besleme ve bakımı

a

Çin kökenli olan tavuklardan birisi olan Cochin etlik bir tavuk türüdür.Cochin horozları sakin ve ufak çocuklar için tehlikesiz olmaları batı dünyasında en fazla ilgi gören evcil hayvan durumuna getirmiştir bu tavuk türünün çok nadir sesleri çıkar ve horozları çok az öter. Diğer türde olan tavuklarla da iyi anlaşırlar. Cochin iri yapılı ve ağırdırlar. Ayaklarını kaplayan uzun, kabarık ve yoğun tüyleri cochinleri olduğundan da daha iri gösterir. Cochin türü olan cüce türlerinin bazıları renkleri de oldukça güzel ve dikkat çekicici. Bu tavuklar en büyük tavuk türüdür. Cochin horozu 5 kg, tavukları ise3, 5veya 4 kilo gelebilir. Kilo almaları onlar için zararlıdır.

Cochin kümesi: Bu cins olan tavukların kümeslerinde tünek olması, akşamları tünekte uyumaya alışmış olmaları gerekir. Zeminin günlük temiz talaşla serpilmesi ve ayakları tüylü olduğu içinde talaş tabakası mutlaka olması gerekir eğer talaş tabakası olmazsa kümesteki tüm pislikler tüylerine bulaşacaktır. Zemin sürekli kuru ve temiz talaş, saman, toprak vb şeyler serpilerek kaplanmalı günlük yaygı mutlaka temizlenmelidir. Eğer sık olarak temizleyemiyorsanız. cochin ‘nin ayak tüylerini tıraş etmeniz gerekecektir.

Gezinme alanları: Cochin gezme alanı ne kadar büyük olursa onlar için o kadar iyi olur. Cochin kuru yaprakları çok sever. Onlara toprak banyosu yapma fırsatı yaratın bu kilolu hayvanlar hareketsiz kalırsa daha çabuköleceklerdir.

Besleme: Diğer tavuk cinslerine göre daha dengeli beslenmelidir. Vitaminlerden minerallerden protein mutlaka almalıdırlar. Cochin türü için iyi beslenmek hayati önemi olan bir şeydir.

Cochin Yumurta verimlilikleri: çok sık olarak gurk olmaları oranı düşüktür.1 sene içinde ne kadar gurk olmuşsa o yıl az yumurtlamış olacaktır.

Dölsüz yumurta: aşırı uzunluktakiolan tüyleri çiftleşme döneminde horozdan tavuğa döl bırakmasında bazen sıkıntıya neden oluyor. Bu neden de dolayı yumurtaların dölsüzlük oranın yüksek olması ihtimali yok oluyor.Eğer kuluçkalık yumurta istiyorsanız, yumurta toplamadan 15 gün önceden tavuk ve horozların poposunda ki tüylerini kıparak kısaltmanız dölsüzlük oranını yüksekliğini düşürmeye yarayacaktır.

Eşsiz kuluçka kabiliyetleri ve Cochin: Kuluçka dönemlerinde ayak tüylerini mutlaka kısaltmanız faydalı olacaktır.Cochin kolay gurk olan bir tavuk türüdür. Cochin kuluçka makinası ‘ndan farksız değildir. Gurk olmalarını kesinleştirmek için yumurtaları almamanız şarttır.Follukta ki yumurtanın birikmiş olduğunu görmesi ile gurk olur hemen otururlar. İri yapılı cochin altına 20 yumurta sığabilir. Bu sayı yumurtaların büyüklüğüne göre değişe bilir

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.