Damızlık Kaz ve İşletmesi

Damızlık Kaz ve İşletmesi

Bu üretilen yumurta sayısı, yüzde doğurganlık, yüzde yumurtadan, ve daha sonra kaz başına üretilen Goslings sayısı dahil, üreme oranı üzerinde büyük bir etkiye sahip gibi kaz üretiminin en önemli yönleri damızlık sürünün yönetimi ve beslenmesini vardır .

Kazların yılda bıraktıkları yumurta sayısı çoğu diğer kanatlı türleri ile karşılaştırıldığında çok düşüktür. Anser cygnoides kazlar genellikle daha yüksek yumurta üretimine sahiptir Anser anser kaz. Ancak çoğu doğurmak için yılda toplam yumurta sayısı kuşlar iyi koşullarda bile bazen 30-50, ve daha az aşmaz.

Ayrıca, birçok diğer kanatlı türlerinden aksine, döşeme dönem üreticileri uzatmak veya doğal döşeme süresini değiştirmek için yapay aydınlatma programları kullanmalısınız neden olan son derece mevsimsel olduğunu.

Damızlık sürünün erkek ve kadınlarda seçimi özellikle önemlidir ve kuşlar yatıyordu başlamadan önce normalde 2-3 ay yapılır. kuzey yarımkürede ilkbahar-yumurtadan Goslings için doğal ışık altında, bu seçim Kasım veya Aralık ayında gerçekleşir anlamına gelir. sürüde yumurta üretimi aşağıdaki Şubat başlayacaktır.

Aşağıdaki yönergeler damızlık sürünün için kuşların seçiminde yardımcı olacaktır:

  • bilinmesi gerekir seçilen her kaz
  • Her dört kadın için bir erkek seçin;
  • Seçilen her kaz tespit olduğundan emin;
  • 4-5 yıldır damızlık sürünün içinde kalmasını sağlayacak bir ses gövde ve konformasyon sadece kaz seçin;
  • Böyle çarpık keelbones, kötü bacaklar, çarpık ayak, deforme olmuş gagaları veya deforme olmuş gözlerle gibi herhangi bir kusurları olan tüm kaz itlaf.

Bazı durumlarda, aynı zamanda, vücut ağırlığı ve / veya yumurta üretimine dayanan damızlık sürünün kazlar seçmek için arzu edilebilir. vücut ağırlığı kabul ediliyor, o zaman seçilen tüm kadın sürüden en az ortalama kadın vücut ağırlığının vücut ağırlığına ve sürünün ortalama erkek vücut ağırlığı 10-20 daha yüzde ağır olmalıdır seçilen erkek olmalıdır.

yumurta üretimi olarak kabul ediliyorsa, kaz bireysel anneler tespit edilmelidir damızlık sürüden ve sadece yüksek yumurta üretimi olan annelerden gelmelidir seçilmiş kaz (erkek ve kadın) için seçilir. Bu kazlar sadece annelerin üretim kayıtları mevcut olacak şekilde yatıyordu, ikinci veya daha sonraki yıl olan sürülerden gelebilir damızlık sürülerinde eklenmesi için düşünülen anlamına yapmak.

ÖN-DÖŞEME DÖNEM

yetiştiriciler seçilmiştir sonra, onlar ayrı bir akın hareket ettirilmelidir yatıyordu, başlamadan önce yaklaşık iki ay kadar diğer kazlar tutulabilir.

Şekil 18

Kaz altında tutularak dört (A, B, C, D) tutma süresi boyunca yönetim sistemleri

Şekil 18 (A). Düşmanlarınız katlarda Kazlar (Fransa)

Şekil 18 (B). ahır ve dışında somut bahçesinde derin bir iç çöp üzerinde Kazlar (Macaristan)

Şekil 18 (C). ahır içinde derin çöp olan bir mera Kazlar (Polonya)

ŞEKİL 18 (D). Hiçbir barınak açık bir bahçesinde Kazlar (Fransa)

( Kaynak : Buckland, 1995)

doğurganlık yüksek düzeyde elde edilecek ise üreme sezonu öncesi ayrı bir sürünün içine yetiştiricilerin koymak genellikle önemlidir. Ancak bazen, bir damızlık sürü Goslings yüksek sayıda üretecek yumurtlama dönemi hemen önce kurdu. Ebeveynlerin fiziksel özellikleri çok farklı, örneğin, özellikle de sorunların çoğu melez yavrular üretmek için kullanılan sürülerde meydana görünüyor. beyaz ve gri tüyleri ile kuşlar. lay mücadele, bir damızlık performansının düşmesi ve artan ölümlere neden olabilir başlamadan hemen önce damızlık sürüden kurma. Bu gibi durumlarda, iki ya da üç ay yumurtlamaya başlamadan önce sürüsünü kuran haklı.

Her durumda dikkatli bir sürüsü gibi birlikte ilk birkaç haftasında kuşların davranışlarını kontrol etmek gereklidir. Yaban kazları doğal tekeşli olmasına rağmen, evcilleştirme objektif doğurganlık yüksek düzeyde sağlamak için muhafaza edilmelidir karışık kaz ve böylece yaklaşık bir gander dört kaz bir oranına sahip olduğunu unutulmamalıdır.Tüm kazlar düzenli olarak evlendirilen böylece bir damızlık sürüden oluşturan objektif, sürüdeki bir toplumsal yapının oluşturulması ve bu nedenle damızlık grupları, üreme sezonu öncesinde bir araya getirilir. Bir damızlık sürü kurulduktan sonra, onların bütün üreme yaşam için bir sürüsü gibi birlikte kalmalıdır.

kaz sayısı izin veriyorsa, damızlık sürüleri her bir alt-sürünün ile dört alt sürülerin kadar yapılabilir tavsiye edilir onların ilk onlar yatıyordu dört yıl süreyle saklanır ikinci, yumurtlama üçüncü ve dördüncü yıl (varsayarak ). Bu damızlık yüzde 25 yerine her yıl akın izin verecektir. kazlar çok daha verimli hayatlarının ikinci ve üçüncü yıllarda olduğu gibi bu da her yıl üretilen Goslings toplam sayısını dengelemek için iyi bir yoldur.

Küçük köy damızlık sürüleri fazla bir ya da iki Ganders ve 4-10 kazlar oluşabilir. Yeni yetiştiricileri tanıtmak için standart öneri eski yerine yeni bir sürünün kurmaktır. eskileri ölür veya itlaf edilir Ancak, bu küçük damızlık sürüleri ile mümkün yerine yeni kadın sokulabilir olmayabilir. Bu durumda, onların yumurta doğurganlık gander onlarla çiftleşme olup olmadığını görmek için test edilebilir ve böylece bu yeni tanıtılan kazların yumurta belirlenmesi önemlidir. Varolan sürüde Ganders değiştirirken, aynı anda tüm Ganders değiştirmek ve üreme sezonu öncesi bu en az iki ay yapmak gereklidir. Gerekirse, kaz sürüsü bir sürü eski kaz (ler) ve yeni kaz (ler) alan diğer kalıyorum iki sürüden ayrılabilir.

Sürü mukadder kazların yönetimi bazen Sürü kazlar sağlamak için yem kısıtlaması daha yüksek bir seviyede gerekir, ancak civciv için besleme yönetimi de dahil olmak üzere ve süreleri artan yoğun ve kapsamlı yönetim sistemleri pazar kazlar için aynıdır onlar büyüme döneminde aşırı yağ koymayın.

kaynaklardan bir dizi son araştırmalar, önceki yumurtlama dönemi 2-3 ay boyunca bir damızlık sürünün beslenme programı dişi başına üretilen Goslings sayısına önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ilk ve bırakır sonraki her ikisi için de yatıyordu gelen damızlık sürülerinde için aynı şekilde geçerlidir görünmektedir.

Bu ön-döşeme sırasında damızlık sürüleri besleme temel ilkesi, vücut ağırlığı kontrol etmektir. Genel öneri yumurtlamaya başlamadan iki ay, damızlık sürüde kazlar kendi yetişkin ağırlığının 80-85 ortalama yüzde vücut ağırlığına sahip olmasıdır. Bu düşük vücut ağırlığı tutma süresi boyunca besin alımının kısıtlayarak elde edilir. Bir ay ve bir buçuk ve yatıyordu önce bir ay, kuşlar sırasıyla yüzde 90 ve yetişkin vücut ağırlığının yüzde 100 oranında olacak şekilde sürünün beslenen yem miktarı daha sonra iki ay yumurtlama öncesi artırılacaktır. vücut ağırlığındaki bu artış ve / veya damızlık rasyona fazla değiştirerek yemle tutma miktarını artırarak elde edilebilir.

tutma dönemi için azaltılmış yem kazlar koyarken, iki nokta dikkat edilmelidir: kazlar damızlık rasyon aktarılır yatıyordu döngüsünü tamamlarken ilk döşeme dönemi yaklaşan kazlar normalde yaş 9-12 arasında haftalık bir bekleme rasyon aktarılır yumurtlama dönemi sonunda tutma rasyon.

Orada bu tutma döneminde besin alımının uygun bir düzeyde kazlar sağlamak için bir kaç yolu vardır, ama tüm durumlarda vücut ağırlığı yakından takip edilmelidir.

İlk kazlar tam bir yem olarak bir tutma oranını vermektir. Bu tayınları normal 12-14 oranında bir ham protein seviyesi ve 2300-2600 kcal / ME / kg enerji seviyesine sahiptir.Bu mera veya hapsi kaz için tek rasyon olarak birlikte beslenebilir. Her iki durumda da yem kısıtlama overeating kazlar önlemek için uygulanmalıdır. yem kısıtlaması normal yaklaşım günde kuş başına tutma rasyon 100-200 g arasında yem olacaktır. Amaç vücut ağırlığında herhangi ani bir değişiklik önlemek ve yavaş yavaş döşeme sezon başlamadan önce iki ay yetişkin vücut ağırlığının 80-85 yüzde kuşlar getirmektir.

İkinci bir yaklaşım karışık tahıl ya da hazır olan tek bir tane ile ya tutma oranını değiştirmektir. Bu durumda, şiddetle sınırlı taneler bir diyet bazı esansiyel amino asitler, vitaminler ve / veya mineral eksikliği olabilir çünkü kazlar da mera erişimi olması önerilir. merada tüketilen yem normalde bu sağlanmasına yardımcı olacaktır. Yine, beslemesine tahıl miktarı için kılavuz vücut ağırlığına dayanır. yem büyüme yavaşlar veya sonbahar, kış veya kuru dönemde ya durursa, kaz gibi saman, silaj veya kök bitkileri olarak kaliteli korunmuş kaba yem ile sağlanabilir.

Kaliteli yem ile mümkün üçüncü bir yaklaşım, tek başına mera bu tutma döneminde kaz tüm besin ihtiyaçlarını karşılamak için olduğunu. Bununla birlikte, yine, kuş vücut ağırlığı kontrol edilmelidir. Onlar yumurtlama dönemine iki ay önce yetişkin vücut ağırlığı 80-85 yüzde hedefin altında düşebilir o kadar çok kilo başlarsanız, onlar da tahıl, mutfak atıkları veya enerji ne olursa olsun başka bir kaynaktan bir besin desteği almalıdır gecerli. Not : Bu, genel olarak bu koşullar altında sınırlayıcı faktör enerjidir.

Tablo 1’de yüzde 20 yatıyordu noktasına kadar iki aylık bir dönem için yem kısıtlaması için bir damızlık rasyon çeşitli düzeylerde kullanılmasının sonuçları sunulmuştur. 700 orta seviyeye bu öncesi yatıyordu dönemde beslemeyi kısıtlama kuş (2200 kcal / kg ME diyet daybird başına 320 gr) başına günde ME kcal sonraki yumurta üretiminde hafif, ancak anlamlı olmayan düşüş sonuçlandı. Ancak, döşeme döneminde dişi başına dört Goslings bir artışa neden yüzde doğurganlık önemli bir artış, vermek.Yazarlar, ayrıca, iki aylık süre içinde hayvan başına 1.0-1.2 kg vücut ağırlığı artışı uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar, üretim ilk yılında yanı sıra sonraki bırakır için kaz için geçerlidir.

kuş başına günlük yumurta üretimi hafif bir azalma, ancak doğurganlık artışa yol açmıştır başına 750 seviyesine yatıyordu döneminde yem kısıtlama incelendiğinde başka deney ME kcal. denge, üretilen Goslings sayısı, çoğu diğer kanatlı türleri ile olduğu gibi besin gereksinimi, erkek ve kadın yetiştiriciler için farklı olabileceğini düşündürmektedir kısıtlayıcı besleme sistemi ile yüksek oldu. Ancak, kaz çok küçük cinsel dimorfizm aynı sürüde Ganders ve kazlar için farklı beslenme programları izin vermez. Bu, gelecekte önemli bir araştırma alanı önce yumurtlama dönemine erkekler ve kadınlar için farklı besleme sistemlerinin etkilerini incelemek için olabileceği anlamına gelir.

yem kısıtlama TABLO 1. etkisi önce kazların üreme performansı üzerinde döşeme

(Kaynak:. Sellier ve diğerleri, 1994)

Damızlık oranı beslenen içeriyordu: ME (kcal / kg) = 2.216, kaba protein c =% 17.0, Lizin = 0.73%, kükürt amino asitler = 0.71%, kalsiyum = 3.36% ve kullanılabilir fosfor = 0.68%.

rasyon ad libitum beslendi hiçbir kısıtlama altında, hafif kısıtlama kcal ME 1000 sonra 750 / gün / kuş vardı; orta kısıtlama kcal ME 700 / gün / kuş vardı; ve şiddetli kısıtlama ME / gün / kuş kcal 520 sonra 600 oldu.

İki çalışmalardan elde edilen değerler tüm özellikler için kombine edilmiştir.

DÖŞEME DÖNEM

besleme

Yumurtlama döneminde kaz besleme belki kaz üretimin tüm döngüsünde en önemli beslenme dönemdir. Olumsuz yumurta üretimi ve kazların yatıyordu oranı düşük etkileyecek bu dönemde kötü beslenme zaten üretiminde önemli engellerden birisidir. Kazlar vücut bakımı ve yumurta üretimi için hem yeterli besin yemek gerektiğini unutulmamalıdır .

Son yıllarda, çeşitli kaynaklardan araştırma 800-850 günde kuş başına ME kcal arasında döşeme kaz için günde enerji gereksinimleri olduğunu gösterir. yerli kümes çoğu diğer türlerden farklı olarak, kazlar enerji ihtiyaçlarına göre yem tüketimini düzenlemek için mümkün değildir. Bu nedenle, dikkate rasyon enerji düzeyini alarak, kuşlar ve ortam sıcaklığına vücut ağırlığı, bakım sağlamak için alınması gerekir:

  • üreme kazlar çok fazla enerji tüketmek gerekmez;
  • yumurtlama döneminde günlük ham protein alımı yatıyordu ve yumurta büyüklüğü oranına bağlı olarak günde 45-50 gr arasında olmalıdır. Bu 25-30 g sadece yumurta üretimi için gerekli olan;
  • kaz da yumurtanın ağırlığının yaklaşık yüzde 12 oluşturan yumurta kabuğu oluşumu ihtiyaçlarını karşılamak için, yumurta büyüklüğü ve yumurtlamaya hızına bağlı olarak, bir gün kalsiyum 10-12 g arasında tüketmek gerekir;
  • temel amino asitler, vitamin ve mineral alımı önemlidir ve yumurta üretimi ve daha sonra embriyo büyümesini desteklemek için yeterli olmalıdır.

Belirli damızlık tayınları Tablo 2’de gösterildiği gibi, normal olarak kcal ME 2200-2500 / kg, 13-15 oranında, ham protein, 2.60-3.00 kalsiyum yüzdesine ihtiva eden geliştirilmiştir.

Kcal ME 2700-2800 enerji seviyeleri ile yumurtlama dönemi sırasında yetiştiriciler için daha konsantre erzak önerir düşünce başka bir okul, ancak var / kg, 18-19 yüzde ham protein düzeyleri ve 3.6-3.8 oranında kalsiyum düzeyleri. Yukarıda belirtildiği gibi, normal olarak 800-850 arasındaki tüketmek gerekir,, kaz dahil damızlık kaz (6.5-7.0 kg) rasyon, ortam sıcaklığı ve yumurtlamaya oranında diğer besin konsantrasyonu bir ölçüde bağlıdır, ancak olabilir kcal ME bakılmaksızın rasyon günde kuş başına.

TABLO 2. yumurtlama dönemi sırasında enerji, ham protein, amino asitler ve damızlık kaz minerallerin beslenme düzeylerini Tavsiye

(Kaynak:. Leclercq ve diğerleri, 1987)

Çoğu durumda, kullanılan miktarlar da ayrıca kaliteli mera erişim kazlar döşeme beslenir. mera genellikle protein ve vitamin yeterli düzeyde sağlayacak, ancak bakım enerji alımı günde kuş başına kcal ME 800-850 altına düştüğü olmadığından emin olmak için dikkat edilmelidir. kireçtaşı veya istiridye kabuğu ücretsiz erişim kalsiyum alımını tamamlamak için mera damızlık kaz sağlanmalıdır.

tam kaz yetiştiricisi erzak bulunmayan durumlarda, tavuk veya hindi damızlık rasyon yumurta üretimi, embriyo gelişimi ve kuluçka desteklemek için yeterli vitamin ve mineralleri olacak bunlar olarak kullanılabilir. Bu tür erzak mevcut değilse, bir sonraki en iyi seçenek tavuk döşeme için rasyon olduğunu. Böyle döşeme erzak normalde kcal ME 2 800-2 900 bir metabolik enerji seviyesine sahip olur / kg, 15-17 yüzde ham protein düzeyi ve bir kalsiyum düzeyi 3,0-3,5 oranında. Bununla birlikte, yeterli embriyo gelişimi ve kuluçka desteklemek için amino asitler, vitaminler ve mineraller ile takviye olabilir.

Böyle tam erzak varsa, o zaman mevcut tahıl, mutfak atığı ve yemleri bir arada döşeme kaz besin gereksinimlerini karşılamak için denemek için kullanılabilir. Bu kazlar kalsiyum yeterli kaynağına erişimi sağlamak için birincil öneme sahiptir. Böyle bir sistem altında beklenebilir yumurta üretim düzeyi mevcut yem (yani enerji alımı) nitelik ve nicelik bağlıdır. Kaz beslenme sub-optimal planları kapsamındaki üretim seviyesine bakımından esneklik büyük bir sergiler dikkat etmek önemlidir. Yani kolayca besin alımının onun seviyesine büyüme ve verimlilik (yumurta üretimi) seviyesini ayarlar vardır. Bir kullanırken nedenle ad hoc rasyon, yumurta üretim yatıyordu normal oranı 25-75 arasında yüzde olması beklenebilir.

Tablo 3’te günlük besin alımı ve üreme performansı üzerinde beyaz İtalyan kazlar döşeme proteinin beş seviyeleri beslenme etkisi sunulmuştur. Bu deney damızlık sürü kazlar çok diyetlerine protein düzeyine göre talep olmadığını göstermektedir. Yüzde 12 seviyesinde yumurta sayısı biraz daha yüksek bir yumurta ağırlığı ancak ortalama azalır, diyetler ham protein 12-16 oranında değişen üretilen Goslings sayısı önemli ölçüde farklı değildir.

besin günde alımı ve Beyaz İtalyan kazların üreme performansı düzeyinde protein beş seviyeleri beslenme TABLO 3. Etkisi

(Kaynak:. Bielinski ve diğerleri, 1985)

Konut

Tüm kaz gibi, damızlık akın yoğun kapsamlı sistemlerin çeşitli altında tutulabilir. su ile Çiftleşme havuzları kaz için gerekli değildir. Damızlık sürünün konut için birincil hedefi kaz başına üretilen Goslings sayısını en üst düzeye çıkarmak ve iyi temiz yumurta elde etmek için, temiz yuva tasarlanmış olması çok önemlidir. kaz için tavsiye edilen yuva boyutu 70 cm derinliğinde ve 70 cm yüksekliğinde, 50 cm genişliğinde. Yuvalar kolay erişim için zemin seviyesinde monte ve yuvalama malzeme tutmak için yuva önünde genelinde yüksekliği 3-6 cm emniyetini sahip olmalıdır. beş veya altı kaz en az bir yuva olmalıdır. Yumurta yumurta ne kırık ne yuva girerek diğer kazların kirli olduğundan emin olmak için, en az her iki saatte alınmalıdır.

Belirli kazlar tarafından belirlenen bireysel yumurta belirlenmesi için izin veren tuzak yuvalama, da mümkündür. Normalde bir genetik seleksiyon programının bir parçası olarak kullanılır ancak gelecek yılın yetiştiricileri seçiminde yardımcı olmak veya verimsiz kadın itlaf en iyi katmanları belirlemenize yardımcı olmak için kullanılabilir. Tuzak yuvalama iki şekilde yapılabilir. İlk kaz bir görevli tarafından serbest bırakılana kadar o kaçamaz böylece girdiğinde kapanır standart yuva bir kapı sahip olmaktır. Böyle bir tuzak yuvalar diğer dişiler tanımlanamayan yumurta sonuçlanır kalem başka bir yerde yumurtalarını bırakmak için tercih olabilir Bazı kuşlar, gönüllü yuvalarını girecek Şekil 19’da gösterilmiştir. Bu sorun tabancanızla katlarda olanlar için daha derin çöp tutulur kaz daha fazladır. İkinci yöntem, bir yumurta varsa kapalı kapılar ile bireysel yuvada kaz koymak, yumurta kanalı içinde bir yumurta varlığı için her biri palpe ve gün geç ve daha sonra tüm kazlar yakalamaktır. Yumurta atılmıştır zaman, kaz serbest bırakılır. Her iki yöntem de, bir hafta 4-7 gün uygulanan, ancak haftada beş gün üzerinden hesaplanan yumurta üretimi ile her zamanki olabilir kıst esasına.

ŞEKİL 19. Trap-Nest (Fransa)

( Kaynak : Milyon, 1996)

Konut üreme kaz en yoğun yöntem yükseltilmiş katta. Kullanılmış Kat türleri şunlardır: 30 mm (Şekil 18A), genişletilmiş metal veya plastik (Şekil 20) aralıklı ahşap kaburgalar (30 × 30 mm). Bu koşullar altında, kazlar yaklaşık 0,5 m gerek 2 kuş başına. Konut bu tip avantajları, yüksek kuş yoğunluğu izin veren hiçbir çöp gereklidir ve hem pisliği ve bir çukura ya da aşağıdaki zemine doğrudan ya su geçişi dökülen vardır.

Genç ve yetişkin kaz için uygundur ŞEKİL 20. Plastik döşeme (Fransa)

( Kaynak : Buckland, 1995)

Yoğun konut daha geleneksel tip derin çöp sistemidir. Bu sistem için her kuş yaklaşık 1,0 m verilmesi tavsiye edilir 2 kat alanı. Içenlere tasarlanmış ve çöp ıslak almaz şekilde yerleştirilir önemlidir. Islak çöp kirli yumurta sayısında önemli bir artışa katkıda bulunabilir.

Belki de konut en popüler sistem dışında bir bahçede ve / veya mera (Şekil 18C) erişimi ile kombine derin çöp olduğunu. Tipik olarak bu tür bir sistem altında kazlar 0.5 m gerekir 2 içinde derin çöp ve 1,0 m minimum üzerinde kuş başına 2 bir avluya ya da vadede kuş başına. Kum kaplı yarda, çakıl (Şekil 21) veya beton (Şekil 18B) henüz sınırlı kaz tutmak bina alanı önemli bir azalma izin verir. Yine, altlık temiz yumurta sağlamak için temiz tutulması bir şekilde bahçesinde besleyiciler ve özellikle de tiryakileri yerleştirmek arzu edilir. Bu sistem bir mera ile birlikte çalıştırıldığında, mera hektar başına 150 kuş stoklama oranı yem kalitesine bağlı olarak tavsiye edilir.

Sıcak iklimlerde, bir çit alanının parçası üzerinde basit bir çatı sağlanması gölge sağlamak için, yuva yağmurdan korunması ve biraz daha koyu ve daha sessiz alan yeterli olabilir. Böyle bir düşük maliyetli sistemi ile büyük bir dezavantaj yuvaları kirletme gelen kazlar tutmak ve genellikle yumurta üretimi artırmak için yapay aydınlatma kullanmak için hiçbir fırsat var. Ancak, bu kapsamlı bir kirleticilerin alınmasına yönelik tabanlı sistemler için tercih edilen bir sistem olacaktır.

mera erişimi olan ŞEKİL 21. İyi drene çakıl kaz kilometre (Fransa)

( Kaynak : Buckland, 1995)

Aydınlatma programları

damızlık sürü altında muhafaza edildiği aydınlatma rejimi çok önemlidir. Kazlar erkek ve kadın gün ışığı saatleri artan altında cinsel olarak aktif olma ile mevsimsel üremesi. sonraki döşeme sezon yumurta üretimi döşeme sezonun sonraki bölümünde sırasında oldukça düşük olması ile yaklaşık dört ay sürecek.

Kuzey yarımkürede, doğal ışık altında, kazlar güney yarımkürede, Temmuz ya da Ağustos başlar atarken, Şubat ayı ortalarında hakkında yatıyordu ve erken veya orta-Haziran kadar devam başlar. En uzun ve en kısa gündüz süreleri arasında daha az fark var iki yarımkürede, tropikal veya subtropikal bölgelerinde, gün ışığında bu ince farklılıklar hala döşeme süresini etkileyebilir. ekvatoral bölgelerde gündüz süresinin uzunluğu küçük bir değişiklik olduğu yerlerde, kazlar yılda iki kez, doğal şartlarda cins olabileceği bildirilmiştir.

Gelişmiş ülkelerde, birçok üretici artık kaz dahil olmak üzere tüm kanatlı türlerinin, verimliliğini artırmak için gelişmiş yapay aydınlatma programları kullanın. Ancak bu tür aydınlatma programları nedeniyle binaların yüksek sermaye maliyeti ve / veya elektrik düzensiz arz her zaman kaz damızlık için mümkün değildir. Bu hiçbir şey yumurta ve kaz palazı üretimini geliştirmek için neler yapılabilir anlamına gelmez. Kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde, yatıyordu doğal başladıktan sonra, döşeme süresini uzatarak toplam yumurta sayısını arttırmak mümkündür.

Bunu yapmak için, yumurtlama başlangıcından sonra 25 haftaya kadar günde dokuz saat gün ışığı kısıtlamak için gereklidir. Bunu başarmak için basit bir yolu her akşam karanlık bir binada kuş kapatmaya ve onlara ertesi sabah (kazlar 15 saat olmak üzere toplam karanlıkta içeride tutulmalıdır) yayınlayacak.

Bu tropikal ülkelerde uygulanan değil nerede gündüz ortalama 10-12 saat, böyle bir aydınlatma programı bu alanda yumurta üretimini artıracak olmadığını belirlemek için yararlı olacaktır, ancak.

maruz kalan kazların ŞEKİL 22. Yumurta üretimi: karanlıkta (düz çizgi) 13 saat ışık 1) 11 saat; 2) karanlığın 10 saat ışık 14 saat (kırık çizgi)

( Kaynak : Rousselot-PAILLEY & Sellier, 1990)

Şekil 22, tarif edildiği gibi, iki ışık programlarına ıslah kazlar maruz etkisini göstermektedir. İkinci muameleye maruz olanlar 17.3 yumurta koydu ise ilk tedavi altında kazlar 40.6 yumurta koydu.

Diğer araştırmalar ışığın on saat ışığın daha iyi 11 saat olduğunu göstermiştir ve ışık 8-9 saat yumurta üretimi için yeterli olabilir.

Sonuç olarak, döşeme kaz için önerilen aydınlatma rejimi yumurtlama istenilen başlangıcından önce hafif 12 hafta yedi saat gibi kısa bir gün onları maruz olacaktır. Sekiz hafta sonra, hafif hafif on saat ulaşılana kadar günlük yarım saat arttırılmalıdır. kazlar daha sonra yaklaşık dört hafta yatıyordu başlayacaktır. doğumdan altında bu aydınlatma programı zaman saati ile kontrol edilebilir. Kuşlar dışarıdan erişimi sahip olduğunda, ışık saat ışık gerekli sonrası sadece onları izin ve karanlık dönem içinde tutarak kontrol edilebilir.

kazlar dört yıl içinde altı döşeme dönemleri olması için ŞEKİL 23. Aydınlatma programı

( Kaynak : Buckland, 1995)

Yılda kaz başına yumurta üretiminin düzeyini artırmak için ve tüm yıl kuluçkalık yumurtaların sürekli bir kaynağı var, yapay aydınlatma programları damızlık sürü haline gelmek kez bir yıldan fazla yatıyordu için kullanılabilir. Bunu başarmak için aydınlatma programları yukarıda tarif edildiği gibi ve Şekil 21’de gösterildiği gibi, bir program temel ilkeye dayanmaktadır.

Şekil 23’te gösterilen aydınlatma programı kazlar kuzey yarımkürede ilkbahar ve ilk döşeme dönemi 15 Şubat doğal ışık altında 15 Haziran etmek olduğunu yumurtadan olduğunu varsayar. Onların ikinci döşeme dönemi Ekim yaklaşık ilk gün başlayacak. Günde ışık yedi saat sekiz haftalık bir süre, altı günlük bir süre günde on saat ışık artırmak ve daha sonra günde ışık on saatlik dört hafta sonra onlar bırakmaya başlayacak sonra budur. Bu meslekten dönem 16-18 hafta sonraki başlangıcına kadar tek yedi saatlik aydınlatma süresinin başlangıcından 28-30 hafta toplam programına vermek için devam edecektir.

Bazı üreticiler kendi kaz gelecek döngüsü başlamadan önce 2-4 hafta bekletin. standart, ancak sürü dört yıl içinde sadece dört döşeme süreleri olsaydı daha 30-40 oranında daha fazla yumurta neden olacaktır dört yıl içinde altı tam döşeme döngüleri tamamlamak mümkün olacak.

damızlık sürü yönetimi bu bölümü sonuçlandırmak için, Tablo 4 12 yıl daha uzatıldı yıllık yatıyordu dönemler boyunca iki Sürü bazı üreme verileri sunmaktadır. yılda bir döşeme döngüsü fazla 4-5 yıl için tutulur değil sahip kaz çoğu ticari sürülerde rağmen, bu veriler bile ölüm artar ve üreme oranı azalır ile bazı kazlar bir daha uzun süre için üreme yeteneğini korumak olduğunu göstermektedir zaman. Uygulamada iki yaklaşım vardır: İlk kaz başına maksimum üretim performansı sağlamak için dönemlerini döşeme dört üreme kaz tutarak oluşur. ikinci altı yıl veya daha fazla yetiştiricilerin tutmak ve kaz başına Goslings sayısı beşinci ve sonraki bırakır sonra genellikle düşük olmasına rağmen, ek üretim yetiştiricilerin nispeten yüksek maliyet ofset yardımcı olacaktır.

Beyaz İtalyan kaz (WD-1 suşu) 12 ardışık döşeme mevsim TABLO 4. Üreme özellikleri; 1 & 2: Birinci ve ikinci akın

(Kaynak:. Rosinski ve arkadaşları, 1995)

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.