Deve kuşu kuluçka makinesi

Günümüzde devekuşu yetiştiriciliğini yapan ve bu işi gerek anlamda iyi bilen kişiler mevcut deve kuşları dogal ortamları Afrika olan dündüzleri  +50 C ve geceleri -40 C sıcaklara varan sert havalara iklimlere dayanabilen kuş türüdür ayrıca yağışlı havalarada dayanıklılığı çok başarılıdır.

Bedenen büyük iri yapılı olmalarına ragmen bakımları oldukça kolaydır aslında yetiştirenler genellikle geniz ve büyük alanlar kullanmaktadırlar üç deve kuşu için bir dönüm araziye ihtiyaç duyulabilir bu alanları çitle kapatılması gerekmektedir sınır tanımayan hızlı koşan bir kuş türü oldugu için kaçmasını engellemek için çit şart.

Deve kuşları toplamda kuluçka dönemleri 42 gündür Toplamda sürenin 39 günü gelişim son 3 günü ise çıkım sürecinden oluşmaktadır.

Yumurtalar kuluçka makinesine konmadan maksimum 7 gün bekletilebilir kuluçka makinesine konan yumurtalar makinenin otomatik işlemi sayesinde 2 saate bir otomatik olarak döndürülür başlangıç sıcaklıgı 36,5 santigrat derece ve %20-30 arasında bir nem bulunması için kuluçka makinesi üzerinde gerekli ayarlamalar dogru bir şekilde yapılmalıdır.

15.gününü doldurmus olan deve kuşu yumurtaları  karanlık bir ortamda yumurta içerisinde embrio olup olmadıgını anlamak ve görmek için guclu bır ısık kaynagı tututalar yumurtaların içlerine bakılır ve anlaşılır dölsüz olan yumurtaların ayıklanması gerekmektedir .

39.gününü doldurmus olan deve kuşu yumurtaları kuluçka makinesinin altında bulunan üretim sebetine konularak makine sıcaklığı 36,0 santigrat derece ve nemi %50-60 arsında dijital bir şekilde ayarlanması gerekmektedir ve ardından civciv çıkışı başlayacaktır.

Deve kuşu kuluçka makinesi muhakkak klimatize edilmiş odalarda bulundurulması gerekmektedir.

Makineyi bilinçli kullandıgınız sürece verim alabilirsiniz .

Deve kuşu  yetiştiriciliği hassas akademik ve teknik bilgiler gerektirmektedir

Bu Yüzden kullanılan malzeme ve ekipmanların hassas cihazlarla donatılması gerekmektedir bakım besleme kuluçka barındırma saglık tedbirleriyle birlikte yumurtaların toplanması taşınması temizliği depolanması kuluçka makinesi civciv çıkarma süreçleri gibi konulardada teknik olarak bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kuluçka Makineleri için tıklatınız

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • tavuk

    Ben tavuk kuluçka makinesin de çıkarabilirim sanmıştım ama zor görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.