Devekuşu kuluçka makinesi
devekuşu kuluçka makina
devekuşu kuluçka makina

Devekuşu Kuluçka makinesi nin iç sıcaklığının çok yüksek veya çok düşük olması, 3.-4′ üncü günde embriyoda kanamalara yol açar.
1-3 hafta arasında embriyo ölümlerinin nedeni, devekuşu kuluçka makinesi sıcaklığının çok yüksek ve çok düşük oluşundan, yumurtaların yeterince çevrilmesinden, devekuşu kuluçka makinesine yumurtalar konmadan önce kuluçka makinesinin ilk sıcaklığının normal olarak sağlanmadığından oluşabilir.
Civciv çıkışlarının geç olması havalandırmanın düzenli ve yeterince sağlanamadığından, devekuşu kuluçka makinesi sıcaklığının düşük olmasından ve kuluçka makinesinin bulunduğu odanın sıcaklığının değişken olmasındandır.
Civcivlerin erken çıkım nedenleri ise, kuluçka makinesi sıcaklığının normalden yüksek olmasındandır.
Embriyonun erken gelişip çıkışa yakın zamanlarda ölümlerin olmasına devekuşu kuluçka makinesi iç sıcaklığının veya nem oranının yüksek olması, havalandırmanın yeterince sağlanamaması ve çıkım zamanında yumurtaların yeterince çevrilmemesi neden olur.
Sakat civcivlerin meydana gelmesi eğer soydan gelen genetik bir etken yoksa kuluçka makinesi sıcaklığının sık sık değişmesi, yumurta konan zeminin kayganlığı veya beslenme yetersizlikleri neden olur.
Zayıf civcivlerin oluşu  kuluçka makinesindeki nem oranının yüksekliğinden, çıkışta istenmeyen koşulların oluşmasından ve uygun olmayan sıcaklıklar neden olabilir.

Protein değeri yüksek, kolestrol değeri düşük ve mineral bakımından oldukça zengin olan deve kuşu etinin tüketimi son yıllarda büyük bir artış trendi yakaladı. Bu sayede Türkiye’de henüz çok yeni olan devekuşu yetiştiriciliği de büyük önem kazandı. İş kurmak istiyor ancak ne iş yapsam diye kara kara düşünüyorsanız devekuşu çiftliği açmak aradığınız yatırım alanı olabilir.

Yetiştireceğiniz devekuşu türü: Kırmızı boyunlu ve mavi boyunlu devekuşları genellikle daha büyük ve daha agresif olur. Siyah Afrika devekuşları daha küçük olurlar ve idare etmek daha kolaydır. İlk kez deve devekuşu yetiştirecek olanların Siyah Afrika devekuşlarını tercih etmeleri tavsiye edilir.

Doğada devekuşları genellikle zebra gibi memeli hayvanlarla beraber dolaşırlar. Bu tavır çoğu kez bir savunma biçimidir. Gözleri çok iyi gören devekuşları ile burunları çok iyi koku alan zebralar arasındaki bu yardımlaşma ikisi içinde açık arazilerde güvenli biçimde dolaşmalarını sağlar.

Genellikle otçul olan devekuşları kimi zaman bazı omurgasızları da yer. Alınan katı gıdaların sindirimini kolaylaştırmak için günde ortalama 1.5 kg taş yutarlar. Devekuşlarının üremesi yumurta ile olur. Dişiler bir kuluçka döneminde 15 – 60 yumurta yaparlar. Normal yumurtanın boyu 15 cm genişliği 13 cm ve ağırlığı 1500 – 1800 gr arasındadır. Bir devekuşu yumurtası 24 tavuk yumurtasına eşdeğerdir. Kuluçka süresi 40 – 44 gün arasında değişir.

Yavru devekuşları bir aylık olduklarında yetişkinler kadar hızlı koşabilirler. Devekuşu iki tırnağı olan tek kuştur. Tırnaklardan büyük olanı hemen hemen vücut ağırlığının tamamını taşır, bundan dolayı yerde çok az bir alana basıp çok hızlı koşabilirler. Yetişkin bir devekuşu 60 km/h hızda 20 dakika koşabilir. Ancak korku halinde hızı 90 km/h’i bulabilir. Koşarken adım uzunluğu 6 – 8 m arasındadır.Devekuşları 360 derecelik bir görme açısına sahiptirler. 1500 m uzaktaki bir kesme şeker tanesini net olarak görebilirler. Ömürleri yaklaşık 60 – 70 yıl kadardır. Bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak 30 yıl kadar üretken olabilirler. Bu gün devekuşu ticaretinin %50 si derisi %50 si eti için yapılmaktadır ayrıca tüyü gagası ve tırnakları da değerlendirilmektedir.

 

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X