Devekuşu Yetiştirme
kuluçka makinesi
kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi ile deva kuşu yetistirme

Devekuşu, Afrika’ya özgü uçamayan bir kuş türüdür. Doğal yaşam alanı çöl, çalılık ve kuru yerlerdir. Günümüzde daha çok Afrika’nın doğusu ve güneyinde rastlanmaktadır. Yaklaşık 13-14 cm gaga uzunluğuna sahip olan devekuşlarının ağzında hiç diş yoktur. Boyu 2-2,5 m arasında değişir. Ergin deve kuşlarının ağırlığı ortalama 125-150 kg arasında değişmektedir. Hızlı bir hayvandır. Ortalama 60 km/saat süratle koşmaktadır. Hatta bazı kaynaklara göre hızı 90 km/saat ulaşabilmektedir. Ortalama 60-70 yıl yaşayabilen devekuşlarına eğer doğru bakılır ve beslenirse 20-30 yıl damızlık olarak kullanılabilir.

Devekuşları hem fiziksel hem de ruhsal olarak diğer hayvanlardan farklıdır. Kendisini korumak için gagasını kullanabilir ya da tekme atabilir. İki tırnaklıdır, yalnız koşarken tek tırnağının üstüne basar. Bacakları oldukça güçlüdür. Kara da yaşayan hayvanlar içinde en büyük göze sahiptir. İdrar kesesi olan tek kuştur. Göğüs kemiği bulunmamaktadır.

Erkek deve kuşunun tüyleri çoğunlukla siyah, kanatlarının ve kuyruğunun bazı yerleri beyazdır. Dişilerin ve genç erkeklerin tüyleriyse grimsi siyah kahverengidir. Erkek devekuşları kanatlarını çiftleşme gösterisinde kullanılır.

Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devekuşları için en uygun ısı 18-20 derece arasıdır. Aslında daha soğuk ya da sıcak bir iklimde de yaşayabilirler. Fakat yapısal olarak çok soğuğu ve yağışlı ortamı sevmezler. Verimli bir üreme sezonu geçirebilmek için sıcak bir iklimi tercih etmek en doğrusudur. Tabii iklim kadar önemli olan beslenme ve bakımına dikkat etmelisiniz. Zaten sinirli bir yapısı olan devekuşlarını stresten uzak tutmalı, onların bakımını mümkün olduğunca yumuşak bir şekilde yapmalısınız. Eğer devekuşlarına karşı sert bir tavır takınır ya da korkutursanız devekuşlarının yumurta verimini hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz.

Devekuşları için güvenli bir ortam için çiftliği en az 2 m yüksekliğindeki çitlerle çevrilmeli ve barınak yüksekliğini 3 m’nin altına indirmemelisiniz. Merada otlatılmaları için 10-15 hayvana 1 hektar, dinlenme ve gezinti için ise 40 hayvana 1 hektar arazi düşünülmelidir.

Ülkemizde oldukça yeni bir hayvancılık dalı olan devekuşu yetiştiriciliği yurtdışında bugün çok ciddi bir noktadadır. Derisi, eti ve yumurtası aktif bir şekilde kullanılan devekuşlarının tüylerinin kadın kıyafetlerinde kullanılması ile birlikte devekuşu yetiştiriciliği farklı bir boyuta gelmiştir.

Verimli Bir Üreme Dönemi İçin

Üreme dönemi dışında dişilerle erkekleri bir arada bulundurmamanız doğru olacaktır. Bunu yaparak hayvanların cinsel performansını artırıp daha fazla verim alabilirsiniz. Genellikle çiftleşme dönemleri mart ayında başlar, ağustos-eylül ayında sona erer.  Cinsel olgunluk yaşı dişilerde 2-2,5 yaş erkeklerde 2-3,5 yaştır.

Devekuşlarının üretimi doğal kuluçkalamayla ve/veya kuluçka makinelerinde yapılmaktadır. İlk yumurtlama döneminde yumurta adedi 15-25 arasında değişmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi hayvanların bakım ve beslenme şartları iyi olursa yumurta verimi artabilir. Bakımın iyi olduğu bir çiftlikte yılda 40-70 adet yumurta veren dişilerden 100’ya kadar verim elde edildiği görülmüştür.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X