Doğal Kuluçka ve makina kuluçkası arasındaki fark

 

Doğal Kuluçka ve makina kuluçkası arasındaki fark

Kanatlılar nesillerini sürdürebilmek için gösterdikleri doğal ve fizyolojik faaliyete kuluçka denir. Civcivlerin yumurtadan çıkması için geçinilen zamana kuluçka süresi denir. Kuluçka doğal ve makine olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.

DOĞAL KULUÇKA NEDİR?

Yaban hayatta yaşayan ve çiftlikler içinde beslenen kanatlar türlerini sürdürebilmek için kuluçkaya doğal kuluçka, türüne farklılıklar gösterebilir.  Türlerin bazılarında dişiler kuluçkaya yatarken bazı hayvan türlerde dişi ve erkek birlikte kuluçkaya yatabiliyorlar.  Çiftlikte bulunan hayvanlarında sadece dişiler kuluçkaya yatıyor. Doğal kuluçkaya yatmış olan kanatlı yumurtalarını kendinin belirlediği ve sakin olan bir yerde yumurtlayarak yumurtaları biriktirir.

Doğal olan kuluçkada kuluçkaya yatan kanatlı yumurtaları için gerekli sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirme işlemini kendi içgüdüsel hareketler ile yapar. Tavuk, kuluçkaya yatar ve 21 gün sonra yumurtalardan civcivler çıkar yalnız doğal kuluçka ile yapılan kuluçka işleminden elde edilen civciv miktarı azdır. Bu yüzden de elde edilebilecek civciv miktarı az olduğundan ticaret amacıyla doğal kuluçka yöntemin kullanılması mantıklı olmayacaktır.  Doğal kuluçka yöntemini genellikle kişiler kendi ihtiyaç ve gereksinimlerini sağlamak amacıyla kullanıyor.

Makine ile Kuluçka

40-yumurtalık-kaz-kuluçka-makinesi
40-yumurtalık-kaz-kuluçka-makinesi

Kuluçka yumurtalarından gerekli sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirme dengesini sağlanarak belirli sürede içerisinden civciv çıkaran makinalara kuluçka makinası denir. Kuluçka makinasına yerleştirilen yumurtalardan döllenmiş olan yumurtalara döllük ya da tohumluk oranı denir. 18. Günde içinde yapılacak olan döllük kontrollü sonucu döllenmiş olduğu tespit edilen yumurtaların çıkan civcivleri sayısına çıkış gücü denir. Ülkemizde elektrik ile çalışan panellerde sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirme işlemini tam otomatik olan makinalar yapmaktadır. Kuluçka makina ‘ların da gereken kullanım şartlarına uyulursa güzel sonuçlar alınır. Kuluçkaya yerleştirilen her yumurtadan civciv çıkmayabilir. Kuluçka makinası ‘ndan çıkarılan ve elde denilen yumurtaların toplamına kuluçka randımanı denilir.

 

 

Kuluçka Kaydının Tutulması

1:Makina‘ya yerleştirilen yumurtaların sayısı

2:Kuluçka yapılan yumurtaların yerleştirildiği zaman

3:Kuluçka yapılan çıkış yerine aktarılacağı tarih

4:Çıkışların sonlandığı tarih

5:Döllü olan yumurtaların sayısı

7: Yumurtalardan çıkan civciv sayısı,

8:Kuluçka randımanın kaydı mutlak tutulmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.