Doğayı Teknolojiye Aktarıyoruz

Kuluçka verimini etkileyen faktörler arasında nem de yer alır. Nem; belirli sıcaklıktaki havada bulunan sudur. Doğal kuluçkada kanatlı altındaki yumurtada nem unsuru Yaratıcı tarafından düzenlenir. Sağlanan mekanizmanın teknolojiye aktarılması ise nem düzenlemesini beraberinde getirmektedir.

EMBRİYOYU BEKLEYEN TEHLİKE

Yumurtadaki suyun buharlaşma oranlarındaki farklılık yaşanması durumunda embriyo zarar görür. Fazla buharlaşma, civcivin küçük olmasına, yeterli düzeyde buharlaşma yaşanmadığı takdirde civcivin büyük olmasına neden olur.

RUŞEYM EKSENİ

En temel prensipler arasında yerini alan ‘çevirme’nin kuluçka üzerinde olumlu etkileri vardır. Yumurtaların çevrilmesi ile yumurta düzeyindeki ısı farkı giderilir. Embriyonik zarların kabuk zarlarına veya bu zarların birbirine yapışmaları önlenir, Ruşeym ekseninde yaşanabilecek hatalar da düzeltilir.

TAZE HAVA ÖNEMİNİ KORUYOR

Şekiller ve tipler değişse de makinelerin temel prensipleri arasında havalandırma yer alır. Embriyonun da taze havaya ihtiyacı vardır. Kuluçka makinelerinin havalandırılması solunum sonucu meydana gelen karbondioksitin zararlı duruma gelmemesi için gereklidir.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X