Farklı Yağların Verime, Kuluçka Özelliklerine, Civciv Kalitesine Etkileri

ask-kuluçka-makinesi-fiyatları

Farklı Yağların Verime, Kuluçka Özelliklerine, Civciv Kalitesine Etkileri

ARAŞTIRMA (1)

*Çalışmada yumurtacı damızlıkların rasyonlarına ilave edilen farklı yağların verim, kuluçkalık yumurtalarda lesitin miktarı, kuluçka özellikleri ve civciv kalitesi üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.

*Bu amaçla, hayvan materyali olarak Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde mevcut 20 haftalık yaştaki 168 adet BAR I ana hattına ait damızlıklar ile 18 adet RIR I baba hattına ait horozlar kullanılmıştır.

SOYA YAĞLARI ÖNEMLİ ETKİ OLUŞTURMUYOR

Tavuklar her birinde 7 hayvan bulunan 8 tekerrürlü 3 rasyon grubuna (% 3 ayçiçek yağlı,  % 3 soya yağlı ve % 3 lesitini alınmış soya yağlı rasyon) rastgele dağıtılmıştır.Kuluçka makinesi  Bu damızlıklarda 20 haftalık yaştan itibaren 40 haftalık yaşa kadar canlı ağırlık, yem tüketimi, yumurta verimi ve yemden yararlanma oranı belirlenmiştir. Her bir yemleme grubundaki damızlıklardan 36 haftalık yaşta elde edilen yumurtada yağ asidi ve lesitin düzeyi ile kuluçka randımanı, çıkış gücü, döllülük oranı, embriyonik ölüm ve civciv ağırlığı belirlenmiştir. Rasyona % 3 düzeyinde ilave edilen ayçiçek, soya ve degummed soya yağının yumurtacı damızlıklarda yumurta ağırlığı, yumurtada lesitin ve linolenik asit düzeyleri ile civciv ağırlığını etkilediği belirlenmiştir. Piyasada satılan degummed soya yağlarında tam olarak lesitinin alınamadığı bunun sonucunda da performans ile kuluçka sonuçlarında önemli bir değişiklik gözlenmediği düşünülmektedir.

ARAŞTIRMA (2)

 *Çalışmada yumurtacı damızlıkların rasyonlarına ilave edilen farklı yağların verim, kuluçkalık yumurtalarda lesitin miktarı, kuluçka özellikleri ve civciv kalitesi üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.

*Bu amaçla, hayvan materyali olarak Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde mevcut 20 haftalık yaştaki 168 adet BAR I ana hattına ait damızlıklar ile 18 adet RIR I baba hattına ait horozlar kullanılmıştır.Kuluçka makinesi

RASTGELE DAĞITIMIN SONUÇLARI

Tavuklar her birinde 7 hayvan bulunan 8 tekerrürlü 3 rasyon grubuna (% 3 ayçiçek yağlı,  % 3 soya yağlı ve % 3 lesitini alınmış soya yağlı rasyon) rastgele dağıtılmıştır. Bu damızlıklarda 20 haftalık yaştan itibaren 40 haftalık yaşa kadar canlı ağırlık, yem tüketimi, yumurta verimi ve yemden yararlanma oranı belirlenmiştir. Her bir yemleme grubundaki damızlıklardan 36 haftalık yaşta elde edilen yumurtada yağ asidi ve lesitin düzeyi ile kuluçka randımanı, çıkış gücü, döllülük oranı, embriyonik ölüm ve civciv ağırlığı belirlenmiştir. Kuluçka makinesi Rasyona % 3 düzeyinde ilave edilen ayçiçek, soya ve degummed soya yağının yumurtacı damızlıklarda yumurta ağırlığı, yumurtada lesitin ve linolenik asit düzeyleri ile civciv ağırlığını etkilediği belirlenmiştir. Piyasada satılan degummed soya yağlarında tam olarak lesitinin alınamadığı bunun sonucunda da performans ile kuluçka sonuçlarında önemli bir değişiklik gözlenmediği düşünülmektedir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.