Geçmiş Aslında Hiç Geçmemiş.. (1)

Yaradanın lütfu müthiş mekanizmaları ile tavuklar için oldukça kolay olan kuluçka sistemi, 3000 yıl boyunca insanoğlunun araştırmalarına konu olmuştur…

GÖZ KAPAKLARI İLE ISIYI DİNLEDİLER

Silindir şeklindeki yapıların üstlerini kubbe şeklinde kapatarak ilk kuluçka makinesini yapan medeniyet Mısır Uygarlığı oldu.. Birden çok kuluçka odasının yer aldığı bu silindirik yapıya olası durumlar sonrası ısıyı dengelemek için hava delikleri de bırakmayı ihmal etmediler. Termometrenin olmadığı bu dönemde işler, adeta termometre gibi çalışan insanların ellerinde şekilleniyordu. Kulakları kapatıp göz kapakları ile ısının yeterli seviyede olup olmadığını belirleyen bu insanlar, ilerleyen dönemlerde 90.000 kapasiteye sahip dev kuluçka makinesi inşa eden isimler olarak anılacaktı..

OLMADI AMA PES ETMEDİLER

İki farklı yöntemle çalışmalarına başlayan Çin Uygarlığı, biyogaz teknolojisinin ilham kaynağını oluşturdu. Gübrelerin içine saman ve yumurta takviyesi ile üstlerini pirinç kabukları ile kapatmayı denediler. Amaç ısının dışarıya çıkmasına engel olmaktı fakat yüksek verim kazandırmadı.. İstenilen sonucun elde edilememesi üzerine Mısırlıların yöntemini geliştirmeyi denediler. Saman, pirinç kabukları ve gübreden elde edilen küller ise bu medeniyetin istedikleri sonuca yaklaşmalarını sağladı. İnşa ettikleri ters huni biçimindeki binanın bir katmanına topladıkları malzemeleri doldurdular ve ısının yan odaya etki etmesini sağladılar.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.