Geçmiş Aslında Hiç Geçmemiş.. (2)

Yaradanın lütfu müthiş mekanizmaları ile tavuklar için oldukça kolay olan kuluçka sistemi, 3000 yıl boyunca insanoğlunun araştırmalarına konu olmuştur…

**

YUMURTA NÖBETİ BAŞLIYOR

Malzeme odaklı çalışmaları ellerinin tersi ile iten medeniyet ‘İnsan’ dedi. Bu medeniyet ise Filipinlerdi.. Onlar, diğerlerinden çok farklı bir yöntemi tercih ettiler. İnsanın vücut sıcaklığı vardı ve bu sıcaklıkla yumurtalar kuluçka yapabilirdi.. Ağaç sopaların arasına sıra sıra dizilen yumurtalar battaniyeler, örtülerle örtüldü. Vücut ısından ilham alınan insan, yumurtanın ısısını korumak ve başucunda beklemek için parayla tutuldu..

GENÇ KIZLARI YUMURTALARIN ÜZERİNE YATIRDILAR

Bir önceki medeniyeti örnek alma durumunda burada da devam etti ve Afrika Filipinler’den etkilendi. Yumurtaları deve kuşu tüyleri ile kapadılar, yetmedi yumurtaların üzerine genç kızları yatırdılar. Yüksek vücut ısıları ile yumurtaların çıkmasına olanak sağladılar.

COĞRAFYA, TARİHİ YENDİ

Mısır’dan uzmanlar getirdiler aynı düzeneği oluşturmayı denediler. Fakat sert ve çetin iklimlerini hesaba katmadıkları için başarılı olamadılar. Söz konusu Avrupa, yenilgilerinden termometre sayesinde kurtulabildi. En önemli başarı sıcak su ile çalışan ilk ticari makine ile gelirken, ilk otomatik makine ancak 1922 yılında yapılabildi.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X