Habeş tavuğu silkie

Silkie_beyaz

Silkie tavuğu Türkiye’de Habeş ismiyle bilinmektedir. Süs tavuk gruplarındandır, ve bakımı zordur. Hem temizliği zor hem soğuktan korunması gerekir. Habeşlerin (Silkie) en çarpıcı özelliği tüylerinin ipek gibi olmasıdır. Bu yüzden “ipekli / ipeğimsi anlamlarına gelen silky sıfatı ile adlandırılarak Silkie denmektedir. Bizde Silkilere Habeş denmesine rağmen Habeşistan ile bir ilgisi olmayıp Çin kökenlidir.

Kısa sürede büyük evrimleri: Bu tavuklarda zamanla fiziksel değişimler olmuş. Çok eskilerde başlarında uzun tepedeki tüyler olmadığı ve bacaklarının tüylü olmadığı belirtiliyor. Son 30 – 40 yılda ise daha da değişmişler ve orijinal türler sadece beyaz oldukları halde şimdi birkaç değişik renkli olanları da ortaya çıkmış.

Bu tavugun Tüyleri hiçbir tavuk cinslerinde olmayan bir yapıya sahiptir. İpek gibi olup kürke de benzetilir ama malesef  soğuktan koruyucu değildir. bu yüzden habeşler ani hava değişimlerine, kötü hava şartlarına iyi uyum sağlayamazlar.

Tür olarak geneli bantam yani cüce tavuklar sınıfından değillerdir. Normal cüsseli tavuklardan olarak sınıflandırılmıştır. Bazı yerlerde yanlış olarak tüm silkiler bantam olarak kabul edilir. Oysa silkilerin bantam türü ayrıdır. Kuzey Amerika’da bulunan Habeş tavuklarının hemen hepsi bantam olup orijinal Habeşler daha çok Avrupa’da bulunur. Ama bantam olmasalar bile fazla büyük değildirler. Standart olarak kabul edilmiş ağırlıkları şöyledir: Horozlar 1.8 kg ve tavuklar 1.36 kg.

Türkiye’de kuluçka konusunda Habeşlerin çok da Kuluçka için elverişli olmadıklarını beyan eden tecrübeli bu işi bilen kişiler var. ABD’de ise kuluçkaya yatmada aşırı olmaları ile şöhret olmuşlardır. Kuluçkaya oturmada çok inatçı oldukları, yumurta bulamazlarsa benzeri cisimlerin üstünde oturdukları, hatta hiçbir şey yoksa bile oturmaya devam ettikleri batı ülkelerinde meşhur. Bunun sebebi belki o kişilerin hep bantam (cüce) Silkilerden tercih etmiş olmalarıdır. Çünkü bantam tavuklar genelde hangi tür olursa olsun bütün dünyada kuluçkaya fazla yatkınlıkları ile bilinirler.Kuluçkası verimli olsada anaçlık duyguları olmadıgı için çok kişi tercih etmemektedir yavrularına karsı ilgisizdir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • Deniz

    En beğendiğim tavuk türüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.