Habeş Tavuğu Yetiştiriciliği

yeni1-kulucka-makinesi
yeni1-kulucka-makinesi

KULUÇKA MAKİNESİ İLE HABEŞ TAVUGU

Her ne kadar Habeş Tavuğunun anavatanı Çin gibi kabul edilse de Moğollar tarafından Himalaya Dağları’nda bulunup Çin’e getirildiği sanılmaktadır. 1600’li yıllarda Avrupa’ya gelen Habeş Tavuğu daha sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır. Tüylerinin görüntüsü ve dokusu nedeniyle “Silky” (ipeksi) adını almıştır. Süs tavuğu olarak anılmasının nedenleri arasında bu tüm vücudunu saran ipeksi tüyleri, paçalı ve sakallı bir tavuk oluşu etkili olduğu gibi tepesindeki kabarık ve gösterişli kısmında etkili olduğunu söylemek sanırız çok da yanlış olmaz. Tüylerinin bu kadar kabarık ve albenisi olmasına rağmen kesinlikle koruyucu bir özelliği bulunmamaktadır. O nedenle de ani hava değişimleri onları yıpratıp hasta edebilir.

Ebatları gereği genellikle cüce tavuk (bantam) sınıfına girdiği düşünülse de Kuzey Amerika haricinde normal tavuk grubuna girer. Standart ağırlıkları erkek de 1,800 gr dişi de ise 1,300 gr olarak belirlenmiştir.

Habeşler 1600 yıllardan bugüne gelene kadar fiziksel olarak çok değişikliğe uğramışlardır. Orijinal Habeşlere çok sık olmamakla birlikte günümüzde Avrupa’da rastlayabilirsiniz. Habeşleri renklerine göre Beyaz Habeş, Siyah Habeş, Sarı Habeş ve Mavi Habeş olarak ayırabileceğiniz gibi sakallı ve sakalsız olarak da ayırabilirsiniz. Bütün Habeşler ceviz gibi bir ibiğe ve küçük bir gagaya sahiptir. Habeşlerin derisi siyah, eti koyu gridir.

Silkiler yapıları gereği çok uysallardır. Bu güzellikteki bir tavuğun insanlara bu kadar yakın davranması da Habeşlerin süs tavuğu olarak yetiştirilmesinde önemli rol oynar. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde bu özellikleri nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Eğer Habeş tavuğuna uygun ısı ve ışık sağlanırsa tüm yıl boyunca üreme gerçekleşebilir. 4 aylıktan itibaren üremeye uygun hale gelir. Yıl boyunca ortalama 120 ile 180 yumurta sayısına ulaşabilir.

Silkiler genellikle etleri yüzünden beslenmezler. Ortalama kuluçka süreleri 20 ile 21 gün arasında değişir. Yurtdışındaki habeş sahiplerinin verdikleri bilgilere göre bilgilere göre bütün bantam (cüce) tavuklar gibi kuluçkaya yatmaya meyillidirler. Hatta erkek habeşler bile kuluçkaya yatmaya meraklıdır. Hatta yumurta bulamazlarsa herhangi bir cisim üzerine bile yatabilirler. Fakat Türkiye’deki yetiştiricilerin verdikleri bilgilere göre bu noktada çok da tutarlı davranışlar sergilememişlerdir. Siz hedefinize ulaşmak ve işinizi riske atmamak için bir kuluçka makinesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • Adem özdemir

    Cinsiyet ayrımı hakkında da bilhi verirmisiniz . Tavuk/Horoz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.