Hindi kuluçka makinası

hindi kuluçka makinası

HİNDİ YETİŞTİRME VE BAKIMI NASIL OLMALI

Hindi yetiştiriciliği proteine olan açığın kapanması anlamında büyük önem taşır. İnsanların çoğu hayvansal kaynaklı gıda ile beslenmesi kolesterol ve damar tıkanmasına neden olmasından kaynaklı kırmızı et yerine beyaz et tercih ediliyor. Hindi tavuğa göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü ve besin değeri açısından daha yüksek olması sebebi ile sucuk, salam yapımında kullanılması bakımından hindi yetiştiriciliğini önemli yapmaktadır. Beslenme değerlerinin yüksek olması etinin sucuk ve salam gibi ürünlerde dana etine karıştırılarak kullanılası hindi yetiştiriciliğini daha çok yapılmasını sağlıyor.

Hindive civcivler kuluçka makinası ile çıkarılıyor. Hindiler için kuluçka süresi 28 gündür.Hindi 18 yumurta ile kuluçkaya yatabilir. Çiftleşmede 10 dişi hindi için 1 erkek uygundur. Kuluçkada olan yumurtalar folluklardan günde dört defa alındıktan sonra uygunolacak şartlarda bir hafta bekletir ve kuluçkaya konulabilirler. Sivri, yuvarlak, pürtüklü ve kirli yumurtalar kuluçka için kullanılmamalıdır.Hindinin Kuluçka yeri temiz ve parazite karşı korunaklı olmalıdır. Kuluçkamakinası ‘nda olgunlaşma ve çıkış bölümleri bulunur. Olgunlaşma bölümünde yumurtalar 24 gün kalır. Çıkış bölümünde iseyumurtalar 4gün süre ile kalır. Kuluçka makinası ‘nda yumurtaların çevrilmesi, havalandırma, ısı, ışık ve nem ayarları sıklıkla kontrol edilmelidir. Hindi yetiştiriciliğinde sağlıklı hindi civcivi almak için nem ayarlarına dikkat etmek gerekir.

Büyütme Sistemi Nasıl İşliyor

Hepsi içeri ve Hepsi dışarı sistemi vardır. Kuluçkadan çıkan civcivlerin ayrımı kişiler tarafından yapıldıktan sonra dişi ve erkek kümesin büyüklüğüne göre farklı ya da aynı kümeslere konularak kesime kadar bu kümesler içinde bakımları ve beslemesi yapılmaktadır.

Kümes Hazırlığı ve Üretimde Gerekli Olanlar

Dezenfeksiyon :
Palazlar kümesten boşaltılıncakümesin içindeki bulunan malzemeler dışarı çıkarılarak kümes yüksek basınçlı su ile yıkanır ve gerekli olan dezenfekteyapılmalıdır.  Kümesin temizliği tamamen yapıldıktan sonra, kümes içerisine yerleştirilen yeni altlıkla birlikte dezenfekte edilmesi ile oluşabilecekolan çevresel bulaşma en aza indirilmesi gereklidir. Kümes içerisine konulacak her malzeme mutlaka dezenfekte edilmelidir.  Suluk hattı ilk önce basınçlı su ile temizlenmeli, daha sonra hat içinde oluşabilecek bakteri ve mantarları yok etmek için dezenfekteedilmelidir. Kümes içine konulan malzemelerden sonra da kümes mutlaka formaldehit ile fümügasyon yapılmalıdır. Fümügasyon olayının amacına ulaşabilmesi için kümes içinde ki ısı ayarının 24 °C olması gerekir.

Isıtma :

Her bir ring içerisinde bir adet ısıtıcı kullanılması gerekli ve her ısıtıcının doğru çalışıp çalışmadığından emin olunmak gerekir. Isıtıcılar mevsime göre kümes zemininden 45-90 cm yükseklikte olmalı ki hindi civcivi seviyesinde  sıcaklık 30-32 °C’den başlayarak her hafta 2-3°C derce düşürülerek 18-20 °C seviyesine getirilmesi gerekir. Kümes içinde ki sıcaklık düzenli bir şekilde kontrol edilmeli ve ısıtıcıların gaz kaçırıp kaçırmadığından emin olunmalıdır. Kümes içi sıcaklığı sürekli kontrol edilmelidir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.