Hindi Yetiştiriciliği

yeni-kulucka-makinesi
yeni-kulucka-makinesi

Dünyadaki artan nüfus ile beraber gıda tüketimi de hızla artmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan proteini karşılamak için et tüketimi de büyük önem taşımaktadır. Kırmızı etin pahalı olması Türkiye’de beyaz eti ön plana çıkarmıştır. Uzun yıllardan beri beyaz et tüketimini tavuk ile yapan halkımız; son zamanlarda çıkan olumsuz haberlerden sonra tavuk haricindeki beyaz et alternatiflerini değerlendirmeye başlamıştır. Bu bağlamda en iyi alternatiflerden biri hindi olmaktadır.

Ülkemizde hindi yetiştiriciliği üretme istasyonlarında devlet tarafından yapılmaktadır. Hindi yetiştiriciliğine özel sektör gereken önemi vermemiş; son dönemlerde yaşanılan sorunlar ve halkın GDO’suz ürün arayışı gibi nedenlerle özel sektör hindi yetiştiriciliği ile ilgilenmeye başlamıştır. Devlet kontrolünde yurtdışından ithal edilerek getirilen hibrit hindi palazları ülkemizde istasyonlarda yetiştirilmektedir. Belirli bir olgunluğa gelen hindiler daha sonrasında kesilerek bütün halinde, parçalara ayrılarak ve şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk) olarak tüketiciye sunulmaktadır. İleri ki yıllarda özel sektörün hindi yetiştiriciliğine daha çok önem vereceği ve bu sektörün önemli lokomotiflerinden biri olacağı düşünülmektedir.

Dünya geneline bakacak olursak Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, İtalya, Fransa ve İngiltere’de hindi yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır. Bu ülkeler içinde en yoğun ihracatı 300.000 ton ile İsrail gerçekleştirmektedir. Hindi 5 ana ırka ayrılıyor: Bunlar Bronz, Siyah, Beyaz, Sarı ve Hibrit Irkı.

Neden Hindi Üretilmeli?

Tüketici açısından etinin lezzetli olması ve kolesterol oranın düşük olması hindi üretimini tetikleyecek noktalardan birkaçı. Üretici açısından bakacak olursak da hindi diğer kanatlıların tüketmeyeceği gıdaları tüketiyor. Bu da üretici açısından etin daha ucuza gelmesini sağlıyor. Hindiler meraya diğer kanatlılardan daha erken çıkıyor. (1,5-2 aylık) Kanatlıların en kaliteli ve kıymetli bölgelerinin göğüs ve butları olduğunu varsayarsak hindilerin bu bölgedeki et miktarlarının diğer kanatlılara oranla çok fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ayrıca hindiler yemi ete çevirme yönüyle de çok başarılıdır. İşte bu nedenlerle gelecek yılların parlayan yıldızı olacaklarını söylemek doğru olacaktır.

Dünyada A.B.D. Kanada, İngiltere, İtalya, Fransa ve İsrail kendi hibrit hindi ırklarını üretmiş ve alıcı ülkelere yumurta ve palaz hindi satışı yapmaktadır.

Kuluçka Dönemi

Bir hindi 18 yumurtayla kuluçkaya yatabilir. Başarılı olabilmek için yumurtaların döllü olması şarttır. Bunun içinde sürü de 10 dişi için 1 erkek bulundurulmalıdır. Tabii kuluçkalama haricinde daha kesin sonuçlar almak için yumurtaları kuluçka makinesine alabilirsiniz. Kuluçkaya aldığınız yumurtaları kuluçka makinenizin olgunlaşma bölümünde 24 gün tutabilirsiniz. Çıkış bölümünde ise 4 gün tutmalısınız.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.