Hindicilik

Dünya ülkeleri arasında 1980 yılından sonra gelişme gösteren entegre hindi üretimi, ülkemizde ise 1995 yılından sonra gelişmeye başlamıştır. Piyasadaki yerini giderek sağlamlaştıran hindi üretimi, günümüz koşullarında daha cazip hale gelmiştir.

ÜRETİME DEVLET DESTEĞİ

Hindilerin dayanıklı, uzun ömürlü, karkas randımanı ve beslenme değerlerinin yüksek olması, etinin sucuk-salam gibi ürünlerde veya kırmızı ete karıştırılarak kullanımı entegre hindi üretimini önemli kılan seçeneklerden birkaçıdır. Değerli bir besin kaynağı olduğu için hindi etinin üretiminin, tüketiminin artırılması Türkiye’de devlet politikaları arasında yerini alır.

DÜNYA GENELİNE SEKTÖRDEN BAKIŞ

Dünya genelinde kanatlı eti ve ürünleri üretiminde başı çeken ülkeleri arasında ilk sırayı 20 milyon ton ile ABD almaktadır. Listenin ikinci sırasında 17 milyon ton ile Çin Halk Cumhuriyeti’ni görmekteyiz. 11 milyon ton ile Brezilya üçüncü sıranın sahibi oluyor. Dünya kanatlı eti ve ürünleri üretiminde ilk 10 ülkenin aldığı pay yüzde 65’e karşılık geliyor.

GELELİM İHRACAT TABLOSUNA

Dünya ihracatında Brezilya ve ABD zirvenin sahipleri olarak karşımıza çıkar. Küresel ihracatın yüzde 39’unu sadece bu iki ülke gerçekleştiriyor. Türkiye ise Dünya ihracatında 21. sırada yerini alır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.