Işığın Hayvanlar İçin Önemi Yorum Yap

Işık kümes hayvanları için önemli bir rol oynar, fakat sadece yumurta üretimi talebine yetişmek için değil, aynı zamanda tüy yolma davranışlarını azaltmak için de önemlidir…

**

Işık düzeninin bir süt ineği veya yumurtacı tavuk işletmesindeki verim özellikleri üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bilindiği gibi ışık kümes hayvanları için önemli bir rol oynar, fakat sadece yumurta üretimi talebine yetişmek için değil, aynı zamanda tüy yolma davranışlarını azaltmak için de önemlidir.

IŞIĞIN ETKİSİ

Uygun aydınlatmanın kanatlı endüstrisindeki önemi yıllardır bilinen bir gerçektir. Işık, yumurta üretimi ve hayvanların davranışlarını etkiler. Gün uzunluğu ve ışık şiddeti, büyüme ve yumurta sayısı gibi üretimi ve yem tüketimini etkiler. Özellikle yumurtacı tavuklar için alternatif kümes sistemleri yere yumurtlama, kanibalizm ve tüy yolma gibi durumları kontrol altında tutmaya yarayan faktörlerden biri olan aydınlatma sistemine elverişlidir.

HAYVAN REFAHI

Genç bir yumurtacı civciv 5-16. Haftalar arasında her gün 10 saat boyunca ışığa maruz bırakılır. Tavuklar yumurtlama çiftliğine hareket ettiğinde aynı ineklerde olduğu gibi günde aldığı ışık miktarı dereceli olarak 16 saate kadar yükseltilir ve tavuk yumurtlamaya başlar. Ama ışık da kümes hayvanları refahı için çok önemlidir. Her kanatlı işletmesi sahibi ışık uygulaması ve barınaktaki ışığın şiddeti ile ilgili olarak farklı uygulamalar yapmaktadır. Doğal ortamda yaşayan tavuklar kısa gün zamanı söz konusu olduğundan kış geldiğinde yumurtlamayı durdurmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Satış Temsilcisi