İspinoz Kuşu Kuluçka Dönemi

isp02

 İspinoz Kuşu Kuluçka Dönemi

Kuluçka makineleriyle hiç böyle bir kuş ürettimi yaptınızmı

İspinoz, İspinoz iller familyasındandır. Kafeste beslenen bir türdür.  Serçe iriliğinde ve ötücü olan bir kuş türüdür.  Tepe ve ensesi mavi-gri, kuyruk çıkıntısı ise yosun yeşili rengindedir.  İspinozları yaklaşık 24 yıl yaşarlar. Kayın ispinozu, dağ ispinozu, mavi ispinoz diye üç çeşidi bulunmaktadır.

İspinoz kuşları konik gagalı kuştur.  Boyu 16 cm ağırlığı ise 20 gram olmaktadır. Erkekler ispinozlar dişi olan ispinozlara göre daha parlak renkleri vardır. Genellikle yuvalarını bahçelerdeki ağaçların çatallı olan dalları üzerine kurarlar.  İspinoz kuşlarının yuvasını dişi yapar ve çoğunlukla çanak şeklinde olur.  Yuvaların dış kısımları yosun, böcek ve ağaç kabukları ile kaplarlar.  Yuvanın içi ise kıl ve tüyler ile kapatılarak dikkatli ve özenli bir şekilde hazırlanmıştır.

İspinozlar senede iki kez yumurta verirler. Üreme mevsimi ilkbahar ve yaz aylarında olur.  Sadece dişileri kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süreleri ise 12 ya da 13 gündür.  Dişi, her defasında gri renkli, üzeri mor benekli 3veya 4 tane yumurta vermektedir. Dişi ispinoz yavrularını tırtıl ve kurtçuklarla beslerler. Çabuk gelişen yavrular 13 veya 14 gün içinde yuvayı terk ederler.
İspinoz Yumurtalarını İçin Kuluçka Makinası

Terkedilmiş yumurtaları kurtarmak için ne yapmak gerekir: Gouldian dişiler kuluçkada iken erkek kuşlar geceleri kuluçkaya yatmazsa yumurtaları kaybedebilirsiniz. Bu durumda yumurtaları kuluçka makinası ‘na koyup ispinoz hazır olana kadar yumurtalar canlı tutulabilir.  1. haftada yumurtaları belirli bir süre soğukta canlı olarak tutamayabilirsiniz.  Daha çok olgun olan yumurtalar 2. haftada tutulabilir.

Yumurtaları hazırlamak: Yumurtaları 3 ya da 4 gün kuluçka makinası’nda bekletip dolu olanları verebiliriz. İspinoz eğer hazır durumda değilse kuluçkaya hazır olana kadar yumurtalar kuluçka makinası ‘nda bırakmak gerekebilir. Ne olursa olsun birkaç ispinoz çifti hazır olmalıdır. Mesela bir çift yaklaşık olarak 6 yumurtaya bakıyor ise toplam 40 yumurtanız varsa toplamda 7 ispinoz çiftiniz hazır bir durumda olmalıdır.

İspinoz yumurtası için: sıcaklık 37,5 °C’yi ayarlanmalıdır. Nem oranı ise % 75 olması gereklidir. Yumurtalar 24 saat de döllenme işaretleri gösterirler eğer yumurtaları kontrol etmek istiyorsanız yumurtaların 4 günlük olmasını beklemek gerekir.
Nem oranı  % 75 altında ya da üzerinde olursa yavrular yumurta içinde ölüceklerdir. Yumurtalarınızı muayene ederken kalp atışlarını ve embriyoların kabuğun içinde dönüşlerini görürsünüz.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.