İspinoz Yetiştiriciliği
ispinoz kuluçka makinası
ispinoz kuluçka makinası

Genel Özellikleri

Oldukça güzel bir ötüşü olan ispinoz ispinozgiller familyasına aittir. Kafeste de beslenebilen ispinoz aşağı yukarı serçe kadardır. Tepe ile ense kısımları mavi ve gri renklerinde olup, kuyruk çıkıntıları yosun yeşili rengindedir. Diğer kuşlara nazaran ortalamanın üzerinde bir yaşam süresi vardır. Ortalama 24 yıl yaşarlar. Gagası konik şeklindedir. Ortalama 16 cm boyunda ve 20 gr ağırlığındadır. Erkek ispinoz kuşları dişi ispinozlara göre parlak tüylere sahiptir. Çok hareketli ve kavgacı bir kuş türüdür. O nedenle kafese birden fazla ispinoz koyacaksanız önce anlaşıp anlaşamadıklarını kontrol etmelisiniz. Kafeste beslenmelerinin sebebi ise güzel ötüşleri ve boyutlarının uygun olmasıdır.

İspinoz Türleri

Bilinen üç türü bulunmaktadır. Bunlar mavi, dağ ve kayın ispinozudur. Bu kuşların kafes ortamında bu kadar rağbet görmesinin ana sebebi ötüşüdür. 3 türü de dünyada güzel ötüş ile bilinir. Mavi ispinoz kanarya adalarına bulunan bir tür olup, dağ ispinozları ise Avrupa ve Asya’da bulunan bir türüdür.

Nasıl Beslenir?

Doğa da genellikle yağlı tohum yiyerek beslenir. Yaz aylarında tırtıl ve böcek de yiyerek yaşamına devam eder. Eğer evinizde besleyecekseniz karışık darı bu kuşların en beğendiği yiyecektir. Ayrıca yumurta maması ve canlı yemi de (kurtçuk, tırtıl) iştahla tüketirler. Yeşilliği, çimlendirilmiş yemi de beğenen ispinoz kuşları ile hayatlarını sürdürmektedirler.

Yaşam ve Üreme Şekli

Doğada bahçe ile orman kenarlarında yaşamlarını sürdürür. Yuvalarını park ve bahçelerde ki ağaçların çatal dallarına yaparak yaşarlar. Dişi ispinoz kuşu yuvayı yapar. Yalnız bu kuş türü, çanak şeklinde bir yuva yaparak diğer kuşlardan farkını ortaya koyar. İspinoz kuşları bir yıl içerisinde iki defa yumurta verir. Genelde üreme mevsimi ilkbahar ile yaz aylarına rastlamaktadır. Kuluçkaya genelde dişiler yatmaktadırlar ve kuluçka süresi 12 – 13 gün sürmektedir. Kuşunuz 2 defa yumurtlar ve her yumurtlayışında 3 ya da 4 tane yumurta verir. Dişiler sıkılıp kuluçkadan kalkabilir. Siz bu noktada ispinoz yumurtalarınızı kuluçka makinesine alarak; işinizi garanti altına alabilirsiniz. Kuluçka makinesinden çıkan civcivleri kurtçuk ve tırtıl gibi canlı yemlerle besleyebilirsiniz. Yavrular 13 – 14 gün sonra yuvayı terk etmeye başlar.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X