İyi Depolama İyi Civciv

Kuluçkalık yumurtalardaki çıkım gücü; tavuk yaşı, yumurta kalitesi, depolama süresi ve kuluçka koşulları gibi birçok faktörden etkilenir.

ARZ VE TALEP TABLOSU

Türk toplumunun tüketim alışkanlıkları ile iç ve dış ekonomik politikalar gibi bazı nedenler ülkemizde yumurta ve tavuk eti pazar koşullarında dalgalanmalar meydana getirmektedir. Arz ve talepte oluşan dalgalanmalar ise işletmelerin kuluçkahane programının aksamasına neden olabilmektedir. Bu şekildeki aksamalar söz konusu olduğunda oluşacak ekonomik kaybı minimuma indirgemek için, yumurtalar kuluçka makinesine konmadan önce depolanmaktadır. Bu süre ise bazen normalden daha uzun süre olabilmektedir.

KULUÇKA BAŞARISI

Kuluçka başarısı büyük oranda damızlık sürünün fertilitesine bağlıdır, ancak kuluçkaya bırakılan yumurtaların depolanması, en önemli belirleyici faktörü oluşturmaktadır. Embriyonik ölümlerin önlenmesi önde gelen hedeftir ve bu embriyonik ölümleri etkileyen çok çeşitli faktörler vardır. Kuluçkalık yumurtaların yedi günden daha fazla depolanması, kuluçkadan civciv çıkma oranı ve civciv kalitesinin azalmasına neden olabileceği gibi, kuluçka zamanını da geciktirmektedir.

YUMURTA ÇIKIM ORANI

Ticari kuluçkahanelerde haftada bir veya iki giriş yapıldığı için yumurtalar nadiren yedi günden daha uzun bir süre depolanır. Yedi günden sonraki her gün yumurtadan çıkma oranı yaklaşık olarak %1 düzeyinde azalmaktadır. Kuluçkalık yumurtaları uzun süre depolama sonucunda çıkım gücünün olumsuz etkilendiği, kuluçka süresinin uzadığı ve civciv kalitesinin düştüğü yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

YUMURTALARIN TOPLANMASI

Yumurtaların toplanması ve sınıflandırılması kadar, yumurta hijyeni ve depolanması da kuluçkadan çıkımı ve civcivlerin kalitesini artıran etkenler arasında yer almaktadır. Yumurtaların toplanması ve sınıflandırılması kadar, yumurta hijyeni ve depolanması da kuluçkadan çıkımı ve civcivlerin kalitesini artıran etkenler arasında yer almaktadır. Fertil kuluçkalık bir yumurtanın birçok canlı hücreden oluştuğunu unutmamak gerekir. Yumurtanın kuluçka potansiyelinin en iyi şekilde desteklenmesi ve sürdürülmesi gerekir. Yanlış bir uygulama kuluçka potansiyelinin düşmesine neden olacaktır. Kuluçkalama kutuları, dışkı, pislik ve kırılmış yumurtalardan temizlenmiş olmalıdır. Yumurtaların günde en az dört kez toplanması gerekmektedir. Yuva içerisindeki yumurtaların sıcaklığının, sıcak havalarda bile, inkübatödekilerle aynı olması gerektiğinden, rutin olarak yumurtaların toparlanması gerekmektedir. Kümes zeminine düşmüş yumurtaların acilen, kuluçka hattındaki yumurtaların da rutin olarak toplanması, kuluçkaya gelen tavuklar için de önem taşır, bu tavukların kuluçkalık yumurtalardan ayrı tutulmaları gerekir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.