Jako Papağan Yetiştiriciliği

kuluçka-makinesi-
kuluçka-makinesi-

Kuluçka makinesi ile Jako Papağan Yetiştiriciliği

Papağanların üretilmesi çok basit gibi görünse de oldukça meşakkatli bir “üretim öncesi” döneme sahiptir. Bu üretimdeki en büyük sıkıntı orta ve büyük papağanların cinsiyetlerinin herhangi bir fiziksel özelliğe bağlı kalınarak ayrılamamasıdır. Bu noktada uygulanabilecek en sağlıklı çözüm yolu DNA yöntemidir. Bu yöntem ile %99,9 oranında doğru sonuç alabilme şansınız bulunmaktadır.

Cinsiyetlerinden emin olarak aldığınız papağanı ya da papağanları ilk etapta 30 gün boyunca karantina altında tutmak sizin için çok faydalı olacaktır. Bu süre içerisinde yeni gelen papağanın dışkısından, yemini yemesine, hareketliliği gibi birçok etmen dikkatle gözlemlenmelidir. Bu geçen dönem içerisinde papağan ya da papağanlarla ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız bu noktaya gelene kadar yaptığınız işlemleri (yeni damızlık papağan almak, DNA testi ve 30 gün karantina)  tekrarlamak sizin için en doğrusu olacaktır. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşmazsanız, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Bu aşamadaysa ayrı kafeslere aldığınız dişi ve erkek papağanı aynı odanın uzak noktalarına koyarak birbirleriyle olan iletişimlerini incelemelisiniz. Kafesler arasındaki mesafe gün geçtikçe azaltılmalı 10. günün sonunda kafes telleri birbirine değecek seviyeye getirilmeli ve çiftleri dikkatli ama onları huzursuz etmeden gözlemlemelisiniz. Eğer çiftler arasında agresif davranışlar yoksa birbirlerine yiyecek ikramında bulunuyor, kafes tellerinden öpüşüyorlarsa bir sonraki aşamaya geçilmeli; ama çiftler arasında bir agresiflik mevcutsa eşler değişmelidir.

Papağanlar mümkünse farklı 3. bir kafese alınmalıdır. Yeni kafesin tüm ihtiyaçları karşılanmalı, içerisine tünek, oyuncak, yuva gibi aksesuarların hepsi eklenmelidir. Papağanlar yeni kafese mümkünse akşam uyuma saatinde alınmalı ve mümkün olduğunca rahatsız edilmemelidir. Bakım işini hep aynı kişi aynı saatte yapmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken dişinin yumurtlama sıklığıdır. Çünkü bazı tür papağanlarda dişiler aşırı yumurtlamaktadır. Bu durumu engellemek için yuvalığı kafesten alabilir ya da erkekle dişinin kafesini ayırabilirsiniz. Eğer bu noktaya yeterli hassasiyeti göstermezseniz bitkinleşen dişi rahatsızlanıp; ölebilir.

Küçük papağanlarda kuluçka süresi 18-20 gün, orta boy papağanlarda 21-25 gün, büyük boy papağanlarda 26-28 gündür. Genellikle dişiler son yumurtayı yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatar. İlk yumurta ile son yumurta arasında beklenmeli. Son yumurta olunca eğer dişi kuluçkaya yatmaya isteksizse yumurtalar kuluçka makinesine alınmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

13 Comments

 • Aydin

  Merhaba
  Papagan yumurtasi satin alabilecegimiz bir yer var mi?
  Verimli yumurtalari bulabilirsek uretimi icin kulucka makinasi da lazim olacak
  Aydin bilen
  05332733653

 • tavuk

  Güvenilir bir yerden yumurta temin etmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

 • Kaan

  0539 652 1186 numaram papagan yumurtasi temin etmek istiyorum

 • Hasan

  Papağan yumurtası arıyorum olan varsa beni arayabilirmi 05393991740

 • Şehri

  Toptan papağan yumurtası arıyorum
  Varsa Whatsapp tan arayın
  05314318425

 • Hüsnü

  Papağan yumurtası arıyorum bana ulaşabilirmisiniz. 05422270067

 • Oğuzhan

  Papağan yumurtası arıyorum 15-20 adet alacağım. İstanbulun herhangi bi yerinden ulaşın bana lütfen.
  05363775319

  • Erdi gezmis

   Erdi zumer deniz face ekleyin yumurta temin edilir yavru jako kanatli hayvanlar grubumu ekleyin

   • Muhammet

    Slm erdi joko yumurtası varmı İstanbula gönderim varmı

 • Haluk Gürtaş

  Jago Macar yada kakadu yumurtası arıyorum

 • Mithat

  Papağan yumurtası temin edebilecek yer var mı?
  05077395525

 • Sadik

  Papağan yumurtaları ariyorum

 • Sadik

  Yavru Jako veya papağan yumurtası arıyorum 05547916666

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.