Kabuk Kalitesi-Organik Matriks (2)

SİNDİRİLEBİLİRLİK DÜZEYİNE DİKKAT!

Yaşla birlikte yumurta kabuk kalitesinde yaşanan bozulmanın iki önemli nedeni vardır. Bunlardan birincisi yaşla birlikte kalsiyum sindiriminde, emiliminde ve kanın taşıma kapasitesinde yaşanan gerileme, ikincisi ise yaşla birlikte kollajen biyosentezindeki aksamadır. Bu nedenle ileri yaşlardaki yumurta tavuklarının beslenmesinde kullanılacak yemlerde kalsiyum oranı ve kullanılan kalsiyum kaynağının sindirilebilirlik düzeyine dikkat etmek gerekir.

RASYON BİLEŞİMİNDEKİ ORANLAR

Yine yaş ile birlikte azalan kollajen biyosentezini iyileştirmek amacıyla biyosentezde görev alan unsurların rasyon bileşimindeki oranlarına dikkat etmek gerekir. Özellikle kollajen biyosentezini uyaracak pidolik asit, askorbik asit kaynakları ile kalsiyum sindirilebilirliğini iyileştirecek organik asit kaynaklarına rasyonda yer vermek gerekir. Böylece yaşa bağlı olarak yumurta kabuk kalitesinde yaşanan düşme azaltılacak, pazarlanabilir yumurta miktarı korunabilecektir.

ELDE EDİLEN SONUÇLAR

*Sofralık olarak besin madde içeriği ile insanlar için çok değerli bir gıda, kuluçkalık olarak piliç eti ve yumurta üretiminde kullanılacak civcivlerin eldesinde çok önemli damızlık materyal olan yumurta, üretici ve tüketici beklentilerine uygun kalite hedefiyle üretilmelidir. Aksi takdirde pazarlanabilirliğinde yaşanan sorunlar işletme karlılığını etkilemektedir. İster sofralık ister kuluçkalık olsun yumurta kabuğunun sağlamlığı en önemli kalite ölçütüdür.

*Kırık yumurta sofralık olarak satılamadığı gibi kuluçkalık amaçlı da kullanılamaz. Yumurta kabuğunun sağlamlığı hayvanın yaşı ve beslenmesi ile yakından alakalıdır. Tavuk yaşı ilerledikçe daha büyük; ancak daha ince kabuklu yumurta verir. Hangi yaşta olursa olsun yumurtacı tavuklarda (hibrit veya damızlık) kırık-çatlak yumurta sayısının kontrolünde kabuk kalitesi üzerine etkili tüm besleme unsurları dikkate irdelenmeli.

*Rasyon makro mineral (kalsiyum, fosfor, magnezyum), iz mineral (demir, çinko, bakır, manganez, selenyum), vitamin (A, E, D), esansiyel amino asitlere ek olarak glutamik asit, glisin, prolin hidroksiprolin içerikleri de kontrol edilmelidir. Bu besin maddelerinin yalnızca miktarları değil bunların kaynakları da gözden geçirilmeli; rasyonda sindirilebilirlikleri yüksek kaynakların kullanımına öncelik verilmeli, özellikle iz mineraller için organik esaslı kaynaklar tercih edilmelidir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.