Kanarya Kuluçka Makinası

kanarya kuluçka makinası
kanarya kuluçka makinası

Kanarya yavru mevsimi nisan ayında başlar, temmuz ayinin sonuna kadar 6 ağız yavru alınmalıdır. Kuşların erken çiftleşmeye atılması yavru verimini düşürecektir. Sıcak olan ortamlarda kuşları eşe atarken oldukça dikkat edilmedi ve kanaryalara erkenden kızıştırıcı olan yemler verilmesi doğru değildir.Kanaryadan iyi bir verimlilik istiyorsanız, onlara iyi şekilde bakmak gereklidir. Kuşlar stressiz ve sağlıklı kış geçirdiler ise kuşlardan daha kolay verim alacaksınız demektir. Kuşları çiftleştirmeden önce kuşların sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmeli sağlıksız olan dişi veya erkek kuşlar kullanılmamalıdır. Kuşların kümesi ilk başta fazlaısıtılmamalıdır. Eğer fazla ısıtılırsa dişi kuşlar kuluçkaya yatmak isteyecektir.Kuşların kümesi ilk olarak 15 derece sıcaklık yeterlidir. Daha sonra ki zamanda 20 dereceye çıkartılması uygun olacaktır. Dişi kuşların kuluçkaya hazırlanması 6 hafta sürer. Bu arada çiftleşme için kullanılan kümesin temizliği ve havası çok önemlidir. Dişi kuş çiftleşmeye hazır olduğu zaman yem olarak nişasta içeren yemler verilmesi önerilir. Yeşillik verileceği zamanda kusun vücudunun uygunluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Elimiz kirli ve yağlı ise yumurta kabuğundaki delikleri kapatabilir ve yavrunun ölmesine sebep olabilirsiniz.  Yavru zamanında kuşlara vitaminde verebilir. Yalnız vitamin gereğinden fazla verililerse dişi kus ve yumurtadaki yavru vitamin zehirlenmesi yaşayabilir. Bunun için dikkatli olmak gerekir. Yavru zamanında kümes ve ya yakınlarında çıkan sesler vb. davranışlar da kuşlar ve yumurtadaki yavrulara zarar verebilir.  Yumurtayı kontrol ettiğinizde yerine koyarken eski yerinin olmasına dikkat edilmelidir.  Yumurta saklanmasında yumurtayı tozlardankorumalı ve yere yakın olacak bir biçimde saklamalısınız. Alt raf ile üst raf arasındaki 3 veya 4 derece arasında olan sıcaklık yumurtanın bozulma durumunu azaltacaktır. Yumurtanın oksijen alabilmesi için sivri kısmini yukarda kalacak biçimde olmasına gereklidir. Dişi kuş yumurtaların üstüne yattığı zaman yumurta maması ve yeşillik yavrular yumurtadan çıkana kadar verilmelidir.

Kuluçka Makinası’nda Kanarya Yavrusu

Kanarya yumurtasının içinde bulunan embriyonun gelişiminde en önemli etken ısıdır.  Sıcaklık kuluçka döneminin altında ya da üzerinde olursa kanarya yavruları ölebilirler.  Örneğin kuluçkaya yatan tavuğun vücut sıcaklığı 41,6 °Cdir.  Kuluçkaya yatan kanaryanın ise 43,3° C ‘ye kadar çıkabilir. Tavuk ve kanarya yumurtalarının iç sıcaklığı 37,7°C ‘yi geçmemektedir.  Bu ayarlamayı sürekli dönerek ve yerlerini değiştirerek yaparlar. Dişi yumurtalarını dikkatlice döndürür ve yumurtanın iç kısmı sürekli 37,7°C ‘de sabit kalır. Kuluçka makinası’nda konulan yumurtaları belirli ısı, nem ve havalandırma şartlarına uygun bir biçimde yapmalısınız. Kuluçka makinası ‘nda sıcak hava bir akımı yaptığından yumurtaların yüzeylerini yalayarak geçerken yumurta bünyesindeki suyu buharlaştırarak emer ve yumurtaların kurumasına yol açar. Dokularda azalmış olan su embriyonun ölümüne neden olur. Kuluçka makinası ‘nda yumurta bünyesindeki suyun buharlaşmasına engellemek için makina içindeki ısınmış kuru havanın su ile nemini yükseltilip homojen halde dağılmasını sağlamak şarttır.

[su_button url=”http://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.