Kanarya Yetiştiriciliği

kanarya kuluçka makinası
kanarya kuluçka makinası

Özellikleri

Kanarya, İspinozgiller familyasından gelen kafeste beslenebilen bir kuş türüdür. Genellikle süslü görüntüsü ve sesi için beslenir. Boyu ortalama 13 cm. civarındadır. Bakıldığında bir serçe kadar olan kanaryanın evcilleştirilmiş olanları sarı renktedir. Doğadaki kanaryaların sırtı gri çizgili zeytin yeşilidir, karnı sarımtırak bir yeşildir; dişiler erkeklere göre daha soluk renklidir. Yabani kanaryaların sesi daha etkileyici ve kuvvetlidir; fakat kafeste yaşayan kanaryaların çok değişik sesi vardır. Kanaryalarla ile ilgili ilginç bilgiler bulunmaktadır. Örneğin evcil kanaryaların renkleri, kafesteki esir hayatı nedeniyle genellikle sarıdır. Nadir olarak beyaz ve kırmızı renkte olanları görülür. Kafeste yaşayanlar, tohum, çörek otu, şalgam tohumu, yumurta sarısı, özel mama, marul, elma ve taze bitkiyle beslenebilir. Doğada sürüler halinde yaşarlar. Genellikle etrafı ağaçlarla çevrili göl ve dere gibi su kenarlarında yaşarlar.

Kanarya Üretirken Nelere Dikkat Edilir?

Kanarya üretmeye karar verdiğiniz nokta da sağlıklı bir erkek bir de dişi kanarya almalısınız. Peki, bir kanaryanın sağlıklı olduğunu nasıl anlarsınız? Eğer kanarya hareketli, tüyleri parlak ve vücudunda sıkı bir şekilde duruyorsa aradığınız kanarya olabilir. Dikkat etmeniz gereken tüylerinin dökülmemiş olması ve kuşun tüylerini kabartmamasıdır. Ayrıca gündüz vakti başını kanatlarının altına koyup uyumamalıdır. Alt kısmına baktığınız da derisi pembe ile kırmızı arasında olmalıdır. Karın derisi siyahlaşmış veya bağırsakları siyah olarak görünen kanatlı büyük bir ihtimalle rahatsızdır. Çiftleşmeye hazır olan erkeğin ötüşü kuvvetli olur. Dişi eğer bu ötüşe cevap verirse çiftleşmeye hazırdır.

Yumurtlama

Kanarya genellikle 4 ile 6 arasında yumurta yapar. 4 yumurta yapması normaldir. Yumurtlayacak kanaryanın kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yumurtalar mavi-gri üstü siyah noktalı olur. Beyaz yumurtlayan kanaryalar da olur. Erkek ile eşlenen dişi 5 ile 10 gün arasında yumurtlamaya başlar. Yumurtlama sabah olur. Yumurtlayacak kanarya rahatsız edilmemeli, ele alınıp kontrol edilmemelidir. Yumurta içinde kırılabilir, yumurta içinde yer değiştirebilir. Yumurtanın kolay çıkmasına yardımcı olmak için, marul ile beslemek doğru olur. Dişi her gün bir yumurta yapar ve üçüncü gün itibari ile kuluçkaya yatar. Bu durumda yumurtaları alıp kuluçka makinesine yerleştirmek sizin için daha doğru olacaktır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.