Kanatlı Beslenmesinde ‘Selenyum’ Yorum Yap

Selenyum’un kanatlı beslenmesinde iki büyük özelliği mevcuttur. Bunlar sperma kalitesine etkisi ve kuluçka randımanıdır.

**

Selenyum’un (Se) kanatlı beslenmesinde iki büyük özelliği mevcuttur. Bunlar sperma kalitesine etkisi ve kuluçka randımanıdır.

SELENYUM (SE)

Yüksek sperma kalitesi için Se önemli bir besin maddesidir. Se, üreme organlarının çeşitli stres altında daha verimli çalışmasına ve yüksek kalitede sperma üretimine yardımcı olur. Se seviyesi yetiştiren kanatlı hayvanlarda embriyo gelişim zamanında antioksidan özelliği bakımından çok önemli yere sahiptir.  Kuluçka randımanını artması oksidasyon stresine ve antioksidan dayanıklılığın gelişmesine bağlıdır.

SELENYUMUN ETKİLERİ

Selenyum’un kanatlı beslenmesinde ve üreme sistemi üzerindeki rolü oldukça büyüktür. Özellikle yeni Selenoproteinlerin ve farklı antioksidanlar arasındaki ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Selenyum’un (Se) kümes hayvanları beslenmesi için gerekli bir unsur olduğu gösterilmiştir. Son 20 yıldır bu bilgilerin doğrultusunda Se ile beslenmenin verimlilikte önemli bir belirleyici olduğu gösterilmektedir.

İKİ ÖNEMLİ KAYNAK

Kanatlı beslenmesinde iki tane önemli Se kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan ilki inorganik selenyum (selenite yada selenate) diğeri ise organik formu olan selenomethionindir (SeMet).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Satış Temsilcisi