Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği

*Bıldırcın Yetiştiriciliği (1)

Tavuk ve sülünlerle yakın bir bağa sahip olan bıldırcınların evcilleştirilmesi Japonya ve Çin’de gerçekleştirilmiştir. Bıldırcınlar 11. Yüzyılda evcilleştirilirken, 12. Yüzyıldan önce de Japonya’da zevk için ve özellikle sesleri için yetiştirilmiştir. Daha sonra sonraları et ve tavuk üretiminde kullanılan bıldırcın, son zamanlarda laboratuvar hayvanı olarak önemini artırmıştır.

SAVAŞ SOYLARI TÜKETTİ

Savaşlardan nasibini alan tek canlı insan olmadığı için İkinci Dünya Savaşı sırasında birçok bıldırcının soyunu kaybettiğini görmekteyiz. Yeni bıldırcın soylarının yetiştirilmesi için yabani bıldırcınlardan yararlanıldı.

PİLİÇLER KADAR POPÜLER DEĞİL

Bıldırcınlar, küçük vücut yapıları nedeniyle et üretiminde hiçbir zaman piliçler gibi popüler olamamış ancak özel yiyecekler sınıfında yerini almıştır. Ortadoğu, Asya ve Avrupa’da yaygın olarak tüketilen bıldırcınlar, Kuzey Amerika ve Avustralya tarafından çok tercih edilmemektedir.

PROTEİN AÇIĞI KARŞILANIYOR

Pratik olması ve uygulanabilirliği açısından gelişmekte olan ülkelerdeki hayvansal protein açığını karşılamak için tavsiye edilmektedir. Çünkü bıldırcınların vücut yapıları küçüktür, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesi mümkün olup, barınak ve binalarının yapımı ve gerekli malzemelerinin temin edilme maliyetleri ucuz olabilmektedir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.